Reefhub – druga rocznica

Witam wszystkich czytelników portalu Reefhub. Dziś nieco odmiennie, bo rocznicowo. Właśnie minęła druga rocznica powstania portalu, postanowiłem pokusić się o jakieś podsumowania. Przy okazji chciałem podziękować wszystkim tym, którzy pamiętali o Reefhubie i wysłali życzenia urodzinowe.

Tak więc, portal istnieje już dwa lata. Początkowa idea bloga była troszeczkę inna i bardziej rozległa, jednak część ambicji musiałem odłożyć na później. Głównym powodem taj sytuacji jest fakt, że wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia takiego portalu, pełnię sam. Od programisty HTML, przez korektora do redaktora naczelnego portalu… A, że na to potrzeba czasu, nie wszystko jest tak, jak bym chciał, żeby było.

Całe szczęście, że pojawiają się osoby, które podzielą się swoją wiedzą na portalu. To nie tylko daje mi możliwość skupienia się na innych projektach, ale również wprowadza trochę innego spojrzenia na morski świat. A poza tym pokazuje, że każdy z Was może uczestniczyć w tworzeniu tego bloga. I nie koniecznie pisząc  traktatów naukowych, ale na przykład opisując swoje akwarium, czy dajmy na to wizytę w oceanarium. W każdym razie przy okazji chciałem podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli się do portalu. Osobne podziękowania należą się Piotrkowi Staniewskiemu, z którym często dyskutujemy wiele aspektów biochemii wody morskiej, i który inspiruje wiele tematów.

Główną i najważniejszą częścią portalu jest sam blog, w którym w ciągu ostatnich dwóch lat zostało opublikowane 116 bardziej lub mniej obszernych artykułów. Artykuły dotyczą różnych aspektów akwarystyki morskiej, ale są też i takie, które pokazują podwodny świat lub poruszają palące problemy środowiska morskiego.

Tematyka artykułów w znacznym stopniu jest dyktowana aktualnymi dyskusjami na forach akwarystycznych lub pytaniami, które do mnie kierujecie. Jeśli kolejna osoba z rzędu pyta mnie na przykład o suplementacje potasu to uznaję, że temat jest na tyle ważny lub interesujący, że warto poświęcić mu osobny tekst. Podział artykułów na kategorie możecie znaleźć w kolumnie po prawej stronie.

Drugim elementem, który przynajmniej w początkowych intencjach miał być istotną częścią portalu to Leksykon gatunków morskich. To niestety wymaga ogromu pracy i przyznaję, że mocno liczę na Was we współtworzeniu leksykonu. Ideą takiego spisu gatunków jest prosty i szybki dostęp do opisów wymagań ryb i korali oraz baza ich zdjęć.

Giełda akwarystyczna to kolejny etap rozbudowy portalu. Dostęp do giełdy jest otwarty dla wszystkich, również dla sklepów i firm związanych z akwarystyką. Powieszenie ogłoszenia wymaga jedynie wypełnienie formularza. Co ciekawe, każde ogłoszenie na RH trafia na stronę Giełdy na Facebooku.

Reefhub – trochę liczb

Bardzo się cieszę, że portal się rozwija, co przekłada się na stale rosnącą liczbę wejść referowanych oraz organicznych. W obecnej chwili sięgamy średnio 12 tysięcy użytkowników (bez botów) w miesiącu i jest to wartość stale rosnąca. W ostatnim roku liczba osób czytających portal zwiększyła się pięciokrotnie w stosunku do roku poprzedniego.

Reefhub statystyki

Reefhub.pl – wejścia użytkowników w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

Ponad połowa wejść to odesłania z Facebooka i z forum Nano-Reef.pl, a 30% to wejścia organiczne. Cieszy to bardzo zwłaszcza, że stopień odrzuceń, czyli brak interakcji ze stroną w ciągu pierwszych 30 sekund jest poniżej 5%. Przeciętny czas pozostania na stronie to ponad 4:30 minuty.

Reefhub statystyki

Reefhub.pl – sesje z podziałem na kraje

Reefhub jest czytany niemalże na całym świecie. Najwięcej wejść jest oczywiście z Polski, a wśród pozostałych wejść dominują kraje takie jak USA, Rosja i wszystkie kraje europejskie. Powyższe wartości zresztą korespondują z danymi z tłumacza Google.

Reefhub.pl - stats

Reefhub.pl – wejścia z podziałem na źródła

Niewątpliwie najpopularniejszym artykułem na portalu jest „Test soli akwarystycznych” z 20k wejść. Inne najchętniej czytane artykuły dotyczą problemów plag, dojrzewania i filtracji, które mają po kilkanaście tysięcy wejść rocznie. Natomiast kalkulator akwarystyczny został pobrany 1200 razy (800 z unikalnych IP).

Reefhub – plany na przyszłość

To, że Reefhub będzie dalej rozwijany nie podlega dyskusji. Wiele z tych bardziej ambitnych planów wiąże się z ponoszeniem sporych kosztów, ale już teraz mogę potwierdzić, że znaleźli się sponsorzy na projekt poświęcony testom akwarystycznym. Publikacja powinna być gotowa na początku czerwca. Kolejnym ambitnym planem do zrealizowania w tym roku, jest badanie preparatów bakteryjnych dostępnych na rynku. Myślimy też o badaniu różnych źródeł światła… To wszystko jednak wymaga czasu i jakiegoś tam budżetu. W planie też są kolejne konkursy i dalsze rozwijanie polskiego TOTMa.

Liczę też bardzo na Wasze teksty. Można pisać o każdym aspekcie naszego słonego hobby. Niedługo zaczną się wakacje i wielu z Was trafi nad Bałtyk czy nad inne morza, a wtedy tematy pojawią się same. Przysyłajcie swoje teksty, ja pomyśle o nagrodach za najlepsze z nich.

Mam nadzieję, że Reefhub się podoba i czerpiecie z niego wszystkie potrzebne informacje. Jeśli tak jest piszcie w komentarzach i lajkujcie artykuły. A jeśli coś się nie podoba, też piszcie. W końcu ja też się ciągle uczę blogowania.

Jeśli macie pomysły na dalszy rozwój bloga i chcielibyście dołożyć swoją cegiełkę piszcie na kontakt@reefhub.pl

Bartek Stańczyk

            

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • Z okazji tych urodzin życzę, aby w trzecim roku ilośc czytelników regularnie odwiedzających RH potroiła się :)

  Pewnie miło jest zbierac owoce własnej, ciężkiej pracy, nie tylko w postaci rosnących statystyk, ale też podziękowań i odpowiedzi od akwarystów, którym po przeczytaniu lektury udało się pokonać problem, lub dobrze zaplanować nowy zbiornik.

  Ja na pewno będę zaglądać i czerpać wiedzę :)

  Pozdrawiam.

 • Gratuluje 2 urodzin!!! Z duzym zainteresowaniem czytam nowe artykuly. zycze dalszych sukcesow:)

 • A z Grenlandii zero wejść? Jest o co walczyć w kolejnym roku. Taka duża wyspa – jest spory rynek do podbicia. :) :)
  A serio: gratulacje Panie Bartku! Naprawdę dobra robota. Mnóstwo wiedzy w jednym miejscu. Sporo się nauczyłem właśnie stąd.
  Świetny pomysł na test testów i test bakterii. Liczę, że sporo się wyjaśni nam wszystkim.

 • Pozdrowienia z Irlandii. Wszystkie artykuły przeczytane od deski do deski mimo że nie mam jeszcze morskiego tylko męczę słodkowodne od kilkunastu lat. Fajnie się to czyta szkoda tylko że tak rzadko coś nowego się pojawia. Artykuły są tak pisane że nie czyta się ich po łebkach tylko w całości. Strona jest bardzo czytelna i zachęca do częstych odwiedzin. Super pomysł z TOTM. Życzę jak największego rozwoju strony. Mam nadzieję że dołączę na jesień do grona morszczaków.

 • Życzę wszystkiego dobrego bo wiedza zgromadzona na tym blogu jest bezcenna. Właśnie za pracę włożoną w utworzenie tego bloga należy się szacunek – czapki z głów oby tak dalej

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »