Słownik akwarystyczny

 

A

Acry – potoczna nazwa dla korali SPS z rodzaju Acropora sp

Acany – potoczna nazwa dla popularnych kkorali z rodzaju Acanthastrea (koralowca LPS), który występuje w wielu odmianach kolorystycznych.

AEFW – Acropora Eating Flat Worms, wirki żerujące na acroporach Więcej o AEFW 

AF – Aquaforest – jedyny polski producent soli, chemii i pokarmów do akwarystyki morskiej.

Aiptasia – tzw. szklana róża jest niechcianym ukwiałem, który dorasta średnio do około 3 cm wielkości i bardzo szybko się rozmnaża parząc swoimi “mackami” koralowce. http://reefhub.pl/aiptasia/

Aklimatyzacja – proces polegający na przygotowaniu zwierząt przed wpuszczeniem do akwarium, aby powoli przyzwyczaiły się do innych parametrów wody i oświetlenia. Niektóre wrażliwe na zmiany środowiska zwierzęta należy aklimatyzować bardzo ostrożnie np metodą kropelkową – Link do artykułu

Aktynika – światło o fioletowym odcieniu w chodzące w częściowo w zakres promieniowania UV. Światło aktyniczne powoduje “świecenie” niektórych korali – głównie koloru zielonego i pomarańczowego

Algae scrubber, AS – filtr glonowy, skrobaczka. Zasada działania: płaska powierzchnia omywana wodą i silnie oświetlona. AS zarasta glonami, które konsumują nutrienty z wody. Glony po zarośnięciu należy cyklicznie zeskrobywać, aby dać miejsce nowym

Algi wapienne – różowe-fioletowe, czasem zielone glony wapienne porastające skały, a także szyby.

Aquascaping – sztuka tworzenia podwodnego krajobrazu głównie odnosząca się do ustawiania skalnych konstrukcji

Arduino – popularna platforma programistyczna (wykorzystywane między innymi w sprzęcie akwarystycznym) umożliwiająca łatwe tworzenie elektronicznych projektów zawierających mikrokontroler.

Aragonit – minerał z gromady węglanów, polimorficzna odmiana węglanu wapnia. Często stosowany jako zasyp do reaktora wapnia lub jako piasek aragonitowy na dno akwarium https://pl.wikipedia.org/wiki/Aragonit

Artemia (solowiec, brine shrimp) – za wiki: ,,rodzaj skorupiaków z rodzaju skrzelonogów”. Bardzo popularny mrożony i żywy pokarm akwariowy.

Asteriny – niewielki rozgwiazdy, które z reguły pojawiają się w akwarium morskim wraz z zakupem żywej skały, lub szczepek koralowców. Niestety niektóre z asterin potrafią zjadać polipy koralowców.

ATC – automatyczna kompensacja temperatury stosowana m.in. w refraktometrach

B

Babka symbiotyczna – ryby z rodziny babek (na przykład z rodzaju Cryptocentrus, Amblygobius, Amblyeleotris), które żyją w symbiozie z krewetkami pistoletowymi (na przykład Alpheus bellulus, Alpheus lottini). Symbioza polega na tym, że krewetka kopie wspólną norkę, zapewniając parze schronienie, a babka strzeże przed niebezpieczeństwem. W sklepach akwarystycznych można kupić już dobrane pary.

Babki – nazwa popularnych ryb w akwarystyce morskiej. Wiele z nich jest wprowadzanych do akwarium w celu przekopywania dna (np. Valenciennea puellaris)

Bakterie nitryfikacyjne – chemolitotroficzne bakterie tlenowe (aeroby obligatoryjne). bakterie nitryfikacyjne konwertują toksyczny amoniak lub sole amonowe do mniej szkodliwego azotanu.

Balling – metoda utrzymywania w odpowiedniej ilości większości potrzebnych w akwarium mikroelementów. Opis szczegółowy: http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Balling light – metoda suplementacji mikroelemantów opracowana przez firmę FaunaMarin, zbliżona do metody Ballinga, od której różni się nieco składem oraz metodą dozowania.

Baniak – potoczna wsród akwarystów nazwa akwarium

Belka oświetleniowa – rodzaj oprawy oświetleniowej najczęściej pod instalację świetlówek.

Berghia – gatunek ślimaka nagoskrzelnego, który zjada szklane róże, przez co moze być stosowany jako naturalna broń na Aiptasia.

Białobrody – Acanthurus leucosternon, popularna ryba akwariowa z rodziny pokolcowatych

Bioballe – plastkowe kulki z wypustkami – w kształcie jeża. W zamierzchłej przeszłości stosowane jako wypełnienie złoża zraszanego, obecnie czasami używane przy domowej produkcji wirników igiełkowych

Bliki – świetlne refleksy wewnątrz akwarium powstające na skutek falowania wody. Bliki bardzo podnoszą walory estetyczne akwarium. Najlepiej wyglądają przy świetle punktowym np panele LED

Błazenek, Nemo – potoczna nazwa ryb z rodzaju Premnas i Amphiprion, które często obierają sobie za dom koralowce LPS np Euphyllia, lub ukwiały np Entacmea . Nazwa Nemo pochodzi z filmu “Gdzie jest Nemo?”

Borsuk – potoczna nazwa ryby z gatunku Siganus http://reefhub.pl/wpcproduct/siganus-unimaculatus/

Brooklynoza – choroba skórna ryb wywoływana przez pierwotniaka Brooklynella hostillis. Orzęsek ten występuje jako pasożyt na skórze i skrzelach tropikalnych ryb morskich. Na początku widoczne są blade miejsca na skórze. W fazie początkowej ryby nie mają apetytu, szybko oddychają, stają się ospałe i wydzielają śluz. Blade miejsca powiększają się, a w stadium końcowym mamy do czynienia z odchodzeniem większych kawałków skóry. Ryby umierają po kilku dniach, jeżeli dojdzie do zniszczenia większych powierzchni skóry. Z tego też względu niezbędna jest natychmiastowa kuracja.

Brzęczyk – pompka napowietrzająca

Brzydal – Acreichthys tomentosus – brzydka rybka, czasami polecana jako remedium na aiptasie

Brzytewnik – potoczna nazwa ryby Aeoliscus strigatus, pływa w dość oryginalny sposób – pionowo głową do dołu.

 

C

Caulerpa – popularny makroglon http://reefhub.pl/makroglonyhttp://reefhub.pl/refugium-filtracja-biologiczna-cz-2/

Ceramika – ogólna nazwa dla szeregu ceramicznych mediów filtracyjnych, na których osadzić się mają bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Również używane w stosunku do sztucznej skały

Chemiclean – popularny preparat do walki z cyjanobakteriami http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/

CITES – Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES). Tzw pozwolenie CITES wymagane jest od wszystkich firm zajmujących się  handlem organizmów morskich na potrzeby akwarystyki.

COB, Chip on Board, chip led – moduły LED w postaci płytek z wieloma małymi diodami umieszczonymi bezpośrednio na płytce drukowanej. Zasilane specjalnymi driverami, są tanie i łatwe w montażu. Niestety bardzo mocno się grzeją dlatego muszą być montowane na radiatorze i dodatkowo aktywnie chłodzone wiatraczkami. Obecnie dostępne są na rynku COBy o mocy od 10-100W w różnych kolorach. W akwaryste morskiej sprawdzają sie te w kolorze niebieskim lub białe o temp barwowej >10000K

Cooler – wentylator pracujący nad powierzchnią wody, wywołując jej ochładzanie.

CX5 – wodoodporna, szybko wiążąca zaprawa (marki Ceresit) dostępna w marketach budowlanych, często stosowana do klejenia konstrukcji skalnych.

Cyjano, cyjanobakterie, sinice – http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/proste organizmy jednokomórkowe, które w pewnych warunkach mogą stać się plagą w akwarium.

Cykl azotowy, Cykl N – obieg azotu w akwarium. Azot dostarczony z pokarmem lub uwalniany z martwych organizmów, przechodzi w jony amonowe NH4+, które w procesie nitryfikacji (warunki tlenowe) zostają zamieniane w azotyny NO2- a następnie w azotany NO3-. Dopełnieniem cyklu jest proces denitryfikacji zachodzący w warunkach beztlenowych w którym NO3 jest redukowane do gazu N2. Za proces przemiany związków azotowych odpowiedzialne są różne szczepy bakterii.

Cyrkulacja – w akwarystyce morskiej termin oznaczający ruch wody w akwarium

Cysta – Otoczka wytwarzana przez bakterie i pierwotniaki, umożliwiająca przeżycie organizmowi w niesprzyjających życiu warunkach środowiska.

CZDA – ,,czysty do analizy” – skrót odnoszący się do czystości proszków (Mg, Ca, KH) używanych w ,,ballingu”.

Czyścik – urządzenie do czyszczenia wewnętrznej strony szyb w akwarium.

D

Detrytus – martwa materia organiczna, taka jak szczątki roślin, czy zwierząt, ale także odchody pozostające w akwarium. Nadmiar detrytusu jest z reguły źródłem problemów

Dekapsułowanie – pozbawianie naupliusów solowca jego twardej zewnętrznej otoczki zwanej cystą.

Denitryfikacja – jest procesem polegającym na usuwaniu azotu i jego związków z wody

Dino – Bruzdnice – jedna z najgorszych plag w akwarium. Proste organizmy należące do królestwa protista. Tworzą brunatny kożuch z wystającymi bąbelkami powietrza. Do bruzdnic zaliczane są także zooksantele czyli glony symbiotyczne żyjące wewnątrz koralowców.

Dip – ogólna nazwa preparatów do przeprowadzania profilaktycznych i dezynfekujących kąpieli koralowców i ryb.

DIY – skrót spotykany nie tylko w akwarystyce. Pochodzi z angielskiego “Do It Yourself”, czyli zrób to sam i oznacza wszelkie przedmioty wykonane samodzielnie w domu. W akwarystyce najczęjsciej spotykane przedmioty DYI to lampy, odpieniacze, obudowy stelaży i stelaże, korony, automatyczne dolewki itp.

Dojrzewanie – początkowy etap istnienia akwarium, podczas którego w systemie zachodzą gwałtowne zmiany. W tym okresie zaczyna zachodzić cykl azotowy oraz powstają kolejne ogniwa łańcuchów pokarmowych (namnażają się bakterie, nanoplankton, zooplankton).
Dojrzewanie charakteryzuje się wysokimi poziomami substancji szkodliwych (amoniak, azotyny) które wspomagają powstawanie plag (glony nitkowate, okrzemki, cyjanobakterie, dino itp). Czas trwania dojrzewania nie jest dokładnie ustalony, zazwyczaj trwa od kilku tygodni do nawet roku. Zakończenie dojrzewania można poznać po ustabilizowaniu się parametrów, ustąpieniu plag oraz pojawieniu się glonów wapiennych. W okresie dojrzewania nie należy wprowadzać do zbiornika ryb i korali. Powiązane artykuły: http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/, http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

Doktorek, wargatek sanitarnik – popularna wśród akwarystów nazwa dla ryby (Labroides dimidiatus), która potrafi czyścić inne ryby z pasożytów skórnych.

Dolewka – w odróżnieniu do podmianki jest to wyłącznie uzupełnienie odparowanej z akwarium wody wodą słodką odfiltrowaną filtrem RO-DI. Woda którą uzupełniamy, ta która wcześniej odparowała, to również woda słodka. Sól zawarta w wodzie akwariowej pozostała w akwarium zwiększając zasolenie, dla tego tak ważne jest uzupełnianie wody w akwarium najczęściej jak to możliwe wodą słodką, aby skoki zasolenia w akwarium były jak najmniejsze. Ponieważ ręczna dolewka wymaga systematyczności a zapomnienie o niej potrafi wyrządzić realne szkody w akwarium zaleca się stosowanie automatyki wspierającej tą czynność potocznie zwaną automatyczną dolewką.

Dolewka automatyczna – urządzenie, którego zadaniem jest uzupełnianie odparowanej wody z akwarium. Najprostsze urzadzenia do dolewki działają grawitacyjnie, bez elektroniki i prądu i składają się z zaworu pływakowego (takiego, jak w spłuczce w toalecie) i pojemnika z wodą RODI, umieszczonego powyżej poziomu wody w sumpie. Kiedy poziom wody w sumpie opada poniżej pływaka, zawór otwiera się i woda dolewa się do sumpa do momentu, kiedy pływak się podniesie i zamknie zawór.
Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają pompę, która włącza się, kiedy opadnie pływak lub elektroniczny czujnik umieszczony w sumpie zasygnalizuje zbyt niski poziom wody.

Dola, dolcia, dolabella, zając morski – potoczna nazwa dla ślimaka żerującego na niechcianych glonach.  Dolabella

DSB (Deep Sand Bed) – kilkucentymetrowa warstwa bardzo drobnego piasku w której zachodzą reakcje redukcji i utleniania związków chemicznych. DSB jest uznawane za jedną z najlepszych metod filtracji biologicznej

DSR – metoda prowadzenia akwarium polegająca na zaniechaniu podmian wody i suplementacji ubywających mikro i makroelementów. Metoda oparta jest o specjalny kalkulator do obliczania zużycia pierwiastków. Link do artykułu: http://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/

Dunka, Duncan – Duncanopsammia axifuga – popularny, “kwiecisty” koralowiec LPS. http://reefhub.pl/duncanopsammia-axifuga/

Durso – zakończenie rury spływu w kominie. Jest to rurka pcv z dwoma kolankami w kształcie odwróconego U. Powinna nieco wyciszyć spływ.

Dymorfizm płciowy – różnice w morfologii (budowie ciała) osobników męskich i żeńskich. DM jest widoczny u dorosłych błazenków, u których samica jest wyraźnie większa od samca

Dzikus – pasażer na gapę (najczęściej przyniesiony z żywą skałą) http://reefhub.pl/pasazerowie-na-gape-w-akwarium-morskim/

E

Ekipa czyszcząca – CUC – clean up crew, grupa zwierząt wchodząca w skład filtracji biologicznej, której główną funkcja jest wyjadanie resztek pokarmu (ślimaki, kraby, krewetki itp)

Epoxy – żywica epoksydowa, klej dwuskładnikowy

F

F2 – nawóz do hodowli fitoplanktonu, którego wiele przepisów można znaleźć w sieci.

Film bakteryjny – cienka błona bakterii, substancji organicznych pokrywająca wszystkie powierzchnie w akwarium. W odpowiednim stopniu jest zjawiskiem pożądanym.

Filtracja biologiczna – oczyszczanie wody dokonywane przez organizmy żywe, takie jak bakterie, makroglony, glony nizsze itp.

Filtrator – zwierzę wyłapujące z wody wszelkie zanieczyszczenia i szczątki organiczne.

Fitoplankton, fito, plankton roślinny – mikroskopijne, najczęściej jednokomórkowe glony (Nannochloropsis sp, Chlorella sp. etc) unoszące się biernie w wodzie

Fish only, FO – rodzaj akwarium ukierunkowanego na trzymanie samych ryb, bez koralowców i skały. Pozwala cieszyć się pięknymi rybami, które nie są bezpieczne w typowym akwarium rafowym (bo np. odżywiają się koralowcami)

FOWLR – Fish Only With Live Rock – odmiana akwarium FO, w którym jako dekoracji (oraz wsparcie filtracji) używa się żywej skały.

Fluo – określenie stosowane najczęściej do koralowców, które w odpowiednich warunkach mocno świecą najczęściej na jasnozielony lub pomarańczowy kolor. Efekt świecenia najbardziej widoczny jest w świetle o barwie niebieskiej i aktynicznej.

Fragi, szczepki– mały, odłamany lub odcięty fragment większego korala, który po przyklejeniu do innej skały staje się zaczątkiem nowej kolonii.

G

Garbiki – potoczna nazwa wielu rodzajów ryb takich jak Dascyllus, czy Chrysiptera, które mimo niewielkich rozmiarów są dość agresywne.

Gąbki – uważane z najprymitywniejsze zwierzęta wodne, nie posiadają organów wewnętrznych, świetni filtratorzy wody.

GHL – to niemiecka firma produkująca sprzęt akwarystyczny, skupia się przede wszystkim na sterowaniu oświetleniem oraz oprogramowaniu, które umożliwia sterowanie całym akwarium.
Filtr kubełkowy – filtr akwarystyczny, mechaniczno-biologiczny, w postaci szczelnie zamkniętego zbiornika z pompą, umożliwiający najczęściej wielopoziomową filtrację wody.

Glony kulkowe, bubble algea – potoczne określenie dla Valonia ventricosa tworzącego zielone błyszczące kulki.

Glony wapienne – glony porastające szyby i skałę w dojrzałym akwarium. Do rozwoju potrzebuje odpowiednich poziomów wapnia i magnezu podobnie do koralowców SPS. Występuja w kolorach czerwonym, różowym, brązowym itp.

Główka – potoczna nazwa części koralowca w którym znajduje się najczęściej jeden otwór gębowy otoczony ramionami

Gorgonie – rodzaj koralowców morskich, występujących w różnych kształtach i kolorach o charakterystycznych kształtach. Większość z nich nie posiada zooksanteli, przez co są bardzo trudne do wykarmienia w zbiornikach morskich. Zdjęcia

GPD – galon per day – skrót odnoszący się do membran odwróconej osmozy, z angielska ,,galony na dobę” określa ilość wody w galonach jaką otrzymamy przy użyciu danej membrany, najczęściej spotykane w akwarystyce membrany mają wydajność 25GPD, 50GPD, 75GPD.

Gruzowisko – akwarium z dużą ilością skały

Grzebień – nakładka na górną część komina (przypominająca kształtem grzebień), chroniaca ryby i inne organizmy przed wciągnięciem przez przepływającą wodę

Grzybki, grzybowieńce – koralowce miękkie, łatwe w hodowli, występują w wielu odmianach barwnych. Należą tu gatunki należące do rodzajów Discosoma, Ricordea, Rhodactis

H

Hammer – potoczna nazwa korala Euphyllia ancora, posiadającego zakończenia polipów w kształcie małych młoteczków

Hanka, Hanna – stosunkowo tani i dokładny kieszonkowy spektrofotometr służący do analizy chemicznej wody akwariowej. Najpopularniejsze Hanki mierzą fosforany, KH, Ca…

Hexa – Pseudocheilinus hexataenia – mała prążkowana rybka, zjada wirki. Bywa agresywna wobec współmieszkańców

HQI – rodzaj oświetlenia stosowanego między innymi w lampach akwariowych. Źródłem światła jest dużej mocy żarnik wyładowczy, zwany tez palnikiem. Obecnie rzadziej stosowana, popularniejszymi źródłami światła stały się lampy T5 lub LED

Hybryda – lampa złożona z najczęściej dwóch różnych źródeł światła na przykład: led + T5, lub T5 + HQI.

Hydraulika – nazywamy tak wszystkie niezbędne elementy do zbudowania instalacji hydraulicznej w akwarium morskim i sumpie. Przykładowe elementy hydrauliki: kolanka, dwuzłączki, mufy, zaślepki, zawory, przeloty, redukcje, rury.

I

Idol – Zanclus cornutus – ryba z rodziny Zanclidae.  potoczna nazwa tej ryby zaczerpnięta z filmu ,,Gdzie jest Nemo”.

Ikra – jaja organizmów wodnych

Inkubacja – okres przetrzymywania w pusku ikry, aż do wyklucia i wypuszczenia młodych.

J

Jebao, “jebałka”- chińska firma produkująca sprzęt akwarystyczny. W Polsce znana głównie z pomp obiegowych, cyrkulacyjnych i dozujących.

Jeżowce – morskie zwierzę, które zaliczane jest do szkarłupni. Jeżowce posiadają kulisty kształt ciała oraz ruchome, wapienne kolce w dużej ilości. W akwarium idealnie sprawują się jako czyściciele glonów.

JJ, Joe’s Juice – preprat do usuwania szkodliwych ukwiałów aiptasia i majano.

K

Kalkwasser – woda wapienna, służąca do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia,

Kaskada – rodzaj filtra najczęściej zawieszanego na krawędzi akwarium, w którym woda jest zasysana do jego dolnej części i wypychana w górę, tworzy jakby wodospad.

kH, twardość węglanowa, alkaliczność – cecha chemiczna wody morskiej odnosząca się do zdolności neutralizacji kwasów. Obszerniej tu

Kiełże – niewielkie skorupiaki z rzędu obunogów. Zaobserwować można je głównie nocą, kiedy to są aktywne wśród żywej skały. Bardzo pożyteczne.

Komin – wydzielona część akwarium (zbiornika głównego), w której znajdują sie rury spływu, rewizji i powrotu, prowadzące do sumpa (zbiornika technicznego). Poprzez grzebień zamontowany na górze komina woda z głównej części akwarium przelewa się do komina i stamtąd trafia do sumpa. Komin może być wbudowany wewnątrz zbiornika i odgrodzony od części głównej ścianami ze szkła lub być doklejony na zewnątrz zbiornika. W pierwszym przypadku wierci się otwory w dnie akwarium na rury, a ściany komina kończą się poniżej lustra wody. Komin wewnetrzny najczęściej znajduje się w rogu, na całym krótszym boku lub na środku tylnej szyby, zależnie od tego, jak ustawione będzie akwarium i z ilu stron będzie oglądane. W drugim przypadku w ścianie akwarium wycinany jest prostokątny otwór i w tym otworze umieszcza sie grzebień. Więcej tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

Konduktometr, TDS – urządzenie stosowane w akwarystyce do pomiaru czystości wody z filtra odwróconej osmozy RODi. Najpopularniejsze z nich to TDS przenośny (zanurzany w badanej wodzie) lub TDS dwupunktowy (montowany na filtrze RODi)

Koparka – popularne okreslenie ryb babkowatych, które przekopują piasek np. Valenciennea decora, Valenciennea puellaris, Valenciennea strigata

Korona – lekka osłona zazwyczaj stojąca na akwarium. Oprócz walorów estetycznych, ma za zadanie chronić przed wyskakiwaniem ryb, oraz zasłaniać lampy aby ich światło nie raziło podczas obserwacji akwarium.

Kostka – akwarium, w którym wymiary długość,  szerokość i wysokość są podobnej wielkości

Korale madreporowe, wapienne – – rząd koralowców sześciopromiennych (Hexacorallia), do którego należą drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy) wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia tworzące zwartą, wapienną masę.

Kotnik – ‘koszyk’ podwieszany w akwarium do którego można odizolować rybę, lub młode osobniki które są narażone na pożarcie przez innych mieszkańców akwarium.

Koral, koralowiec – gromada morskich parzydełkowców, żyjących w płytkich wodach. Odżywiają się fito i zooplanktonem. Niektóre żyją w symbiozie z fotosyntezującymi zooxantellami. Uwaga, koralowce to zwierzęta! Nawet te zaliczane do fotosyntezujących. To zooxantelle żyjące wewnątrz polipów koralowców są odpowiedzialne za fotosyntezę a nie koralowce. Koralowce nie fotosyntezują! Kolonie koralowców żyją po kilkaset lat, a niektóre nawet kilka tysięcy będąc najstarszymi zwierzętami świata. Tworzą olbrzymie podwodne struktury wapienne zwane rafami. W akwarystyce zwykle dzieli się koralowce na: miękkie (do nich zaliczamy ukwiały), LPS oraz SPS. Dodatkowo wyróżnia się koralowce niefoto – pozbawione zooxantelli.

Krab porcelanowy – małe kraby z gatunków Neopetrolisthes maculatus lub Neopetrolisthes oshimai – żyją w symbiozie z ukwiałami. Ich “porcelanowe” pancerzyki chronią je przed parzącymi polipami ukwiałów. Aktywnie filtrują wodę swoimi pędzelkowatymi odnóżami.

Krab pustelnik – krab który nie posiada włąsnego pancerza na odwłoku, a za naturalny dom służy mu muszla ślimaka. W miarę wzrostu kraby te zmieniają muszle na większe.

Krewetka Arlekin – polska nazwa krewetki Hymenocera harlequin, która posiada piękne ubarwienie, a jej przysmakiem są rozgwiazdy. Idealnie sprawuje sie w walce z plagą Asterin.

Kewetka boksująca – piękne krewetki z rodziny Stenopodidae np. Stenopus hispidus lub Stenopus tenuirostris. Mogą byc niebezpieczne dla małych rybek.

Krewetka czyszcząca – popularna nazwa wielu krewetek, z których najbardziej znane są krewetki Lysmata amboinensis, którą zawdzięcza czyszczeniu ryb i innych zwierząt z pasożytów.

Krewetka pistoletowa – krewetki wyposażone w mocne szczypce, które użwane są do wywołania fali akustycznej obezwładniającej ofiarę. Głos przypominający strzał z pistoletu kapiszonowego jest wyraźnie słyszący i często przeszkadzający domownikom w nocy.

Krewetka tańcząca – Rhynchocinetes durbanensis lub Rhynchocinetes uritai – małe krewetki poruszające się tanecznym krokiem. http://reefhub.pl/krewetki-tanczace-rhynchocinetes-durbanensis/

Krowa, krówka (ryba)– potoczna nazwa ryby lactoria cornuta (Kostera rogata), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Dorasta do 30 cm. W przypadku śnięcia lub uszkodzenia ciała może wydzielic do akwarium silną truciznę.

Kryl – niewielki skorupiak morski, bardzo wartościowy jako pokarm zarówno żywy jak i mrożony dla większych ryb akwariowych.

Kubełek, filtr kubełkowy –

Kwarantanna – trzymanie i obserwacja ryb w oddzielnym akwarium, przez czas wystarczająco długi, aby upewnić się że nie są one chore. http://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/

L

Liliowiec – zwierzę z rodziny szkarłupni, pokarm pobiera długimi miotełkowatymi ramionami, potrzebuje zbiornika z dużą ilością planktonu przez co jest niezwykle trudny do utrzymania w akwarium morskim

Loc-line – przewód modułowy wykorzystywany w hydraulice, posiadający możliwość ustawienia pod dowolnym kątem. Zbudowany jest z charakterystycznych kulowych modułów

Low Tech – akwarium o małym poziomie zaawansowania technicznego.

LPS – z angielskiego Large Polyps Stony corals – koralowce o dużych polipach tworzące wapienny szkielet.

Lugola, płyn lugola – wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu, w akwarystyce stosowany w celu podwyższenia stężenia jodu w wodzie. http://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/

M

Magazyn “Koral” – jedyne czasopismo wydawane w języku polskim w całości w całości poświęcone akwarystyce morskiej, oryginalne wydawnictwo znajduje się w Niemczech.

Makroglony – Najczęściej zielone, ale również czerwone i brązowe glony wyższe. Często stosowane jako ozdoba akwrium lub jako filtracja biologiczna w refugium http://reefhub.pl/makroglony

Majano – Anemonia majano – szkodnik. Małe ukwiały, silnie parzące inne korale

Mandaryny – popularna nazwa ryb z gatunku Synchiropus. Najbardziej popularnym jest Mandaryn wspaniały http://reefhub.pl/mandaryn-synchiropus-splendidus/

Martwe strefy (dead zone) – strefy w akwarium pozbawione odpowiedniej cyrkulacji.

Marix – medium filtracyjne o dużej porowatości, zapewniające wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii.

Metoda berlińska – najpopularniejsza metoda filtracji oparta o dużą ilość żywej skały i silny odpieniacz http://mojarafa.pl/_content/filtracja/berlin.html

Metoda probiotyczna – metoda prowadzenia akwarium rafowego, polegająca na zastosowaniu różnych szczepów bakterii, żywiących się związkami organicznymi zawartymi w wodzie oraz specjalnych odżywek wspierających ich rozwój. Pozwala uzyskać wodę o bardzo niskich poziomach nutrientów (ULNS). Do odżywek w metodzie probiotycznej zalicza się wódka, VSV, pellety, polimery w płynie.

Mesh – rodzaj wirnika pompy do odpieniacza w postaci plastikowego, nitkowatego kłębka – charakteryzuje się bardzo dobrym rozbijaniem powietrza, tworząc gęstą pianę. Niestety jest mniej trwały w porównaniu do wirnika igiełkowego

Miękkasy – koralowce miękkie. Nie posiadają wapiennego szkieletu. Uznawane za najłatwiejsze korale do hodowli w akwarium rafowym

Milka – Stylophora pistillata – Koralowiec SPS w kolorze intensywnie fioletowym

Milliput – jest to klej dwuskładnikowy, której składniki miesza się w takich samych proporcjach i która nadaje się do klejenia szczepek oraz niewielkich fragmentów skały.

Mitrax – popularny krab glonożerny – opis: http://reefhub.pl/mitrax/

Modliszka, krewetka modliszkowa – spotykany czasami pasażer na gapę w żywej sakle, potencjalnie niebezpieczny drapieżnik, który wbrew nazwie nie jest krewetką a należy do rzędu ustonogów. Potrafi błyskawicznie zatakować masakrując innych mieszkańców zbiornika a nawet może połamać palce akwaryście lub rozbić szybę akwarium.

Monti – skrótowa, potoczna nazwa koralowca Montipora

Moonlight – oświetlenie nocne symulujące światło księżyca.

Mułapka – hydrodynamiczno-grawitacyjna pułapka mułu. System, który dzięki specjalnemu obiegowi wody zapewnia usuwanie mułu, napowietrzanie, tworzenie prądu wody.

Mycosidol – skuteczny środek do usuwania cyjanobakterii, tzw.cyjano. Jego zaletą jest nieszkodliwość dla pozostałych organizmów w akwarium i brak konieczności wykonania dużej podmiany po zakończeniu kuracji. Preparat umieszczony jest w małych, żelowych kapsułkach, których zawartość należy wysypać w odpowiedniej ilości i rozmieszać z wodą z akwarium, a następnie wlać do zbiornika. Może powodować chwilowe zmętnienie wody, efekty jego działania zaczynają być widoczne po kilku dniach.

Mysis – tzw. lasonogi, niewielkie morskie skorupiaki, które przypominają nam małe krewetki i często żyją w żywej skale. Idealnie sprawują się jako pokarm mrożony i żywy.

Mureny – ryby należące do rodziny murenowatych. Istnieje wiele gatunków muren, są drapieżne i przypominają swoim wyglądem węgorze. Aktywne głównie nocą.

N

Najeżka – jest to polska nazwa ryb rozdymkokształtnych (np. Diodon hystrix), które w momencie zagrożenia potrafią nałykać się wody i powietrza, przez co zmieniają się w kształt kuli, co ma za zadanie odstraszyć drapieżnika.

Nano-Rafa, Piko -Rafa – małe akwarium morskie z reguły nie przekraczające pojmeności 60 litrów. Więcej tu 

Naupliusy – stadium larwalne wielu skorupiaków wodnych. W akwarystyce najczęściej mamy do czynienia z naupliusami solowca czyli larwami tegoż, chętnie przyjmowany pokarm przez młody narybek oraz koralowce.

Nereidy – rodzina zwierząt morskich z gromady wieloszczetów należących do typu pierścienic.

Niefoto, NP, azoox– koralowce niefotosyntetyzujące, czyli nie posiadające zooksantelli dostarczających im energii z światła w procesie fotosyntezy. Koralowce te należy regularnie karmić właściwym dla nich pożywieniem.

Nori – japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów (rzadziej sinic), najczęściej z rodzaju Porphyra z gromady krasnorostów. W akwarystyce tym pojęciem określa się wszystkie sprasowane i wysuszone glony, które używane są jako pokarm dla ryb roślinożernych

Nutrienty – substancje chemiczne niezbędne do życia, wykorzystywane do budowy struktury organizmów lub w procesach metabolicznych. Ich nadmiar może powodować niekorzystne procesy w akwarium

O

Obsada – całe życie znajdujące się w akwarium.

Odpieniacz – jest podstawowym elementem filtracji w akwarium morskim, działa na zasadzie przyłączania do pęcherzyków powietrza substancji organicznych np białka, http://reefhub.pl/odpieniacz-podstawa-filtracji-mechanicznej-w-akwarium-morskim/

Odciek (1)– odprowadzenie nadmiaru zanieczyszczeń z kubka w odpieniaczu.

Odciek (2)– woda wzbogacona w mikroelementy po przejściu przez reaktor wapnia

Odmulanie – odciąganie, oczyszczanie dna zbiornika z zalegającego detrytusu.

Ogórek, ogórek morski – strzykwa, zwierzak przekopujący piasek kształtem zbliżony do ogórka. Strzykwy mogą być różnych kolorów i kształtów

Okrzemki – jednokomórkowe glony, tworzące brązowy nalot na szybach i skale. Rozwój okrzemek wspomagany jest przez wysoką zawartość krzemianów w wodzie.

Oodinoza – pasożytnicza choroba skórna ryb.

ORP – potencjał oksydoredukcyjny, jest wskaźnikiem mówiącym o zdolności wody do samooczyszczania.

Ospa – choroba ryb wywoływana przez pierwotniaka Cryptocaryon irritans

Ozonator – urządzenie produkujące ozon. Podawanie ozonu do wody zwiększa wydajność pracy odpieniacza. Ozon sterylizuje wodę, zmniejsza ilość bakterii, krystalizuje wodę, podnosi potencjał ORP (Redox).

P

Panel – mały zbiornik techniczny (podobny z funkcji do sumpa) wewnątrz akwarium głównego oddzielony np. plexi

Palety, peletki, biopellets – podstawa metody probiotycznej – drobne kulki zbudowane z biodegradowalnego polimeru który stymuluje wzrost bakterii, które namnażając się konsumują nadmiar nutrientów.

Parametry – w akwarium morskim główne parametry do kontrolowania to pH, kH, NO2, NO3, NH4, PO4, Mg, Ca, Temperatura wody, Zasolenie/gęstość wody.

Pełzatka – potoczna nazwa glonów ,,płożących się” po substracie np. caulerpa racemosa.

Patyki – potoczna nazwa koralowców SPS

Picasso – potoczna nazwa rogatnicy Rhinecanthus verrucosus.

Pidżamka – polska nazwa ryby Sphaeramia nematoptera, którą zawdzięcza ubarwieniu kojarzącemu się z piżamą w grochy.

Plaga – niepożądane organizmy wystepujące w akwarium, rozmnażające sie w nadmiernych ilościach, wywierające szkodliwy wpływ na wygląd lub kondycję zbiornika, trudne do zwalczenia. Do najczęściej wystepujących plag należą: cyjano, dino, valonia, bryopsis, aiptasia, wirki, asteriny. Walka z plagą może wymagać poprawy parametrów wody, usuwania mechanicznego, wprowadzenia do zbiornika naturalnych wrogów, stosowania preparatów biologicznych lub chemicznych, a w ostateczności restartu zbiornika.

Płytka zraszająca – służy do rozpraszania wody nad medium bioogicznym, tworząc filtr przesiąkający. Do zamontowania w kominie lub panelu filtracyjnym.

Plenum – system filtracji polegający na wytworzeniu stref beztlenowych lub niskotlenowych w warstwie wody znajdującej się na przykład pod pokładem piachu.

Plerogyra, Bubble coral, koral bąblowy – potoczna nazwa pięknego koralowca LPS o charakterystycznych polipach w kształcie bąbli https://www.google.co.uk/search?q=plerogyra&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjdkMSDooLMAhUH1SwKHYayD6cQsAQIHg.

Podmianka – podmiana, czyli wykonane bezpośrednio po sobie usunięcie starej słonej wody z akwarium i uzupełnienie świeżo zasoloną wodą. Wodę do podmianki przygotowuje się z wody odfiltrowanej filtrem RO-DI soląc ją w odpowiedniej ilości akwarystyczną solą morską do uzyskania zamierzonego zasolenia. Podmiana ma na celu uzupełnienie brakujących pożądanych mikro i makro elementów wody w akwarium oraz rozrzedzenie tych niepożądanych jak np azotany i fosforany. Podmiana może też być wykorzystana do korekty zasolenia w akwarium podmieniając odpowiednio mniej lub bardziej słoną wodą niż ta w akwarium.

Pokolce – ryby z rodziny pokolcowatych. Posiadają ostre kolce u nasady ogona, którymi jak skalpelem mogą zadawać cięte rany (nie tylko innym rybom ale także nieostrożnemu akwaryście).

Polip – forma morfologiczna parzydełkowców. Ma postać tuby lub cylindrycznego worka, przytwierdzony stopą do podłoża, pnia kolonii lub tarczy koralowca. Zakończony otworem gębowym otoczonym czułkami

Polipowanie – wystawianie polipów, ‘pompowanie się’ korali, pożądane zachowanie koralowców.

Pom Pom crab – angielska nazawa kraba Lybia tesselata. Jest to niewielki, pieknie ubarwiony krab, który w szczypcach trzyma małe ukwiały, służące mu do obrony. Całkowicie bezpieczny dla rafy.https://www.google.co.uk/search?q=Lybia+tesselata&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjN2q3tooLMAhVBjiwKHYwPCmIQsAQIHg

Pomidor – błazenek pomidorowy – Amphirprion frenatus – błazenek z tylko jednym białym paskiem

Pompa obiegowa/pompa powrotu – pompa, której zadaniem jest ciągłe tłoczenie wody z sumpa do akwarium głównego, dzięki czemu woda stale krąży pomiędzy akwarium głównym a sumpem. Umieszczana jest w sumpie, całkowicie zanurzona w wodzie. Przy doborze pompy nalezy kierować się jej mocą/wydajnością (ile litrów wody jest w stanie przepompowac w ciągu godziny) oraz wysokością podnoszenia (na jaką maksymalną wysokość jest w stanie wtłoczyc wodę). Więcej o pompach tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

Pompa cyrkulacyjna/cyrkulator – urzadzenie montowane na ściance zbiornika głównego (za pomocą przyssawki lub magnesu), którego zadaniem jest mieszanie wody w akwarium. Posiadają wbudowany wirnik, którego obroty powoduja ruch wody. Najprostsze urzadzenia obracają wirnikiem ze stałą mocą i prędkością, wytwarzając jednostajny prąd wody, a bardziej zaawansowane, dzieki pracy przerywanej potrafią wytwarzać efekt falowania (tzw. falowniki). Mogą posiadać urządzenie sterujące, dzieki któremu można ustawić prędkość obrotów wirnika i przerwy w pracy, co pozwala uzyskać różne efekty falowania.

Pompa perystaltyczna – typ pompy wyporowej o specjalnej konstrukcji. W pompie przewodowej ciecz przepychana jest przez elastyczny przewód za pomocą karbowanego paska, karbowanego wałka, toczących się rolek lub wirnika z krzywkami przesuwającego się po przewodzie.

Pompa dozująca –

Pompa cyrkulacyjna –

Pompa igiełkowa, igła, wirnik igiełkowy – pompa wyposażona w wirnik igiełkowy, przeznaczona do napędzania odpieniacza. Pozwala wydajnie wymieszać powietrze z wodą tworząc gęstą pianę.

Porcelanka – potoczna nazwa ślimaków “porcelanowych” takich jak np. Cypraea arabica. Nazwa zawdzięczana jest dzięki im muszlom, które wyglądają jakby były wykonane z porcelany.

Prefiltry – wstępne filtry w instalacji RO/DI, zazwyczaj są to: filtr sedymentacyjny 5mikronów, węgiel aktywny oraz sedymentacyjny 1 mikron. http://reefhub.pl/filtr-ro-di/ orazhttp://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

Pszczółka – potoczna nazwa małego ślimaka o charakterystycznej czarnej muszelce w żółte paski Engina mendicaria http://pl.reeflex.net/tiere/1139_Engina_mendicaria.htm

Pterapogon – ryba z rodziny apogonowatych, która posiada duże oczy, jest łatwa w hodowli oraz rozmnażaniu. Samiec inkubuje w pysku ikrę przez okres około 3 do 4 tygodni, po czym wypuszcza w pełni wykształcone młode.

Probiotyka – patrz metoda probiotyczna

Przepływ laminarny – jednostajny i najczęściej prostoliniowy prąd wody występujący jedynie w akwariach pozbawionych dekoracji lub w niewielkich jego strefach.

Przepływ turbulentny – ruch masy wody, której cząsteczki poruszają się w różnych kierunkach.

Przyducha – bardzo szkodliwa dla wszelkiego życia niska zawartość tlenu w wodzie spowodowana między innymi zakwitem bakterii lub brakiem dostatecznej cyrkulacji.

Pudełko (ryba) – potoczna nazwa ryby Ostracion cubicus (Kostera gruzełkowata, yellow boxfish), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Jej cialo kształtem przypomina pudełko. Dorasta do 30 cm.

Pudełko przelewowe, overflow box, overflow pipe – zamiennik komina, działa na zasadzie naczyń połączonych. Pozwala na połączenie akwarium z sumpem bez potrzeby wiercenia otworów w akwarium.

Q

Quadri – ukwiały z gatunku Entacmaea quadricolor – stosunkowo proste w utrzymaniu ukwiały o charakterystycznych bąbelkach na końcach (stąd ich potoczna angieska nazwa – bubble tip anemone). Ukwiał ten jest “kompatybilny” z wieloma gatunkami błazenków, które chętnie go zamieszkują.

R

Reaktor wapnia , calcium reaktor  – jest urządzeniem do suplementacji makroelementów, głównie węglanów i wapnia. Zawiera w sobie zasyp z naturalnego żwiru koralowego, który pod wpływem niskiego pH rozpuszcza go i poprzez dolewanie do akwarium zwiększa wapń oraz twardość węglanową, a przy zastosowaniu odpowiedniego wkładu także magnez.

Refraktometr – przyrząd do badania współczynników załamania światła różnych cieczy http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

Reefsafe – niekonfliktowe organizmy w akwarium, bezpieczne dla wszystkich mieszkańców zbiornika.

Refugium – wydzielona część w akwarium/panelu/sumpie, gdzie można przenieść życie niechciane w głównym zbiorniku, refugium jest głównie wykorzystywane jako ‘filtr glonowy’ gdzie umieszczane są glony wyższe mające za zadanie redukować poziomy nutrientów.

Restart / reset – likwidacja zbiornika i ponowne jego zasiedlenie żywymi organizmami.

Rewizja – dodatkowa rurka spływu wody w kominie. Zabezpiecza na wypadek przytkania głównego spływu, oraz pozwala wyciszyć chlupotanie płynącej wody.

Reefmax, Reefmaster – całkowicie kompletny zestaw do zakładania morskiego akwarium rafowego. Popularny zwłaszcza wśród początkujących akwarystów. Pojemność zestawu 105L

Rico / Riko – potoczna nazwa koralowców z rodzaju Ricordeahttp://reefhub.pl/ricordea/

Rowa –

Różnicówka – mechanizm zabezpieczający akwarium i nie tylko przed pojawieniem się prądu elektrycznego w wodzie.

Rura – potoczna nazwa dla świetlówek.

Rurówka – forma osiadła wieloszczetów, które wytwarzają rurki będące schronieniem. Odżywiają się one tym, co wyłapią z wody za pomocą swojego pióropusza wystawianego poza stworzoną rurkę.

Rizoidy – naukowa nazwa tzw. ,,korzeni” makroglonów.

S

Salifert – popularny wśród akwarystów producent testów do akwarystyki morskiej. Testy są uważane za dość dokładne.

Sarco, Sarcophyton – łatwy w utrzymaniu koralowiec miękki, nazywany czasami koralowcem skórzastym

Siporax – wysoko porowate medium filtracyjne, powstałe ze spienionego, spiekanego szkła. Producent Sera. Zazwyczaj stosowane w sumpie jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.

Skała z frachtu – żywa skała prosto z podróży z obumarłym na niej życiem, cecha charakterystyczna – bardzo nieprzyjemny, gnilny zapach.

Skała odgazowana –długotrwały proces pozbawiania skały z frachtu znajdującej się na niej martwej materii poprzez silną filtrację z pomocą odpieniacza i mocnej cyrkulacji.

Skarpeta – skarpeta filtracyjna, wkład do filtrów przepływowych, przypominający worek. Występuje w różnych rozmiarach i o różnej przepuszczalności. Może posłuzyc jako worek na absorbery, węgiel aktywny i zawieszona na specjalnym uchwycie w miejscu dobrego przepływu zapewni bardziej skuteczne ich działanie. Może tez zostać zamontowana bez wkładu pod rurą spływu, dzieki czemu wyłapie zanieczyszczenia spływające do sumpa, takie jak pył, detrytus.

Skimmer – 1. Odpieniacz. 2. Element filtru zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody.

Sól bez soli, SBS– składnik potrzebny do suplementacji metodą Ballinga. Składem przypomina sól morską pozbawioną NaCL (stąd nazwa) patrz: http://reefhub.pl/sol-bez-soli-stosowac-czy-nie/http://reefhub.pl/sol-bez-soli/ http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Spaghetti – potoczna nazwa glonów z rodzaju Chaetomorpha przypominających nieco ugotowany makaron spaghetti.

Robak spaghetti lub włochaty robak – (z ang. spaghetti worms, h) grupa pierścienic zawdzięczająca swoją nazwę mackom, którymi zwierzę zdobywa pokarm. W większości żywią się resztkami znajdującymi się w podłożu, ale mogą równiez żerować na pływających drobinach. http://pl.reeflex.net/tiere/2880_Cirratulidae_sp01.htm http://pl.reeflex.net/tiere/3606_Cirratulidae_sp2.htm
http://pl.reeflex.net/tiere/2280_Phyllochaetopterus_sp.htm

Spirulina – gatunek sinic często wykorzystywany jako roślinny pokarm bogaty w białko, niezbędny dla ryb roślinożernych.

Spławik – potoczna nazwa dla hydrometru – urządzenia mierzącego zasolenie w wodzie morskiej.

SPS – z angielskiego Small Polyps Stony corals- koralowce o małych polipach tworzące twardy wapienny szkielet. To ich szkielety tworzą konstrukcję ogromnych raf koralowych. Akwarium z koralami SPS wymaga silnego światła i intensywnej suplementacji mikro i makroelementów. Najpopularniejsze gatunki to Acropora, Montipora, Seriatopora, Pocillopora, Stylophora

Stelaż – konstrukcja na której stoi zbiornik

Stopa – dolna część ukwiału, służy do przywierania lub poruszania się po substracie.

Substrat – skała lub inne podłoże dla życia, nazwa najczęściej odnoszona do piasku na dnie akwarium

Sump – zbiornik techniczny, z reguły pod głównym akwarium i z nim połączany za pomocą układu rur. W sumpie trzymane są sprzęty takie jak filtry, odpieniacz, grzałka. Niektóre sumpy maja wydzieloną  komorę filtracyjną na Siporax czy refugium http://nano-reef.pl/topic/48898-sump-opis-i-projekty/

Suplementacja – dodawanie do akwarium potrzebnych substancji np mikroelementów, aminokwasów.

Szczepki, fragi – mały, odłamany lub odcięty fragment większego korala, który po przyklejeniu do innej skały staje się zaczątkiem nowej kolonii.

Szkło Float – standardowe szkło do produkcji zbiorników akwariowych– posiada niebiesko-zielonkawe zabarwienie

Szkło Guardian – zamiennik szkła float cechujący się nieco jaśniejszą barwą

Szkło Opti White (OW) – rodzaj szkła z największą przepuszczalnością światła, charakteryzuje się  najmniejszym stopniem zabarwienia zielonym kolorem

Szorstnik, ukwiał rurkowy – ukwiał raczej nie przemieszczający się, zamieszkujący swój domek ‘rurkę’ zbudowany z własnych wydzielin, zakopany w piasku.http://reefhub.pl/szorstniki-cerianthus-membranaceus/

Ślimaki nagoskrzelne – mięczaki posiadające skrzela w postaci wyrostków, ślimaki nie posiadające muszli, występują w wielu odmianach barwnych, często niemożliwe do wykarmienia, a zarazem szkodniki akwariów rafowych (np. gustujące w koralowcach)

Ślinienie się korali – patrz wojna chemiczna.

Śrubunek – szczelne połączenie hydrauliczne przechodzące przez szkło ściany lub dna akwarium. Śrubunki umożliwia połączenie hydrauliki komina i sumpa

Świeżak – 1. niedojrzałe akwarium, 2. osoba początkująca

T

T5 – rodzaj świetlówki o średnicy 16mm. Najczęściej stosowana świetlówka w akwarystyce morskiej.

T8 – rodzaj świetlówki o średnicy 26mm. Rzadko stosowana w akwarystyce morskiej.

Talerzówka – popularne określenie odnoszące się do płasko rosnących korali twardych przypominających talerz. Najczęściej odnosi się do korali z gatunku Montipora capricornis

Triton / triton method – Metoda suplementacji oparta o brak podmian wody i dodawanie poszczególnych mikroelementów. Metoda to wymage regularnego wysyłania próbek wody do laboratorium, w celu oceny jej parametry. Według wyników ustawiamy suplementację mikroelementów.

TDS, konduktometr – urządzenie stosowane w akwarystyce do pomiaru czystości wody z filtra odwróconej osmozy RODi. Najpopularniejsze z nich to TDS przenośny (zanurzany w badanej wodzie) lub TDS dwupunktowy (montowany na filtrze RODi)

Tuba, tubka, słonecznik – potoczne nazwy koralowca tubastrea. Jest to przepiekny koralowiec niefotosyntezujący (wymagąjący regularnego karmienia). Najpopularniejsze tubki są koloru zółtego i pomarańczowego i wyglądem przypominają kwiaty słonecznika. Więcej tutaj:http://reefhub.pl/tubastrea/

Tunze –

Turbo – popularny ślimak glonożerny, niemalże zawsze wchodzi w skład ekipy czyszczącej

Twardziel – potoczne określenie korali twardych (SPS).

U

Ukwiał – są zaliczane do koralowców sześciopromiennych. Ich pojedyncze polipy nie są ze sobą połączone. Są to zwierzęta osiadłe posiadające zdolność powolnego przemieszczania się.

ULNS – Ultra Low Nutrient System – akwarium rafowe z bardzo niską zawartością azotanów i forsoranów. ULNS zalecany jest przy hodowli wymagających korali SPS. Pozwala osiągnąć piękne pastelowe wybarwienie korali.

UV, “ufałka”  – lampa sterylizująca http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

W

Wargacze, wargatki  – jedna z najbardziej licznych w gatunki – po babkowatych i pielęgnicowatych – rodzin ryb okoniokształtnych (Perciformes). Obejmuje ponad 500 współcześnie żyjących gatunków bardzo zróżnicowanych morfologicznie i ekologicznie, szeroko rozprzestrzenionych w wodach morskich.

Wave box – urządzenie imitujące ruch fal morskich. Często jest to doklejona do akwarium właściwego kostka szklana, w której umieszczona jest włączająca się cyklicznie pompa cyrkulacyjna.

Węgiel aktywny, carbon, GAC – bardzo skuteczne medium filtracyjne w postaci granulek, które usuwają związki chemiczne z wody (także te wytworzone przez koralowce np. w trakcie walk korali)

Wężowidła – organizmy morskie należące do szkarłupni. W akwarium pojawiają się głównie z żywą skałą i szczepkami. Należą do zwierząt o kształcie gwiazdy (również do szkarłupni, jak rozgwiazda). Idealnie sprawują się jako część ekipy czyszczącej wyjadając detrytus.

Wieczna Rafa, odejście na wieczną rafę – miejsce, gdzie umownie odchodzą mieszkańcy akwarium rafowego,  zgon mieszkańca akwarium morskiego.

Wieloszczety – morskie organizmy należące do pierścienic, zamieszkujące również domowe akwaria. Nie należy dotykać ich gołymi rękoma, ze względu na możliwość bolesnego podrażnienia. Mimo to wieloszczety są pożytecznymi organizmami spełniającymi  ważną rolę w filtracji biologicznej

Wirki – grupa zwierząt należąca do płazińców. Małe płaskie zwierzaki, czasami przeradzają się w plagę. Więcej o wirkach tu i tu

Woda RODi, woda osmotyczna, osmoza, woda RO, woda po przepuszczeniu przez filtr tzw. odwróconej osmozy (filtr RODi czytaj tu i tu) . W filtrze tym woda dzięki znajdującym się w nim wkładom oraz membranie osmotycznej zostaje oczyszczona. Ostateczne oczyszczenie polega na przepuszczeniu wody przez złoże z żywicą jonowymienną. Jest to najczystsza woda, którą możemy uzyskać w warunkach domowych.

Wojna chemiczna – wydzielanie przez korale chemicznych substancji, których celem jest zniszczenie bądź ,,przegonienie” sąsiadujących koralowców. W ograniczonej przestrzeni akwarium powoduje jednak niekorzystny wpływ na wszystkie zwierzęta.

Wrotki – Rotifera, typ, małych (50-2000 µm), przezroczystych zwierząt bezkręgowych z charakterystycznym wieńcem rzęskówhttp://reefhub.pl/zooplankton-i-jego-znaczenie-w-ekosystemach-morskich/

Wunderwaffe – potoczna nazwa krewetki Lysmata wurdemanni – w wielu przypadkach świetny pogromca Aiptasi.

Wylinka – 1. Proces zrzucania przez bezkręgowce ich zewnętrznych warstw, pancerza. 2. Zrzucony pancerz przypominający właściwe zwierzę.

WYSIWYG – skrót, który często mozna spotkać w internetowych sklepach akwarystycznych przy zdjęciach koralowców czy innych zwierząt. Pochodzi z angielskiego “What you see is what you get” i oznacza, że przedmiotem sprzedaży jest dokładnie to, co widać na zdjęciu i nie jest to zdjęcie poglądowe.

Wzmocnienia akwarium – dodatkowe pasy szkła, przyklejone do ścian w górnej części akwarium wzdłuż lub w poprzek, mające na celu zapobieganie odkształceniom ścian pod wpływem naporu wody

V

Vodka Method, vsv wódka, – metoda suplementacji:wódka (vodka)+ cukier (sugar)+ ocet (vinegar)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11568

Valonia, bubble algea – rodzaj ‘kulkowatych’ glonów, raczej nieporządanych w akwariach, czasami bywa plagą.

Venturi, zwężka Venturiego – potoczna nazwa zwężającej się dyszy w której przepływająca woda zasysa powietrze. Wykorzystywana w odpieniaczach

Y

X

Xenia pulsująca- popularny koral miękki, którego polipy rytmicznie się poruszają. Zdjęcia

Z

Zakwit – zakwit wody w akwarium, czyli efekt masowego rozwoju fitoplanktonu (sinic, okrzemek, zielenic, wiciowców itp.) w zbiorniku wodnym.

Zasyp –

Zawór bramowy – zawór do dokładnego regulowania przepływu cieczy.

Zawór czterodrożny – często spotykane rozwiązanie pozwalające podłączyć filtr odwróconej osmozy bezpośrednio do automatycznej dolewki – http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2

Zeovit – metoda prowadzenia zbiornika opracowana przez firmę Korallen-Zucht. Jest to metoda ULNS w której stosuje się mieszankę zeolitów (kamyki), bakterii, pożywek itp. Metoda pozwala uzyskać bardzo dobre efekty w hodowli korali SPS, jednak jest dość trudna i ryzykowna.

Złoże zraszane – rodzaj filtra polegający na tym, że przez złoże o dużej powierzchni (np. bioballe albo grys koralowy) przepływa grawitacyjnie woda akwariowa rozpryskiwana na górne warstwy złoża, – obecnie raczej nie stosowany.

Zoa, zoasy – koralowce miękkie z rodzaju Zoanthus – występują w wielu odmianach barwnych,

Zooplankton – drobne organizmy zwierzęce, unoszące się w toni wodnej. Zooplankton jest naturalnym źródłem pokarmu dla wielu korali – zwłaszcza SPS.

Zooksantelle – jednokomórkowe, fotosyntetyzujące glony o żółtej lub brązowej barwie, żyjące w symbiozie z koralowcami i innymi organizmami. Dostarczają swoim gospodarzom produkty fotosyntezy w zamian za możliwość dostępu do światła.

Ż

Żółtek – popularna nazwa pokolca Zebrasoma flavescens

Żwir koralowy – podłoże akwarystyczne o bardzo grubej granulacji będące grubo zmielonymi szkieletami korali wapiennych

Żywy piasek – piasek stosowany jako podłoże w akwarium. Zawiera mikroorganizmy, poprawiające filtracje biologiczną w zbiorniku.

Żywa skała – Live rock, LR skała najczęściej naturalnego pochodzenia (czasami sztuczna), która na tyle długo przebywała w środowisku morskim, (również w akwarium), że jest zamieszkana przez wiele organizmów np bakterie, wieloszczety gąbki, ślimaki etc.

Żywica jonowymienna, D, MB-400, MB 20 – drobno granulowana substancja bursztynowego koloru, przez którą przepływa wody z filtra odwróconej osmozy. Żywica ma za zadanie ostateczne wyczyszczenie wody z jonów. Żywica składa się najczęściej z dwóch składników z zasadowych anionitów – wiążących aniony, oraz z kwaśnych kationitów, które wiążą kationy.

 

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • Brzydal – Acreichthys tomentosus – brzydka rybka, czasami polecana jako remedium na aiptasie
  Hexa – Pseudocheilinus hexataenia – mała prążkowana rybka, zjada wirki. Bywa agresywna wobec współmieszkańców

  • to jeszcze:
   wirki – grupa zwierząt należąca do płazińców. Małe płaskie zwierzaki, czasami przeradzają się w plagę.

 • Super inicjatywa! Też długo rozszyfrowywałam pewne pojęcia. To mojer typy, definicji nie podam, bo nie czuje sie na tyle mocna:

  Białobrody, dino, kaskada, makroglon, asterina, żywy piach, grzebień, spływe, rewizja,powrót, slimak osiadły, niefoto, salimetr/spławik/hydrometr, refraktometr, bakterie, ekipa czyszcząca, odinoza, cyrkulator, plaga, grzybki/grzybowieńce, koparka, monti, sump, wegiel, wata, sól, RODI, osmoza

  To tak na szybko z pamięci pojęć, z jakimi sama miałam problem lub inni uzytkownicy pytali na forum

 • I może jeszcze aklimatyzacja, Dolcia/Dolabella, zakwit bakteryjny, skimmer, reaktor, locline

 • Może kilka pojęć sie uda jakos ładnie nazwać:

  Białobrody – acanthurus leucosternon, popularna ryba akwariowa z rodziny pokolcowatych

  Aklimatyzacja – proces polegający na przygotowaniu zwierząt przed wpuszczeniem do akwarium, aby powoli przyzwyczaiło się do innych parametrów wody i oświetlenia. Niektóre wrażliwe na zmiany środowiska zwierzęta należy aklimatyzowac bardzo ostrożnie, metodą kropelkową (i tu by się przydał link do artykułu o aklimatyzacji…)

  Niefoto – koralowce niefotosyntezujące, czyli nie posiadające zooksantelli dostarczających im energii z światła w procesie fotosyntezy. Koralowce te należy regularnie karmić właściwym dla nich pożywieniem.

  Zooksantelle – jednokomórkowe, fotosyntetyzujące glony o żółtej lub brązowej barwie, zyjące w symbiozie z koralowcami i innymi organizmami. Dostarczają swoim gospodarzom produkty fotosyntezy w zamian za możliwość dostępu do światła.

 • A to jeszcze pare pojęć:
  SPS – z angielskiego Small Polyps Stony corals- koralowce o małych polipach tworzące twardy wapienny szkielet. To ich szkielety tworzą konstrukcję ogromnych raf koralowych.
  LPS – z angielskiego Large Polyps Stony corals – koralowce o dużych polipach tworzące wapienny szkielet.
  Miękkasy – koralowce miękkie. Nie posiadaja wapiennego szkieletu.
  Grzybki – grzybowieńce – koralowce miękkie, łatwe w hodowli, występują w wielu odmianach barwnych. Należą tu gatunki należące do rodzajów Discosoma, Ricordea, Rhodactis
  Zoa, Zoasy – koralowce miekkie z rodzaju Zoanthus – występują w wielu odmianach barwnych,

 • Grzebień – nakładka na górną część komina, chroniaca ryby i inne organizmy przed wciągnięciem przez przepływającą wodę

  Korona – lekka osłona zazwyczaj stojąca na akwarium. Oprócz walorów estetycznych, ma za zadanie chronić przed wyskakiwaniem ryb, oraz zasłaniać lampy aby ich światło nie raziło podczas obserwacji akwarium.

  Pudełko przelewowe – zamiennik komina, działa na zasadzie naczyń połączonych. Pozwala na połączenie akwarium z sumpem bez potrzeby wiercenia dziur w akwarium.

  Rewizja – dodatkowa rurka spływu wody w kominie. Zabezpiecza na wypadek przytknia głównego spływu, oraz pozwala wyciszyć chlupotanie płynącej wody.

  Durso – zakończenie rury spływu w kominie. Jest to rurka pcv z dwoma kolankami w kształcie odwróconego U. Powinna nieco wyciszyć spływ.

  Żywy piasek – piasek stosowany jako podłoże w akwarium. Zawiera mikroorganizmy, poprawiające filtracje biologiczną w zbiorniku.

  Baniak – akwarium

  Filtracja biologiczna – oczyszczanie wody dokonywane przez organizmy żywe, takie jak bakterie, makroglony, glony nizsze itp.

  Makroglony – http://reefhub.pl/makroglony/ – duże glony słonowodne, podobne do roślin.

  Siporax – wysoko porowate medium filtracyjne, powstałe ze spienionego, spiekanego szkła. Producent Sera. Zazwyczaj stosowane w sumpie jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.

  Algae scrubber – filtr glonowy. Zasada działania: płaska powierzchnia omywana wodą i silnie oświetlona. Zarasta glonami, które należy cyklicznie zeskrobywać.

 • Podmianka – podmiana, czyli wykonane bezpośrednio po sobie usunięcie starej słonej wody z akwarium i uzupełnienie świeżo zasoloną wodą. Wodę do podmianki przygotowuje się z wody odfiltrowanej filtrem RO-DI soląc ją w odpowiedniej ilości akwarystyczną solą morską do uzyskania zamierzonego zasolenia. Podmiana ma na celu uzupełnienie brakujących pożądanych mikro i makro elementów wody w akwarium oraz rozrzedzenie tych niepożądanych jak np azotany i fosforany. Podmiana może też być wykorzystana do korekty zasolenia w akwarium podmieniając odpowiednio mniej lub bardziej słoną wodą niż ta w akwarium.

  Dolewka – w odróżnieniu do podmianki jest to wyłącznie uzupełnienie odparowanej z akwarium wody wodą słodką odfiltrowaną filtrem RO-DI. Woda którą uzupełniamy, ta która wcześniej odparowała, to również woda słodka. Sól zawarta w wodzie akwariowej pozostała w akwarium zwiększając zasolenie, dla tego tak ważne jest uzupełnianie wody w akwarium najczęściej jak to możliwe wodą słodką, aby skoki zasolenia w akwarium były jak najmniejsze. Ponieważ ręczna dolewka wymaga systematyczności a zapomnienie o niej potrafi wyrządzić realne szkody w akwarium zaleca się stosowanie automatyki wspierającej tą czynność potocznie zwaną automatyczną doewką.

 • LS – żywy piach, (Rysiek był pierwszy ;)
  LR – żywa skała,
  Babka – popularna rybka przekopująca dno (np. Valenciennea puellaris)
  Caulerpa – popularny makroglon z długimi liśćmi,
  Float – standardowe szkło – posiada niebiesko-zielonkawe zabarwienie,
  Opti white (OW) – rodzaj szkła z największą przepuszczalnością światła
  Guardian – zamiennik szkła float cechujący się nieco jaśniejszą barwą szkła,
  ATC – automatyczna kompensacja temperatury (stosowane a refraktometrach),
  Turbo – glonożerny ślimak, ekipa czyszcząca
  CUC – clean up crew, ekipa czyszcząca w akwarium (ślimaki, kraby, itp)
  Balling – metoda utrzymywania w odpowiedniej ilości większości potrzebnych w akwarium mikroelementów.
  Kalkwasser – woda wapienna, służąca do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia,
  Reefmax – kompletny zestaw do zakładania morskiego akwarium rafowego,
  Wieloszczety – morskie organizmy należące do pierścienic, zamieszkujące również domowe akwaria. Nie dotykać gołymi rękoma.
  Szczepka – mały, odłamany lub odcięty fragment większego korala.
  Mitrax – popularny krab glonożerny,
  DSR – metoda prowadzenia akwarium polegająca na zaniechaniu podmian wody

 • acry – Acropory sps
  sump – zbiornik techniczny http://nano-reef.pl/topic/48898-sump-opis-i-projekty/
  Aquascaping – sztuka tworzenia podwodnego krajobrazu
  panel – zbiornik techniczny wewnątrz akwarium głównego oddzielony np.plexi http://demo.un.pl/solniczka/jak%20powstawal/filtracja/panel.htm
  złoże biologiczne zraszane – https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%BCe_biologiczne_zraszane
  bliki – refleksy na wodzie
  palety – BioPellets zbudowane są z biodegradowalnego polimeru który stymuluje wzrost tlenowych i beztlenowych bakterii, które żyją w akwarium

 • A to jeszcze kilka pojęć:

  Dojrzewanie – początkowy etap istnienia akwarium, podczas którego w systemie zachodzą gwałtowne zmiany. W tym okresie zaczyna zachodzić cykl azotowy oraz powstają kolejne ogniwa łańcuchów pokarmowych (namnażają się bakterie, nanoplankton, zooplankton).
  Dojrzewanie charakteryzuje się wysokimi poziomami substancji szkodliwych (amoniak, azotyny) które wspomagają powstawanie plag (glony nitkowate, okrzemki, cyjanobakterie, dino itp). Czas trwania dojrzewania nie jest dokładnie ustalony, zazwyczaj trwa od kilku tygodni do nawet roku. Zakończenie dojrzewania można poznać po ustabilizowaniu się parametrów, ustąpieniu plag oraz pojawieniu się glonów wapiennych. W okresie dojrzewania nie należy wprowadzać do zbiornika ryb i korali. Powiązane artykuły: http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/, http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

  Cyjano, cyjanobakterie, sinice – http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/ proste organizmy jednokomórkowe tworzące w akwarium czerwony kożuch.

  Cykl azotowy – obieg azotu w akwarium. Azot dostarczony z pokarmem lub uwalniany z martwych organizmów, przechodzi w jony amonowe NH4+, które w procesie nitryfikacji (warunki tlenowe) zostają zamieniane w azotyny NO2- a następnie w azotany NO3-. Dopełnieniem cyklu jest proces denitryfikacji zachodzący w warunkach beztlenowych w którym NO3 jest redukowane do gazu N2. Za proces przemiany związków azotowych odpowiedzialne są różne szczepy bakterii.

  Dino – Bruzdnice – jedna z najgorszych plag w akwarium. Proste organizmy należące do królestwa protista. Tworzą brunatny kożuch z wystającymi bąbelkami powietrza. Do bruzdnic zaliczane są także zooksantele czyli glony symbiotyczne żyjące wewnątrz koralowców.

  okrzemki – jednokomórkowe glony, tworzące brązowy nalot na szybach i skale. Rozwój okrzemek wspomagany jest przez wysoką zawartość krzemianów w wodzie.

 • Rurówka – forma osiadła wieloszczetów, które wytwarzają rurki będące schronieniem. Odżywiają się one tym, co wyłapią z wody za pomocą swojego pióropusza wystawianego poza stworzoną rurkę.

  Ukwiał – są zaliczane do koralowców sześciopromiennych. Ich pojedyncze polipy nie są ze sobą połączone. Są to zwierzęta osiadłe posiadające zdolność powolnego przemieszczania się.

  TO HASŁO BYĆ POWINNO ;) ReefHub – portal (blog) o akwarystyce morskiej prowadzony przez Bartka Stańczyka.

  Makroglony – glony widoczne gołym okiem, glony wyższe, które są często używane w akwarystyce morskiej w tzw. Refugium w celu obniżenia No3 i Po4.

  Denitryfikacja – jest procesem polegającym na usuwaniu azotu i jego związków z wody

  Fitoplankton – plankton roślinny (posiadający zielony kolor). SKłąda się z mikroskopijnych organizmów (w tym glonów)

  Ikra – składana przez ryby jajorodne (jaja)

  kH – twardość węglanowa wody

  ph – kwasowość lub zasadowość wody

  błazenek, Nemo – potoczna nazwa ryb z gatunków Premnas i Amphiprion, które często obierają sobie za dom koralowce LPS takie jak Euphyllia, lub ukwiały. Nazwa Nemo pochodzi z filmu “Gdzie jest Nemo?”

  zooplankton – plankton pochodzenia zwierzęcego, który składa się z wielu drobnych organizmów zwierzęcych

  Gorgonie – rodzaj koralowców morskich, które występują w różnych kształtach i kolorach. Większość z nich nie posiada zooksanteli, przez co są trudne do wykarmienia w zbiornikach morskich.

  ślimak nagoskrzelny – mięczaki posiadające skrzela w postaci wyrostków, ślimaki nie posiadające muszli, występują w wielu odmianach barwnych, często niemożliwe do wykarmienia, a zarazem szkodniki akwariów rafowych (np. gustujące w koralowcach)

  gąbki – uważane z najprymitywniejsze zwierzęta wodne, nie posiadają organów wewnętrznych, świetni filtratorzy wody.

  Filtrator – zwierzę wyłapujące z wody wszelkie zanieczyszczenia i szczątki organiczne.

  Nano-Rafa – małe akwarium morskie z reguły nie przekraczające pojmeności 60 litrów.

  Acana – skrót od nazwy Acanthastrea (koralowca LPS), który występuje w wielu odmianach kolorystycznych.

  Aiptasia – tzw. szklana róża jest niechcianym ukwiałem, który dorasta średnio do około 3 cm wielkości i bardzo szybko się rozmnaża parząc swoimi “mackami” koralowce.

  Berghia – gatunek ślimaka nagoskrzelnego, który zjada szklane róże, przez co moze być stosowany jako naturalna broń na Aiptasia.

  Porcelanka – potoczna nazwa ślimaków “porcelanowych” takich jak np. Cypraea arabica. Nazwa zawdzięczana jest dzięki im muszlom, które wyglądają jakby były wykonane z porcelany.

  Garbik – potoczna nazwa wielu gatunków ryb takich jak Dascyllus, czy Chrysiptera, które mimo niewielkich rozmiarów są dość agresywne.

  Pterapogon – ryba z rodziny apogonowatych, która posiada duże oczy, jest łatwa w hodowli oraz rozmnażaniu. Samiec inkubuje w pysku ikrę przez okres około 3 do 4 tygodni, po czym wypuszcza w pełni wykształcone młode.

  Inkubacja – okres przetrzymywania w pusku ikry, aż do wyklucia i wypuszczenia młodych.

  Piżamka – polska nazwa ryby Sphaeramia nematoptera, którą zawdziecza ubarwieniu kojarzącemu się z piżamą w grochy.

  jeżowiec – morskie zwierzę, które zaliczane jest do szkarłupni. Jeżowce posiadają kulisty kształt ciała oraz ruchome, wapienne kolce w dużej ilości. W akwarium idealnie sprawują się jako czyściciele glonów.

  Krab pustelnik – krab który nie posiada włąsnego pancerza na odwłoku, a za naturalny dom służy mu muszla ślimaka. W miarę wzrostu kraby te zmieniają muszle na większe.

  Krewetka Arlekin – polska nazwa krewetki Hymenocera harlequin, która posiada piękne ubarwienie, a jej przysmakiem są rozgwiazdy. Idealnie sprawuje sie w walce z plagą Asterin.

  Krewetka czyszcząca – polska nazwa krewetki Lysmata amboinensis, którą zawdziecza zachowaniu, a mianowicie czyszczeniu ryb i innych zwierząt z pasożytów.

  Asterina – niewielka rozgwiazda, która z reguły pojawia się w akwarium morskim wraz z zakupem żywej skały, lub szczepek koralowców. Niestety niektóre z asterin potrafią zjadać polipy koralowców. Szybko się mnozy i może stać się prawdziwą plagą w akwarium.

 • Murena – ryba należąca do rodziny murenowatych. Istnieje wiele gatunków muren, są drapieżne i przypominają swoim wyglądem węgorze. Aktywne głównie nocą.

  Najeżka – jest to poslka nazwa ryb rozdymkokształtnych (np. Diodon hystrix), które w momencie zagrożenia potrafią nałykać się wody i powietrza, przez co zmieniają się w kształt kuli, co ma za zadanie odstraszyć drapieżnika.

  wężowidło – w akwarium pojawia się głównie z żywą skałą i szczepkami. należy do zwierząt o kształcie gwiazdy (również do szkarłupni, jak rozgwiazda). Idealnie sprawują się jako część ekipy czyszczącej wyjadając detrytus.

  detrytus – martwa materia organiczna, taka jak szczątki roślin, czy zwierząt, ale także odchody pozostające w akwarium

  osmoza – woda RO, czyli woda kranowa po przepuszczeniu przez filtr tzw. odwróconej osmozy. W filtrze tym woda dzięki znajdującym się w nim wkładom oraz membranie osmotycznej zostaje oczyszczona.

  RO+DI – woda Ro (osmoza), która następnie zostaje demineralizowana za pomocą wkładu żywicznego

  MB-400, żywica jonowymienna – jest to mieszanka kationitu i anionitu, dzęki której można wyprodukować wodę demineralizowaną RO+DI.

  szczepka – z reguły ułamany fragment koralowca (nowy osobnik), wykorzystywany w akwarystyce morskiej w celu zasiedlenia zbiornika

  kiełż – niewielki skorupiaki z rzędu obunogów. Zaobserwować można je głównie nocą, kiedy to są aktywne wśród żywej skały.

  mysis – są to tzw. lasonogi, niewielkie morskie skorupiaki, które przypominają nam małe krewetki i często żyją w żywej skale. Idealnie sprawują się jako pokarm mrożony i żywy.

  mandaryn – popularna nazwa ryb z gatunku Synchiropus. Najbardziej popularnym jest Mandaryn wspaniały http://reefhub.pl/mandaryn-synchiropus-splendidus/

  milliput – jest to masa dwuskładnikowa, której składniki miesza się w takich samych proporcjach i która nadaje się do klejenia szczepek oraz niewielkich fragmentów skały.

  węgiel aktywny, carbon – granulki węgla usuwają związki chemiczne z wody (także te wytworzone przez koralowce np. w trakcie walki korali)

  Walka korali – koralowce walczą ze sobą w akwarium o miejsce i dostęp do światła poprzez wytwarzanie różnych substancji chemicznych.

 • NOT TO JESZCZE KILKA:
  Acra – zdrobniale Acropora (było)
  Film bakteryjny – cienka błona bakterii, substancji organicznych i kurzu zbierająca się i pływająca na powierzchni wody w akwarium,
  Detrytus – martwa materia organiczna, szczątki roślin zwierzą i ich odchody znajdujące się w zbiorniku wodnym. (było)
  Nutrienty – biopierwiastki niezbędne do życia, wykorzystywane do budowy struktury organizmów lub w procesach metabolicznych.
  Zakwit – zakwit wody w akwarium, czyli efekt masowego rozwoju fitoplanktonu (sinic, okrzemek, zielenic, wiciowców itp.) w zbiorniku wodnym.

 • CX5 – wodoodporna, szybko wiążąca zaprawa (marki Ceresit) dostępna w marketach budowlanych, często stosowana do klejenia konstrukcji skalnych.
  Moonlight – oświetlenie nocne symulujące światło księżyca.
  Cooler – wentylator pracujący nad powierzchnią wody, wywołując jej ochładzanie.
  Ozonator – urządzenie produkujące ozon. Podawanie ozonu do wody zwiększa wydajność pracy odpieniacza. Ozon sterylizuje wodę, zmniejsza ilość bakterii, krystalizuje wodę, podnosi potencjał ORP (Redox).
  ORP – potencjał oksydoredukcyjny, jest wskaźnikiem mówiącym o zdolności wody do samooczyszczania.

 • aragonit – minerał z gromady węglanów, polimorficzna odmiana węglanu wapnia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Aragonit
  Borsuk – potoczna nazwa ryby z gatunku Siganus http://reefhub.pl/wpcproduct/siganus-unimaculatus/
  Chemiclean – popularny preparat do walki z cyjanobakteriami http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/
  Epoxy – żywica epoksydowa
  Fragi – fragmenty koralowców LPS SPS czyt. szczepki
  Jebao – Pompa cyrkulacyjna
  Korale madreporowe – rząd koralowców sześciopromiennych (Hexacorallia), do którego należą drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy) wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia tworzące zwartą, wapienną masę.
  Metoda berlińska – najpopularniejsza metoda filtracji http://mojarafa.pl/_content/filtracja/berlin.html
  Nori – japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów (rzadziej sinic), najczęściej z rodzaju Porphyra z gromady krasnorostów
  Odpieniacz – jest podstawowym elementem filtracji w akwarium morskim, działa na zasadzie przyłączania do pęcherzyków tlenu substancji takich jak białka, lipidy czy tłuszcze. http://reefhub.pl/odpieniacz-podstawa-filtracji-mechanicznej-w-akwarium-morskim/
  Ospa – wywoływana przez pierwotniaka Cryptocaryon irritans
  UV – lampa sterylizująca http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

 • Modliszka, krewetka modliszkowa – spotykany czasami pasażer na gapę w żywej sakale, niebezpieczny drapieżnik, który wbrew nazwie nie jest krewetką a należy do rzędu ustonogów. Potrafi błyskawicznie zatakować masakrując innych mieszkańców zbiornika a nawet może połamać palce akwaryście lub rozbić szybę akwarium.

  sarco, sarcopyton – łatwy w utrzymaniu koralowiec miękki, nazywany czasami koralowcem skórzastym

  glony wapienne – glony porastające szyby i skałę w dojrzałym akwarium. Do rozwoju potrzebuje odpowiednich poziomów wapnia i magnezu podobnie do koralowców SPS. Występuja w kolorach czerwonym, różowym, brązowym itp.

  krewetka tańcząca – Rhynchocinetes durbanensis lub Rhynchocinetes uritai – małe krewetki poruszajace się tanecznym krokiem.

  krewetka boksująca – piękne krewetki z rodziny Stenopodidae np. Stenopus hispidus lub Stenopus tenuirostris. Mogą byc niebezpieczne dla małych rybek.

  krewetka pistoletowa – krewetki wyposażone w mocne szczypce, pozwalające wydawać głośne strzały

  majano – Anemonia majano – szkodnik. Małe ukwiały, silnie parzące, potrafiące przemieszczać się samodzielnie po akwarium.

 • CITES – Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES)

 • Bakterie nitryfikacyjne – chemolitotroficzne bakterie tlenowe (aeroby obligatoryjne). bakterie nitryfikacyjne konwertują toksyczny amoniak lub sole amonowe do mniej szkodliwego azotanu.
  Cysta – Otoczka wytwarzana przez bakterie i pierwotniaki, umożliwiająca przeżycie organizmowi w niesprzyjających życiu warunkach środowiska.
  Dymorfizm płciowy – różnice w morfologii osobników męskich i żeńskich.
  Kwarantanna – trzymanie i obserwacja ryb w oddzielnym akwarium, przez czas wystarczająco długi, aby upewnić się że nie są one chore. http://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/
  Low Tech – akwarium o małym poziomie zaawansowania technicznego

 • Hydraulika – nazywamy tak wszystkie niezbędne elementy do zbudowania instalacji hydraulicznej w akwarium morskim i sumpie. Przykładowe elementy hydrauliki: kolanka, dwuzłączki, mufy, zaślepki, zawory, przeloty, redukcje, rury.
  Loc-line – przewód modułowy wykorzystywany w hydraulice, posiadający możliwość ustawienia pod dowolnym kątem.
  Belka – rodzaj oprawy oświetleniowej najczęściej pod instalację świetlówek.
  T5 – rodzaj świetlówki o średnicy 16mm. Najczęściej stosowana świetlówka w akwarystyce morskiej.
  T8 – rodzaj świetlówki o średnicy 26mm. Rzadko stosowana w akwarystyce morskiej.

 • zeovit – metoda prowadzenia zbiornika opracowana przez firmę Korallen-Zucht. Jest to metoda ULNS w której stosuje się mieszankę zeolitów (kamyki), bakterii, pożywek itp. Metoda pozwala uzyskać bardzo dobre efekty w hodowli korali SPS, jednak jest dość trudna i ryzykowna.

  balling light – metoda suplementacji mikroelemantów opracowana przez firmę FaunaMarin, zbliżona do metody Ballinga, od której różni się nieco składem oraz metodą dozowania.

  pompa igiełkowa, igła – pompa wyposażona w wirnik igiełkowy, przeznaczona do napędzania odpieniacza. Pozwala wydajnie wymieszać powietrze z wodą tworząc gęstą pianę.

  ULNS – Ultra Low Nutrient System – akwarium rafowe z bardzo niską zawartością azotanów i forsoranów. ULNS zalecany jest przy hodowli wymagających korali SPS. Pozwala osiągnąć piękne pastelowe wybarwienie korali.

  metoda probiotyczna – metoda prowadzenia akwarium rafowego, polegająca na zastosowaniu różnych szczepów bakterii, żywiących się związkami organicznymi zawartymi w wodzie oraz specjalnych odżywek wspierających ich rozwój. Pozwala uzyskać ULNS

 • Witam, myślę, że warto byłoby zrobić odnośniki do haseł, które są opisane ale mają kilka potocznych nazw. Na ten przykład:

  Algea scrubber – bla, bla, bla…

  As – patrz algea scrubber

  lub:

  Artemia – bla, bla, bla…

  Solowiec – patrz artemia.

  Dodatkowo wydaje mi się, że opisywanie haseł typu ,,ikra” masakruje umysły nawet ćwierć inteligentnych osób, takie słowa są powszechnie znane nawet osobom z poza kręgu zainteresowań.

  A teraz kilka moich haseł:

  CZDA – ,,czysty do analizy” – skrót odnoszący się do czystości proszków (Mg, Ca, KH) używanych w ,,ballingu”.

  Przepływ laminarny – jednostajny i najczęściej prostoliniowy prąd wody występujący jedynie w akwariach pozbawionych dekoracji lub w niewielkich jego strefach.

  Przepływ turbulentny – ruch wody w różnych kierunkach.

  Artemia (solowiec) – za wiki: ,,rodzaj skorupiaków z rodzaju skrzelonogów”. Bardzo popularny mrożony i żywy pokarm akwariowy.

  Kryl – niewielki skorupiak morski, bardzo wartościowy jako pokarm zarówno żywy jak i mrożony dla większych ryb akwariowych.

  Nauplius – w akwarystyce najczęściej mamy do czynienia z naupliusami solowca czyli larwami tegoż, chętnie przyjmowany pokarm przez młody narybek oraz koralowce.

  Cysty – w akwarystyce najczęściej mamy do czynienia z cystami solowca czyli rodzajem jego przetrwalnika przypominającym jajo.

  Dekapsułowanie – pozbawianie naupliusów solowca jego twardej zewnętrznej otoczki zwanej cystą.

  Fracht / skała z frachtu – żywa skała prosto z podróży z obumarłym na niej życiem, cecha charakterystyczna – zapach szamba.

  Odgazowywanie / skała odgazowana – proces pozbawiania skały z frachtu znajdującej się na niej martwej materii poprzez silną filtrację z pomocą odpieniacza i mocnej cyrkulacji.

  Wylinka – 1. Proces zrzucania przez bezkręgowce ich zewnętrznych warstw, pancerza. 2. Zrzucony pancerz przypominający właściwe zwierzę.

  Przyducha – bardzo szkodliwa dla wszelkiego życia niska zawartość tlenu w wodzie spowodowana między innymi zakwitem bakterii lub brakiem dostatecznej cyrkulacji.

  GPD – galon per day – skrót odnoszący się do membran odwróconej osmozy, z angielska ,,galony na dobę” określa ilość wody w galonach jaką otrzymamy przy użyciu danej membrany, najczęściej spotykane w akwarystyce membrany mają wydajność 25GPD, 50GPD, 75GPD.

  Wave box – urządzenie imitujące ruch fal morskich. Często jest to doklejona do akwarium właściwego kostka szklana, w której umieszczona jest włączająca się cyklicznie pompa cyrkulacyjna.

  Rico / Riko – potoczna nazwa koralowców z rodziny Ricordea – http://reefhub.pl/ricordea/

  AF – Aquaforest – jedyny polski producent soli, chemii i pokarmów do akwarystyki morskiej.

  Koral – jedyne czasopismo wydawane w języku polskim w całości w całości poświęcone akwarystyce morskiej, oryginalne wydawnictwo znajduje się w Niemczech.

  Rizoidy – naukowa nazwa tzw. ,,korzeni” makroglonów.

  Glon kulkowy – potoczne określenie glonu valonia ventricosa tworzącego zielone błyszczące kulki.

  Pełzatka – potoczna nazwa glonów ,,płożących się” po substracie np. caulerpa racemosa.

  Substrat – skała lub inne podłoże dla życia.

  Idol – Zanclus cornutus – potoczna nazwa tej ryby zaczerpnięta z filmu ,,Gdzie jest Nemo”.

  Zawór czterodrożny – często spotykane rozwiązanie pozwalające podłączyć filtr odwróconej osmozy bezpośrednio do automatycznej dolewki – http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

  Hybryda – lampa złożona z najczęściej dwóch różnych źródeł światła na przykład: led + T5, lub T5 + HQI.

  Restart / reset – likwidacja zbiornika i ponowne jego zasiedlenie żywymi organizmami.

  Talerzówka – popularne określenie odnoszące się do płasko rosnących korali twardych przypominających talerz.

  Stopa – dolna część ukwiału, służy do przywierania lub poruszania się po substracie.

  Złoże fluidalne – niech się mądrzejsi o tym wypowiedzą, za wiki: ,,Fluidyzacja – proces powstawania dynamicznej zawiesiny – tzw. złoża fluidalnego – drobnych cząsteczek ciała stałego w strumieniu gazu lub cieczy poruszających się z dołu do góry.”

  Triton / triton method – laboratorium, do którego wysyłając wodę z akwarium możemy dowiedzieć się jakie są jej parametry, laboratorium pomoże nam określić potrzebną sublementację.

  Suplementacja – dodawanie do akwarium potrzebnych mikro i makroelementów.

  Wojna chemiczna – wydzielanie przez korale chemicznych substancji, których celem jest zniszczenie bądź ,,przegonienie” sąsiadujących koralowców.

  Twardziel – potoczne określenie korali twardych (SPS).

  Różnicówka – mechanizm zabezpieczający akwarium i nie tylko przed pojawieniem się prądu elektrycznego w wodzie.

  Skimmer – 1. Odpieniacz. 2. Element filtru zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody.

  Kaskada – rodzaj filtra najczęściej zawieszanego na krawędzi akwarium, w którym woda jest zasysana do jego dolnej części i wypychana w górę, tworzy jakby wodospad.

  F2 – nawóz do hodowli fitoplanktonu, którego wiele przepisów można znaleźć w sieci.

  Wirówka – urządzenie do odchowu narybku zapewniające laminarny przepływ wody.

  Martwe strefy (dead zone) – strefy w akwarium pozbawione odpowiedniej cyrkulacji.

  Sucha piana / mokra piana- mógłby ktoś mądrzejszy ładnie to ująć w słowa.

  Czyścik – urządzenie do czyszczenia wewnętrznej strony szyb w akwarium.

  Mirracle mud – rodzaj piachu lub też błota do akwarium zapewniające wiele pożytecznych substancji dla wzrostu roślin wodnych i glonów.

  Plenum – system filtracji polegający na wytworzeniu stref beztlenowych w warstwie wody znajdującej się na przykład pod pokładem piachu.

  Ceramika – ogólna nazwa dla szeregu ceramicznych mediów filtracyjnych, na których osadzić się mają bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne.

  Obsada – życie znajdujące się w akwarium.

  Spławik – potoczna nazwa dla hydrometru – urządzenia mierzącego zasolenie w wodzie morskiej.

  Zdaję sobie sprawę, że można było opisać to wszystko lepiej ale to szczyt moich możliwości :D

 • Oodinoza – pasożytnicza choroba skórna ryb.

  Spaghetti – potoczna nazwa glonu Chaetomorpha linum przypominającego ugotowany makaron spaghetti.

 • Ja bym to poprawił bo ktoś jeszcze stwierdzi, że samce składają ikrę ;) “DM jest widoczny u dorosłych błazenków, u których samica jest wyraźnie mniejsza od samca”

 • Pudełko – potoczna nazwa ryby Ostracion cubicus (Kostera gruzełkowata, yellow boxfish), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Jej cialo kształtem przypomina pudełko. Dorasta do 30 cm.

  Krowa, krówka – potoczna nazwa ryby lactoria cornuta (Kostera rogata), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Dorasta do 30 cm. W przypadku śnięcia lub uszkodzenia ciała może wydzielic do akwarium silną truciznę.

  Wzmocnienia akwarium – dodatkowe pasy szkła, przyklejone do ścian w górnej części akwarium wzdłuż lub w poprzek, mające na celu zapobieganie odkształceniom ścian pod wpływem naporu wody

  Babka symbiotyczna – ryby z rodziny babek (na przykład z rodzaju Cryptocentrus, Amblygobius, Amblyeleotris), które żyją w symbiozie z krewetkami pistoletowymi (na przykład Alpheus bellulus, Alpheus lottini). Symbioza polega na tym, że krewetka kopie wspólną norkę, zapewniając parze schronienie, a babka strzeże przed niebezpieczeństwem. W sklepach akwarystycznych można kupić już dobrane pary.

 • WYSIWYG – skrót, który często mozna spotkać w internetowych sklepach akwarystycznych przy zdjęciach koralowców czy innych zwierząt. Pochodzi z angielskiego “What you see is what you get” i oznacza, że przedmiotem sprzedaży jest dokładnie to, co widać na zdjęciu i nie jest to zdjęcie poglądowe.

 • Komin – wydzielona część akwarium (zbiornika głównego), w której znajdują sie rury spływu, rewizji i powrotu, prowadzące do sumpa (zbiornika technicznego). Poprzez grzebień zamontowany na górze komina woda z głównej części akwarium przelewa się do komina i stamtąd trafia do sumpa.
  Komin może być wbudowany wewnątrz zbiornika i odgrodzony od części głównej ścianami ze szkła lub być doklejony na zewnątrz zbiornika. W pierwszym przypadku wierci się otwory w dnie akwarium na rury, a ściany komina kończą się poniżej lustra wody. Komin wewnetrzny najczęściej znajduje się w rogu, na całym krótszym boku lub na środku tylnej szyby, zależnie od tego, jak ustawione będzie akwarium i z ilu stron będzie oglądane.

  W drugim przypadku w ścianie akwarium wycinany jest prostokątny otwór i w tym otworze umieszcza sie grzebień. Więcej tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

 • Skarpeta – skarpeta filtracyjna, wkład do filtrów przepływowych, przypominający worek. Występuje w różnych rozmiarach i o różnej przepuszczalności. Może posłuzyc jako worek na absorbery, węgiel aktywny i zawieszona na specjalnym uchwycie w miejscu dobrego przepływu zapewni bardziej skuteczne ich działanie. Może tez zostać zamontowana bez wkładu pod rurą spływu, dzieki czemu wyłapie zanieczyszczenia spływające do sumpa, takie jak pył, detrytus.

 • Plaga – niepożądane organizmy wystepujące w akwarium, rozmnażające sie w nadmiernych ilościach, wywierające szkodliwy wpływ na wygląd lub kondycję zbiornika, trudne do zwalczenia. Do najczęściej wystepujących plag należą: cyjano, dino, valonia, bryopsis, aiptasia, wirki, asteriny. Walka z plagą może wymagać poprawy parametrów wody, usuwania mechanicznego, wprowadzenia do zbiornika naturalnych wrogów, stosowania preparatów biologicznych lub chemicznych, a w ostateczności restartu zbiornika.

  Niektóre z tych zjawisk wystepują często w okresie dojrzewania i samoczynnie ustępują, w tym wypadku nie należy ich kojarzyć z plagą.

 • Pompa obiegowa/pompa powrotu – pompa, której zadaniem jest ciągłe tłoczenie wody z sumpa do akwarium głównego, dzięki czemu woda stale krąży pomiędzy akwarium głównym a sumpem. Umieszczana jest w sumpie, całkowicie zanurzona w wodzie. Przy doborze pompy nalezy kierować się jej mocą/wydajnością (ile litrów wody jest w stanie przepompowac w ciągu godziny) oraz wysokością podnoszenia (na jaką maksymalną wysokość jest w stanie wtłoczyc wodę). Więcej o pompach tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

  Pompa cyrkulacyjna/cyrkulator – urzadzenie montowane na ściance akwarium głównego (za pomoca przyssawki lub magnesu), którego zadaniem jest mieszanie wody w akwarium. Posiadają wbudowany wirnik, którego obroty powoduja ruch wody. Najprostsze urzadzenia obracają wirnikiem ze stałą moca i prędkością, tworząc jednostajny prąd wody, a bardziej zaawansowane, dzieki pracy przerywanej potrafią wytwarzać efekt falowania wody (tzw.falowniki). Mogą posiadać urządzenie sterujące, dzieki któremu można ustawić prędkość obrotów wirnika i przerwy w pracy, co pozwala uzyskać różne efekty falowania wody.

 • Przypadkiem klikneło mi się wyslij, zanim skończyłam “obrabiać” definicję, proszę o zamieszczenie tego opisu:

  Pompa cyrkulacyjna/cyrkulator – urzadzenie montowane na ściance zbiornika głównego (za pomocą przyssawki lub magnesu), którego zadaniem jest mieszanie wody w akwarium. Posiadają wbudowany wirnik, którego obroty powoduja ruch wody. Najprostsze urzadzenia obracają wirnikiem ze stałą mocą i prędkością, wytwarzając jednostajny prąd wody, a bardziej zaawansowane, dzieki pracy przerywanej potrafią wytwarzać efekt falowania (tzw. falowniki). Mogą posiadać urządzenie sterujące, dzieki któremu można ustawić prędkość obrotów wirnika i przerwy w pracy, co pozwala uzyskać różne efekty falowania.

 • HQI – rodzaj oświetlenia stosowanego między innymi w lampach akwariowych. Źródłem światła jest dużej mocy żarnik wyładowczy, zwany tez palnikiem. Obecnie rzadziej stosowana, popularniejszymi źródłami światła stały się lampy T5 lub LED

  DIY – skrót spotykany nie tylko w akwarystyce. Pochodzi z angielskiego “Do It Yourself”, czyli zrób to sam i oznacza wszelkie przedmioty wykonane samodzielnie w domu. W akwarystyce najczęjsciej spotykane przedmioty DYI to lampy, odpieniacze, obudowy stelaży i stelaże, korony, automatyczne dolewki itp.

  Automatyczna dolewka – urządzenie, którego zadaniem jest uzupełnianie odparowanej wody z akwarium. Najprostsze urzadzenia do dolewki działają grawitacyjnie, bez elektroniki i prądu i składają się z zaworu pływakowego (takiego, jak w spłuczce w toalecie) i pojemnika z wodą RODI, umieszczonego powyżej poziomu wody w sumpie. Kiedy poziom wody w sumpie opada poniżej pływaka, zawór otwiera się i woda dolewa się do sumpa do momentu, kiedy pływak się podniesie i zamknie zawór.
  Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają pompę, która włącza się, kiedy opadnie pływak lub elektroniczny czujnik umieszczony w sumpie zasygnalizuje zbyt niski poziom wody.
  Trzeba zwrócic uwagę, że wody z akwarium ubywa nie tylko poprzez odparowanie (które uzupełniamy wodą RODI), ale także część słonej wody wylewana jest z kubka odpieniacza, dlatego nalezy monitorowac poziom zasolenia i ubytki z odpieniacza uzupełniac wodą słoną.

  (przed dopisaniem definicji automatycznej dolewki bardzo proszę o weryfikację, czy definicja jest spójna i prawidłowa. Jesli opis wprowadza w błąd, to proszę go nie dopisywać)

 • patyki – potoczna nazwa koralowców SPS

  pokolce – ryby z rodziny pokolcowatych. Posiadają ostre kolce u nasady ogona, którymi jak skalpelem mogą zadawać cięte rany (nie tylko innym rybom ale także nieostrożnemu akwaryście).

  FO – Fish Only – akwarium nastawione tylko na chów ryb, bez koralowców. Pozwala cieszyć się pięknymi rybami, które nie są bezpieczne w typowym akwarium rafowym (bo np. odżywiają się koralowcami)

  FOWLR – Fish Only With Live Rock – odmiana akwarium FO, w którym jako dekoracji (oraz wsparcie filtracji) używa się żywej skały.

  szorstnik, ukwiał rurkowy – piękne ukwiały z rodziny Cerianthus lub Pachycerianthus, wytwarzające miękką rurkę, zazwyczaj zakopaną w piasku, w której w razie niebezpieczeństwa mogą się błyskawicznie schować. http://reefhub.pl/szorstniki-cerianthus-membranaceus/

  Quadri – ukwiały z gatunku Entacmaea quadricolor – proste w utrzymaniu ukwiały o charakterystycznych bąbelkach na końcach (stąd ich potoczna angieska nazwa – bubble tip anemone). Ukwiał ten jest “kompatybilny” z wieloma gatunkami błazenków, które chętnie go zamieszkują.

  prefiltry – wstępne filtry w instalacji RO/DI, zazwyczaj są to: filtr sedymentacyjny 5mikronów, węgiel aktywny oraz sedymentacyjny 1 mikron. http://reefhub.pl/filtr-ro-di/ oraz http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

 • A to kolejna porcja:

  krab porcelanowy – małe kraby z gatunków Neopetrolisthes maculatus lub Neopetrolisthes oshimai – żyją w symbiozie z ukwiałami. Ich “porcelanowe” pancerzyki chronią je przed parzącymi polipami ukwiałów. Aktywnie filtrują wodę swoimi pędzelkowatymi odnóżami.
  bioballe – plastkowe kulki z wypustkami – w kształcie jeża. W zamierzchłej przeszłości stosowane jako wypełnienie złoża zraszanego, obecnie czasami używane przy domowej produkcji wirników igiełkowych

  złoże zraszane – rodzaj filtra polegający na swobodnym przepływaniu wody przez złoże o dużej powierzchni (np. bioballe albo grys koralowy) – obecnie raczej nie stosowany.

  fluo – fluorescencja – świecenie korali pod wpływem oświetlenia UV. Także potoczna nazwa koralowców (zwłaszcza miękkich) które świecą pod lampami aktynicznymi.

  koral, koralowiec – gromada morskich parzydełkowców, żyjących w płytkich wodach. Odżywiają się fito i zooplanktonem. Niektóre żyją w symbiozie z fotosyntezującymi zooxantellami. Uwaga, koralowce to zwierzęta! Nawet te zaliczane do fotosyntezujących. To zooxantelle żyjące wewnątrz polipów koralowców są odpowiedzialne za fotosyntezę a nie koralowce. Koralowce nie fotosyntezują! Kolonie koralowców żyją po kilkaset lat, a niektóre nawet kilka tysięcy będąc najstarszymi zwierzętami świata. Tworzą olbrzymie podwodne struktury wapienne zwane rafami. W akwarystyce zwykle dzieli się koralowce na: miękkie (do nich zaliczamy ukwiały), LPS oraz SPS. Dodatkowo wyróżnia się koralowce niefoto – pozbawione zooxantelli.

  sól bez soli – składnik potrzebny do suplementacji metodą Ballinga. Składem przypomina sól morską pozbawioną NaCL (stąd nazwa) patrz: http://reefhub.pl/sol-bez-soli-stosowac-czy-nie/ http://reefhub.pl/sol-bez-soli/ http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

  COB, Chip on Board, chip led – moduły LED w postaci płytek z wieloma małymi diodami umieszczonymi bezpośrednio na płytce drukowanej. Zasilane specjalnymi driverami, są tanie i łatwe w montażu. Niestety bardzo mocno się grzeją dlatego muszą być montowane na radiatorze i dodatkowo aktywnie chłodzone wiatraczkami. Obecnie dostępne są na rynku COBy o mocy od 10-100W w różnych kolorach. W akwaryste morskiej sprawdzają sie te w kolorze niebieskim lub białe o temp barwowej >10000K

  gruzowisko – akwarium z dużą ilością skały

  polip – forma morfologiczna parzydełkowców. Ma postać tuby lub cylindrycznego worka, przytwierdzony stopą do podłoża, pnia kolonii lub tarczy koralowca. Zakończony otworem gębowym otoczonym czułkami

  mesh – rodzaj wirnika pompy do odpieniacza w postaci plastikowego, nitkowatego kłębka – charakteryzuje się bardzo dobrym rozbijaniem powietrza, tworząc gęstą pianę. Niestety jest mniej trwały w porównaniu do wirnika igiełkowego

  zwężka Venturiego – potoczna nazwa zwężającej się dyszy w której przepływająca woda zasysa powietrze. Wykorzystywana w odpieniaczach

 • kolejna porcja haseł ode mnie :)

  Quadri – zdrobniała nazwa popularnego ukwiała Entacmaea quadricolor.

  Arduino – popularna platforma programistyczna (wykorzystywane między innymi w sprzęcie akwarystycznym) umożliwiająca łatwe tworzenie elektronicznych projektów zawierających mikrokontroler.

  Marix – medium filtracyjne o dużej porowatości, zapewniające wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii.

  Nereidy – rodzina zwierząt morskich z gromady wieloszczetów należących do typu pierścienic.

  Mułapka – hydrodynamiczno-grawitacyjna pułapka mułu. System, który dzięki specjalnemu obiegowi wody zapewnia usuwanie mułu, napowietrzanie, tworzenie prądu wody.

  Fish only – rodzaj akwarium ukierunkowanego na hodowlę ryb, bez koralowców.

  Dip – z angielskiego “szybka kąpiel”. Dotyczy również profilaktycznych i dezynfekujących kąpieli koralowców z wykorzystaniem odpowiednich do tego preparatów.

  • ** dip **

   – rzeczownik –

   szybka kąpiel (w basenie, jeziorze, w wodzie, etc.) informal
   I went for a dip in the sea. (Zrobiłem sobie szybką kąpiel w morzu.)

 • Wunderwaffe – potoczna nazwa krewetki Lysmata wurdemanni – w wielu przypadkach świetny pogromca Aiptasi.

  Reefsafe – niekonfliktowe organizmy w akwarium, bezpieczne dla wszystkich mieszkańców zbiornika.

  Algi wapienne – różowe-fioletowe, czasem zielone glony wapienne porastające skały a niekiedy także szyby.

  Refugium – wydzielona część w akwarium/panelu/sumpie gdzie można przenieść życie niechciane w głównym zbiorniku, refugium jest głównie wykorzystywane jako ‘filtr glonowy’ gdzie zamieszczane są glony wyższe mające za zadanie redukować azotany.

  JJ, Joe’s Juice – preprat do usuwania szkodliwych ukwiałów aiptasia i majano.

  Odciek – odprowadzenie nadmiaru zanieczyszczeń z kubka w odpieniaczu.

  Lugola, płyn lugola – wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu, w akwarystyce stosowany w celu podwyżeszenia stężenia jodu w wodzie.

  Valonia – rodzaj ‘kulkowatych’ glonów, raczej nieporządanych w akwariach, czasami bywa plagą.

  Świerzak – 1. niedojrzałe akwarium, 2. osoba początkująca

  Monti – skrótowa, potoczna nazwa koralowca Montipora

  Brooklynoza, Brooklynella hostillis. – Brooklunella przypomina wyglądem duże pasożyty Chilodonella. Orzęsek ten występuje jako pasożyt na skórze i skrzelach tropikalnych ryb morskich. Na początku widoczne są blade miejsca na skórze. W fazie początkowej ryby nie mają apetytu, szybko oddychają, stają się ospałe i wydzielają śluz. Blade miejsca powiększają się, a w stadium końcowym mamy do czynienia z odchodzeniem większych kawałków skóry. Ryby umierają po kilku dniach, jeżeli dojdzie do zniszczenia większych powierzchni skóry. Z tego też względu niezbędna jest natychmiastowa kuracja.

  Polipowanie – wystawianie polipów, ‘pompowanie się’ korali, pożądane zachowanie koralowców.

  Parametry – w akwarium morskim główne parametry do kontrolowania to pH, kH, NO2, NO3, NH4, PO4, Mg, Ca, Temperatura wody, Zasolenie/gęstość wody.

  Dunka – Duncanopsammia axifuga – popularny, “kwiecisty” koralowiec LPS.

  Milka – Stylophora pistillata – Koralowiec SPS w kolorze intensywnie fioletowym

  Kotnik – ‘koszyk’ podwieszany w akwarium do którego można odizolować rybę, lub młode osobniki które są narażone na pożarcie przez innych mieszkańców akwarium.

  Hammer – potoczna nazwa Euphyllia ancora, posiada polipy w kształcie małych młoteczków

  Ogórek, ogórek morski – strzykwa, zwierzak przekopujący piasek o specyficznym wyglądzie czarnego ogórka.

  Pomidor – błazenek pomidorowy – Amphirprion frenatus – błazenek z tylko jednym białym paskiem

  • Żwir koralowy – podłoże akwarystyczne o bardzo grubej granulacji.

   Spirulina – inna nazwa sinic, glonów. Pokarm bardzo bogaty w białko, niezbędny dla ryb roślinożernych.

   Płytka zraszająca – służy do rozpraszania wody nad medium bioogicznym, tworząc filtr przesiąkający. Do zamontowania w kominie lub rurze.

   Picasso – potoczna nazwa rogatnicy Rhinecanthus verrucosus.

   Bubble coral, koral bąblowy – potoczna nazwa pięknego koralowca LPS o charakterystycznych polipach w kształcie bąbli Plerogyra.

   Liliowiec – zwierzę z rodziny szkarłupni, pokarm pobiera długimi miotełkowatymi ramionami, potrzebuje zbiornika z dużą ilością planktonu.

   Szorstnik, ukwiał rurkowy – ukwiał raczej nie przemieszczający się, zamieszkujący swój domek ‘rurkę’ zbudowany z własnych wydzielin, zakopany w piasku. http://reefhub.pl/szorstniki-cerianthus-membranaceus/

 • Locline – modułowy system przewodów do podawania cieczy i powietrza. Łatwo montowalne elementy tworzące węże, rozgałęziacze, zawory oraz duży asortyment dysz, bardzo dobrze sprawdza sie przy tworzeniu hydrauliki w akwarium.

  Tuba, tubka, słonecznik – potoczne nazwy koralowca tubastrea. Jest to przepiekny koralowiec niefotosyntezujący (wymagąjący regularnego karmienia). Najpopularniejsze tubki są koloru zółtego i pomarańczowego i wyglądem przypominają kwiaty słonecznika. Więcej tutaj: http://reefhub.pl/tubastrea/

  Pom Pom crab – angielska nazawa kraba lybia tesselata. Jest to niewielki, pieknie ubarwiony krab, który w szczypcach trzyma małe ukwiały, służące mu do obrony. Całkowicie bezpieczny dla rafy.

  Salifert – popularny wśród akwarystów producent testów do akwarystyki morskiej. Testy są w miarę dokładne i dają dużą pewność pomiaru.

  Fluo – określenie stosowane najczęściej do koralowców, które w odpowiednich warunkach mocno świecą na jasnozielony kolor. Efekt świecenia najbardziej widoczny jest w świetle o barwie zimnej białej i niebieskiej.

 • Mycosidol – skuteczny środek do usuwania cyjanobakterii, tzw.cyjano. Jego zaletą jest nieszkodliwość dla pozostałych organizmów w akwarium i brak konieczności wykonania dużej podmiany po zakończeniu kuracji. Preparat umieszczony jest w małych, żelowych kapsułkach, których zawartość należy wysypać w odpowiedniej ilości i rozmieszać z wodą z akwarium, a następnie wlać do zbiornika. Może powodować chwilowe zmętnienie wody, efekty jego działania zaczynają być widoczne po kilku dniach.

 • Odmulanie – odciąganie, oczyszczanie dna zbiornika z zalegającego detrytusu.

  Odejście na wieczną rafę – zgon mieszkańca akwarium morskiego.

  Brzytewnik – potoczna nazwa ryby Aeoliscus strigatus, pływa w dość oryginalny sposób – pionowo głową do dołu.

 • Tak z ciekawości? Dlaczego nie zostałem ujęty w statystyce? Haseł dałem coś koło 40 i zostały one wykorzystane ;) pozdrawiam

  • Nie tylko Twoje. Ogólnie nie uznawaliśmy haseł, które nie były opisane w stopniu nawet minimalnym lub opisane w wątpliwy sposób. Np Twoj wpis “Jebao – Pompa cyrkulacyjna” nie został uznany z powyższych powodów. To samo dotyczy się definicji złoza zraszanego, którego nie opisałeś w ogóle, a jedynie dałeś link do wiki. Kolejny przykład to: “doktorek – Wargatek sanitarnik “. Jeśli ktoś nie wie co to jest “doktorek” to skąd ma wiedzieć co to jest “wargatek”. Dla porównania zobacz definicję Ryśka: “Quadri – ukwiały z gatunku Entacmaea quadricolor – proste w utrzymaniu ukwiały o charakterystycznych bąbelkach na końcach (stąd ich potoczna angieska nazwa – bubble tip anemone). Ukwiał ten jest “kompatybilny” z wieloma gatunkami błazenków, które chętnie go zamieszkują.” Widzisz różnicę?

 • Przeskoczyliśmy 200 haseł – gratulacje !!
  czyli rozumiem, że konkurs rozstrzygnięty ale hasła można wpisywać dalej?

  pozdrawiam,

 • Tak masz rację, dziękuję na zwrócenie uwagi :) Mam pytanie, czy słownik zostanie “zautomatyzowany”? Tzn. czy będzie możliwość kliknięcia litery na górze strony co automatycznie zroluje stronę do haseł z danej litery czy pozostaje przewijanie “ręczne” (rolowanie)?
  Pozdrawiam Karola

  • Słownik prawdopodobnie zostanie w takiej wersji. Automatyzacja o której piszesz wymagałaby osobnego pluginu. Zawsze można użyc Shift+F7 :)

 • Oooo widzę, że załapałam się w pierwszej piątce :D ale super! Mam się gdzieś zgłosić? :P

  Ostatnio rozmawiając ze znajomym ‘nie-morszczakiem’ próbowałam mu wytłumaczyć ‘gdzie te koralowce mają głowy’.. Haha.. ;D

  Zatem chętnie dodałabym jeszcze jedną definicję, choć nie bardzo wiem jak to ująć żeby było dobrze.. Więc w razie czego prosze o pomoc w rozwinięciu i poprawę jakby co ;)

  Główka – potoczna nazwa części koralowca w którym znajduje się otwór gębowy, czasami jest to jeden polip.

 • Jeszcze jedno spaghetti…..
  Robak spaghetti lub włochaty robak – (z ang. spaghetti worms, h) grupa pierścienic zawdzięczająca swoją nazwę macką, którymi zwierzę zdobywa pokarm. W większości żywią się resztkami znajdującymi się w podłożu, ale mogą równiez żerować na pływających drobinach.
  http://pl.reeflex.net/tiere/2880_Cirratulidae_sp01.htm
  http://pl.reeflex.net/tiere/3606_Cirratulidae_sp2.htm
  http://pl.reeflex.net/tiere/2280_Phyllochaetopterus_sp.htm
  A tu jest ciekawy artykuł http://reefkeeping.com/issues/2002-06/rs/
  Jakby ktoś z UK chciał te z ostatniego linka to mogę wysłac (mała plaga)

  • Tam w nawiasie za spaghetti worms miało być hairy worms ale zostało tylko “h” czy można to poprawić :)

 • OW – skrót od słowa optiwhite. Optiwhite jest szkłem przezroczystym – od pozostałych rodzajów szkła różni się tym, że dzięki obniżonej zawartości żelaza, ma mniej zielonkawy odcień w porównaniu ze zwykłym szkłem bezbarwnym – float, co pozwala zachować naturalne barwy przedmiotów.

 • Sluchajcie, tylko jedna osoba zglosila sie do mnie po nagrode. Prosze pozostalych czterech zwyciezcow o wiadomosc na PW lub emaila z imieniem i nazwiskiem, adresem oraz numerem kontaktowym

 • Dawno nikt nic nie dodał….
  GHL – to niemiecka firma produkująca sprzęt akwarystyczny, skupia się przede wszystkim na sterowaniu oświetleniem oraz oprogramowaniu, które umożliwia sterowanie całym akwarium.
  Filtr kubełkowy – filtr akwarystyczny, mechaniczno-biologiczny, w postaci szczelnie zamkniętego zbiornika z pompą, umożliwiający najczęściej wielopoziomową filtrację wody.
  Pompa perystaltyczna – typ pompy wyporowej o specjalnej konstrukcji. W pompie przewodowej ciecz przepychana jest przez elastyczny przewód za pomocą karbowanego paska, karbowanego wałka, toczących się rolek lub wirnika z krzywkami przesuwającego się po przewodzie.
  Reaktor wapnia – jest urządzeniem do podnoszenia twardości węglanowej i poziomu wapnia. Zawiera w sobie zasyp z naturalnego żwiru koralowego, który pod wpływem niskiego pH rozpuszcza go i poprzez dolewanie do akwarium zwiększa wapń oraz twardość węglanową, a przy zastosowaniu odpowiedniego wkładu także magnez.
  Wargacze, wargatki – jedna z najbardziej licznych w gatunki – po babkowatych i pielęgnicowatych – rodzin ryb okoniokształtnych (Perciformes). Obejmuje ponad 500 współcześnie żyjących gatunków bardzo zróżnicowanych morfologicznie i ekologicznie, szeroko rozprzestrzenionych w wodach morskich.

 • Xenia pulsująca, przyznam szczerze, że bardzo ładne te xenie ale w akwarium to bym ich nie trzymał;)

  • Ja sam kiedyś “zanieczyściłem” akwarium ksenią i juz nigdy nie mogłem sie jej pozbyć.

 • Świeżak piszemy przez “ż” od słowa świeży.
  W robaku spaghetti powinno być mackom(l.mn.). Coś było jeszcze po drodze ale zanim dotarłem tutaj to mi uciekło

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »