Krewetk1 tańczące

Krewetki Tańczące -Rhynchocinetes durbanensis

Przedstawiamy kolejny, z  cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

 Krewetki Tańczące - Rhynchocinetes durbanensis - występowanieWYSTĘPOWANIE: Z natury stworzenia nocne, tzw. Tańczące Krewetki zamieszkują płytkie, kamieniste, przybrzeżne strefy w obrębie wód tropikalnych. Nierzadko znaleźć je można w jaskiniach, w okolicach klifów czy nawisów skalnych, w szczelinach i dziurach raf przybrzeżnych. Często w danej lokacji występuję w dużej liczbie. Skupiska tych krewetek często osiągają tysiące osobników i przemierzają rafę jak rój. Dokładna identyfikacja gatunkowa pomiędzy R. urital a R. durnanensis  może być prawdziwym wyzwaniem. Urital to odmiana o ciemniejszym ubarwieniu, która posiada tylko 7-8 wyrostków zębowych w okolicy otworu gębowego, natomiast R. durbanensis posiada typowe białe plamki oraz 9-10 wyrostków w okolicy aparatu gębowego. Ponadto Rhynchocinetes, często mylona przez początkujących akwarystów z Lysmata wurdemanni, może być odróżniona poprzez posiadanie grubszych białych pasów na pancerzu oraz dłuższego i uzębionego aparatu gębowego.

Swoją sympatyczną nazwę zawdzięczają charakterystycznemu bujaniu się na swoich długich odnóżach.

Krewetki Tańczące -Rhynchocinetes durbanensis

Krewetki Tańczące (Dancing shimps) mają charakterystyczne wzorki na pancerzu.

HODOWLA: Mimo, że odbierane są przez akwarystów jako przyjazne, atrakcyjne i bezproblemowe, to potrafią poczynić szkody w akwarium z koralowcami. Posiadają zasłużoną opinię kłusowników polipowych, w szczególności w odniesieniu do kolonii Zoa czy grzybowieńców. Z drugiej strony krewetki te słyną również z żerowania na niechcianych ukwiałach Aiptasji. Pomimo tej nieocenionej zalety, Krewetki Tańczące najbardziej przydają się w zbiornikach pozbawionych koralowców.

Krewetki wymagają zbiorników, które jak najlepiej będą odzwierciedlać ich środowisko naturalne, mianowicie z dużą ilością kryjówek, szczelin i dziur. Dodatkowo należy zapewnić obecność więcej niż jednego przedstawiciela gatunku (najlepiej 5 sztuk i więcej).

Jeśli chodzi o innych mieszkańców akwarium, należy pamiętać, że inne drapieżniki, takie jak skrzydlice czy rogatnice, mogą potraktować małe krewetki jako pokarm, zwłaszcza gdy skorupiaki zostały wprowadzone po rybach do akwarium. W przeciwieństwie do innych gatunków krewetek Rhynchocinetes durbanensis nie zaoferuje nic z wachlarza usług czyszczących, gdyż jest typowym padlinożercą.

3Przy próbach hodowli Rhynchocinetes wymagane może być karmienie docelowe, chyba że zwierzęta będą w stanie uzyskać pokarm podczas karmienia ryb.

Należy pamiętać, że tak jak  inne gatunki krewetek ta także przechodzi okresowo wylinkę, co umożliwia dalszy wzrost okazów. Podczas tego procesu krewetka wymaga kryjówki, w której spędzi czas niezbędny do stwardnienia nowego egzoszkieletu, ponieważ w trakcie procesu zrzucania chitynowego pancerzyka krewetka jest podatna na każdy rodzaj ataku. W okresie wylinki niezbędny może okazać się również dodatek jodu do poziomu standardowo występującego w akwarium.

Tłumaczenie: Bartłomiej Kołdyj

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »