Czy mam ładne korale?

Od wielu wieków, uczeni i filozofowie dyskutowali na temat piękna, ale mimo nawet zbliżonych norm, każdy człowiek ma inną ocenę na temat tego czy coś jest ładne czy nie.. I jak to mówią, “O gustach sie nie dyskutuje…”. No, ale może istnieje jakiś sposób na zunifikowaną ocenę kondycji i urody korala? Okazuje się, że tak, bo naukowcy opracowali algorytm oceniający stan raf koralowych. Odpowiedź na pytanie: “czy mam ładne korale?” nie wydaje się być bardzo odległa.

Wspólnym wysiłkiem matematyków, biologów i historyków sztuki, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Diego stworzyli narzędzie do komputerowej oceny kondycji i piękna raf koralowych. Program analizując 109 różnych wskaźników takich jak kolor, faktura, nasycenie etc, daje własną ocenę wyglądu korali. Naukowcy zanalizowali w ten sposób ponad 2000 fotografii z różnych raf koralowych, uzyskując ocenę kondycji każdego ekosystemu rafowego.

Poprzez analizę fotografii, program dokonuje komputerowej oceny zmian w ekosystemach rafowych na przestrzeni lat. Dzięki temu biolodzy mogą dokładniej zanalizować tempo zachodzących zmian, nie tylko oceniając wielkość terenów rafowych, ale również ich kształt, zagęszczenie i wybarwienie

Mimo, że narzędzie stworzone zostało do badań nad postępem degradacji raf koralowych, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy my, akwaryści pobawili się trochę tym programem. Jednak traktujmy wyniki z przymrużeniem oka :)

Koniecznie podzielcie się swoimi wynikami w komentarzach.

Link do narzędzia online

 

Czy mam ładne korale?

Tak to wygląda w praktyce. Im niższy wynik, tym ładniejsza rafa. (źródło: https://peerj.com/articles/1390/)

Źródło:

https://peerj.com/articles/1390/

http://static.peerj.com/pressReleases/2015/Press_Release_Haas.pdf

         

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »