Xanthidae

Actaea grimaldii – niebezpieczny pasażer na gapę

Naukowcy odkryli kolejny gatunek kraba z rodziny Xanthidae. Krabik opisany jako Actaea grimaldii dorasta do 1 cm szerokości. Charakteryzuje się bardzo jaskrawym, białoczerwonym ubarwieniem, przy czym kolor czerwony może przybierać różne odcienie– od prawie pomarańczowego do wiśniowego. Karapaks (pancerz), odnóża oraz szczypce pokryte są kolczastymi wyrostkami. Krab został odkryty w wodach Papui Nowej Gwinei, ale prawdopodobnie zamieszkuje też rafy australijskie.

Actaea grimaldii

Źródło: http://www.europeanjournaloftaxonomy.eu/index.php/ejt/article/view/262

Kraby z rodziny Xanthidae często trafiają do zbiorników rafowych, jako pasażerowie na gapę razem z importowanymi koralami.  Musimy jednak przestrzec wszystkich tych, którzy liczą na kolorowego „gratisa”. Praktycznie wszyscy przedstawiciele rodziny Xantghidae, w tym oczywiście nowo odkryty krab posiadają w swoim ciele dwie silne toksyny: tetrodotoksynę oraz saksytoksynę. Obie substancje mogą być śmiertelnie niebezpieczne i jak dotąd, nie znaleziono na nie antidotum. Te same toksyny występują u rozdymek.

Źródło:

http://www.europeanjournaloftaxonomy.eu/index.php/ejt/article/view/262

https://en.wikipedia.org/wiki/Xanthidae

 

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »