Bartłomiej Stańczyk

Z czasów dzieciństwa pamiętam trzy słodkowodne akwaria, które stały u nas w domu. Pamiętam, jak podziwiałem ojca, który wieczorami wpatrywał się w swoje zbiorniki. Wtedy dla mnie to było zbyt nudne… Dzisiaj, trzydzieści lat później, robię to samo. Pierwsze słone akwarium stanęło u mnie w 2008 roku. Było to 200 litrów, początkowo bez sumpa, jednak szybko doceniłem zalety jego posiadania. Pasja rozgorzała na dobre i bardzo szybko się okazało, ze zbiornik jest za mały. Na duży, brakowało miejsca w pokoju. Jako, że żona nie pozwoliła postawić akwarium w salonie, musiałem przebudować pokój :). Ostatecznie w kwietniu 2012 w pokoju stanęło 600 litrowe akwarium plus 160 litrowy sump. Niedługo później doszło małe, 50 litrowe akwarium, w którym obecnie jest DSB i refugium. Na obecną chwilę cały system to 1000L wody morskiej. Drugą pasją, zaraz za morszczyzną jest nurkowanie, które dało mi inne spojrzenie na moje hobby. Tak powstała idea portalu, który ma nie tylko promować akwarystykę, ale również wpływać na świadomość ekologiczną innych akwarystów.
Piotr Staniewski

Wszystko przez żonę… ;) Dostałem zlecenie – kolorowo i… szybko. Tylko jak? Pięćdziesięciolitrowe akwarium słodkowodne stało, a tu zlecenie na „solniczkę”. Zaczęło się grzebanie w internecie i czytanie co popadnie. Pierwsze wrażenie – szok, reakcja – opór, morskiego nie będzie. Wszystkiego za dużo, sprzęt, chemia, jakieś cykle… Ale jak tu dyskutować. Pierwsza solniczka 112l stanęła na początku 2013r. Wielką pomocą w całym przedsięwzięciu okazało się być forum Nano-Reef, a zwłaszcza genialne posty Bartka (Testera), dzięki którym zrozumiałem, że cała filozofia morszczyzny to chemia z podstawówki, biologia z liceum, trochę fizyki i… To Coś. Te pierwsze, to podstawowe elementy mojej pracy, ale poszukiwania „tegocosia” to był największy problem, dopóki nie zdałem sobie sprawy z jednej ważnej rzeczy, której nie widziałem w akwarystyce słodkowodnej. Morszczak staje się częścią systemu, wprowadza życie i powoduje kataklizmy, swoim działaniem zastępuje naturę, do tego stopnia, że jedno bez drugiego żyć nie może. Czy to można nazwać nałogiem? Tak, czy nie, postawiłem większe akwarium, tym razem 1000l w obiegu.
Witam,
Kiedyś był spis wszystkich artykułów w kolejności publikacji. Gdzie to można teraz znaleźć?
Pozdrawiam
Jacek
Polyps coraz nie reaguje na światło pomóżcie ? Jaka może być przyczyną
Nie reaguje na swiatlo? Znaczy nie otwieraja sie? Powodow moze byc wiele. Parametry wody, pasozyty…
Witam chciałbym się przywitać zwami.. I powiedzieć. Dopóki nie pojawiło się umnie solanka to byłem zafascynowany rośliniakiem.. czas który zrobił i życie co sie pojawią w solniczc dnia na dzień wciąga mnie coraz bardziej.
Witam proszę o pomoc.
Mija równo 7dni od założenia solniczki.
105l, 11kg żywej skały, 9kg żywego piasku.
Na skale pojawiło się DINO i rośnie.
Co robić???
Troszkę spanikowałem. około 12h światło świeci odpieniacz chodzi. (może jedno i drugie wyłączyć?)
Proszę o rady z góry dziękuję
Pozdrawiam
Krzysztof
Dino w tygodniowym zbiorniku to normalka. Proponuje odsysac przez watę lac bakterie i czekac. Za pare tygodni zniknie. Odpieniacz ma chodzic a swiatlo proponuje ograniczyc do 6h dziennie
Bardzo dziękuję
Witam,
mam pytanie , moja krewetka czyszczaca jakby ”zgubila” swoje czulki . Zrobily sie malutkie i zaczela bardzo dziwnie sie zachowywac . Chaotycznie porusza sie po akwarium a nawet mam wrazenie , ze nie ma kontroli nad tym ruchem . Czy ktos moglby mi powiedziec jak moge jej pomoc i czy w ogole moge cos zrobic , bo jest to bardzo przykry widok ? Dziekuje z gory za odpowiedz. Pozdrawiam . Renata
Mam prośbę można prosić o link do działającego kalkulatora bo nie działa
Witam P. Bartku , jestem wiernym cztelnikiem Pana artykułów, gratuluje profesjonalizmu i rewelacyjnej organizacji tekstów. Chciałbym prosic pana o rozwikłanie pewnej zagadki. Kupiłem płyn referencyjny FM 100ml. Producent podaje( inne niż dystrybutor ) następujące parametry : Producent – ca – 400 mg/l, mg 1286 mg/l, K 322 mg/l, dkh 7,5/2,7meg,po4 0,10 mg/l, natomiast dystrybutor ca 422 ppm, mg 1315 ppm, k 409 ppm, dkh 6,75/ 2,33 meg/l( ta sama jednostka co producent) . jaka jest prawda??? czy jest to sprawa innych jednostek( poza dkh) czy jakaś pomyłka wynikająca z niechlujstwa. Byłbym zobowiazany za opinie w tej sprawie.
p.s. co dziwne dystrybutor podaje jeszcze inny parametr , którego nie podaje na oryginalnej etykiecie producent tj. Si i Sio2 ( ?????) pozdrawiam i życzę sukcesów
Nie umiem powiedzieć czemu tak jest, ale zgaduje, że to są inne produkcje. Sugerowałbym trzymać się tego co jest na etykiecie produktu a nie na stronie dystrybutora. Ostatecznie można napisać do producenta.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, pisze proszac o pomoc mianowicie do mojego akwarium slonowodnego wpadla 1/3 opakowania pokarmu dla krewetek zbiornik ma 100l prosze o pomoc co robic ?? Woda zrobila sie metna, probowalem wyczyscic dno ale bez wiekszego rezultatu. W akwarium jest ok 11kg zywej skaly, 2x krewetki czyszczace, 2x krewetki peppermint , 3x hermity, 2x turbo czy akwarium jest w stanie sobie z tym poradzic jak ja moge pomoc ?? ps w obsadzie sa rowniez ryby (x2) korale oraz ukwial z gory dziekuje za pomoc pozdrawiam Jakub
Nie wiem jak duże jest akwarium, ale z 11kg żywej skały to pewnie jest małe. Sugerowałbym wymianę wody – połowę, albo nawet 3/4. Powinno pomóc.
Dziekuje za pomoc sytuacje udalo mi sie juz opanowac podmiankami oraz uruchomieniem dodatkowo filtra zewnetrznego z weglem aktywnym. Ekipa sprzatajaca tez sobie niezle poradzila. Jeszcze raz dziekuje i jestescie najlepsi w tematyce morskiej, fajnie ze nie oceniacie a pomagacie to zadkosc pozdrawiam Jakub.
Witam i proszę o pomoc . Miałam na skałkach w sumie to wszędzie zielony nalot jak dywan i nie mogłam się go pozbyć teraz zmienił się w biały i zrobiła się mętna woda a w dodatku zaczęły marnieć korale . Bardzo proszę o jakieś sensowne wyjaśnienie co mam z tym zrobić. Pozdrawiam
Aneta,
Jest niemalże niemożliwe zidentyfikować problem na podstawie tak krótkiego opisu. Nie mam zdjęć, nie wiem co dozujesz, nie mam informacji o parametrach… Zgaduje, że pojawił się jakiś zakwit. Przeczytaj artykuł o mętnej wodzie: https://reefhub.pl/metna-woda-w-akwarium-morskim/
Jeśli wcześniej miałaś zielony nalot – to prawdopodobnie było to spowodowane przez kiepskie parametry wody. Przyczyny można mnożyć.
Albo zrób obszerny opis z fotkami i wyślij na kontak@reefhub.pl, albo załóż wątek na forum nano-reef.pl
Pozdrawiam
mam pytanie, w czasie urlopu akwarium zostawiłam pod opieką “odpowiedzialnej ” osoby , okazało się że nie zaglądał do niego przez kilka dni, po powrocie okazał się, że nie było prądu , wymarły wszystkie rybki, wyrzuciłam je, woda mocno zmętniała, zaczęło śmierdzieć, filtr nie daje rady oczyścić wszystkiego, zastanawiam się czy jest szansa, że przeżyły miękkie koralowce, czy jednak nie da się nic uratować co się da
Przykro mi że tak sie stało. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest duza podmiana wody – nawet 50%, uzycie węgla aktywowanego i ustawienie odpieniacza “na mokro”. Nie gwarantuje to przeżycia korali ale znacznie zwiększa ich szanse. Korale miękkie potrafia byc bardzo odporne. Zyczę powodzenia
Witam,mam takie pytanie.Czy jak zejdzie mi koral,to powinienem jego szkielet wyjąc z akwarium,czy może wsadzic do sumpa?
Ja jestem zdania, że trupów w akwarium sie nie trzyma. Ale to tylko moje podejscie. Czemu chcesz trzymać szkielet korala w sumpie?
Kiedyś coś tam przewinęło się na nano rafie,że niby dla bakterii?
Witam. Jestem początkujący i proszę fachowców o pomoc, bo zgłupiałem już tyle tego jest.
Czy coś dołożyć do akwarium, które zamierzam wystartować (112 litrów filtr fzn-3, woda RO4/Di) ? A może sam fzn-3 sobie poradzi?
Pozdrawiam
Witam. Prowadzę sklep https://akwarystyka24.eu – chciałbym nawiązać z wami współpracę :) Tzn ja np daję rabat 5% ludziom z forum a wy zamieszczacie reklamę moją – chyba że chcecie nie wiem serwer, domene itp… za darmo :) to możemy się dogadać .
Cześć,
Szukam kogoś kto mógłby podjechać do Poznania, obejrzeć moje akwarium i doradzić jak postępować, mam problem z utrzymaniem parametrów ale nie tylko, zbiornik ma 1200 l. i drugi 600l., mam b. dużo różnych korali. Oczywiście zapłacę
Pozdrawiam
Piotr
Witam interesują mnie firmy w indonezji zajmujące się importem rafy , ryb
Jak znaleść taką firmę
Nie sądze, żeby w Indonezji były jakieś firmy zajmujące się importem ryb tropicalnych. Sugeruję szukać takich, co zajmują się exportem :)
Proponuje wpisać do Google: Bali, tropical fish, export.
witam!!! od niedawna interesuje sie tematem dlatego mam wiele pytan i prosze o wyjasnienie jak najprostrzymi slowami. mam aqwa juwel rio 180 wg. producenta aby zmienic bak w solniczke wystarczy skimmer oraz inne swietlowki. http://www.juwel.pl/produkt,akwarystyka-morska,14,0.html , zdaje sobie sprawe ze to nie wszystko stad moje 1 pytanie czego jeszcze potrzebuje i po co mi to?
2. woda morska – moge kupic taka wode w sklepie ale jak wyglada sprawa podmian jak czesto ile oraz jak to zrobic ( chodzi mi oto czy np. moge wlac do wiadra kranowke i posolic sola morska i odstawic) czy sa jakies uzdatniacze albo cos czy moge uzyc wody bezposrednio z morza (Polnocnego nie z Baltyku).
3. mam sprzet do aqwa slodkowodnego np. napowietrzacz, odmulacz do dna, ozdoby itp. czy moge tego uzywac bezproblemowo?
4. jakich chorob lub epidemi moge sie spodziewac przy starcie ?
5. jak dlugo trwa dojrzewanie? rosliny?
6. jakie ryby i inne zyjatka polecacie na poczatek? ile moge miec w takim litrazu?
7. ile czasu potrzebuje tygodniowo mniej wiecej teraz poswiecam ok. 2 godz. na aqwa slodkowodne na tydzien
tak jak pisalem dopiero od niedawna sie tym interesuje stad moje pytania dlatego prosze oszczedzcie sobie hejtu.
pozdrawiam
Witam Arturze,
Chyba na wszystkie Twoje pytania udzilałem juz odpowiedzi na blogu, a jeśli nie tu to na forum nano-reef.pl. Jeśli na poważnie myślisz o morszczyźnie to musisz wykazać się pasją w wyszukiwaniu informacji.
Odpowiem Ci krótko, a reszte doczytaj…
1 – https://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/
2 – możesz kupić w specjalistycznych sklepach akwarystycznych. Podmiany co tydzień 10 %
3 – Mozesz używać tylko nie bardzo widzę ich przydatność w akwarium morskim
4 – https://www.google.co.uk/search?q=plagi+w+akwarium+morskim&oq=plagi+w+akwarium+morskim&aqs=chrome..69i57j0l2.5095j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
5 – https://www.google.co.uk/search?ei=WGQ5WpOvOYL0kwXExZagBw&q=dojrzewanie+akwarium+morskiego+reefhub&oq=dojrzewanie+akwarium+morskiego+reefhub&gs_l=psy-ab.3…20677.27779.0.28083.19.15.0.4.4.0.91.943.14.14.0….0…1c.1.64.psy-ab..1.13.626…0j35i39k1j0i67k1j0i22i30k1j33i160k1.0.l5Kpt1CrDRc
6 – Zależy od wielkości. https://reefhub.pl/piko-rafa/ https://reefhub.pl/jakie-ryby-do-akwarium-te-najbardziej-przydatne/ https://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/
7 – Na początek 2h to mało. Zdrugiej strony im więcej poświecisz czasu tym lepsze efekty uzyskasz
Pozdrawiam
Cześć.
Czy giełda nie będzie działać?Pozdrawiam
Mirek
Niestety jakiś czas temu plugin odmówił współpracy i nie bardzo umiem go przywrócić. Z drugiej strony giełda nie była jakoś bardzo aktywna więc chyba straty małe. Nie wiem czy bedę ja reanimował
Witam Czy mógłbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu sump’a do akwarium morskiego 160x60x60cm? Pozdrawiam Tomek
Tomku, sump musi być projektowany pod konkretne akwarium lub jego obsadę i nie ma jednego, idealnego projektu. Jednak Twoje akwarium jest tylko kilka centymetrów mniejsze od mojego, dlatego z powodzeniem możesz zaadoptować mój projekt, który opisałem w tym wątku:
http://nano-reef.pl/forums/topic/43738-600l-moja-kropla-oceanu/?do=findComment&comment=708548
Komora A na odpieniacz
Komora B na filtracje biologiczną np DSB albo Siporax
Komora C na pompę powrotu
Szanowni Państwo,
Czy w nowo założonym akwarium (45 litrów) od pierwszego dnia powinien działać odpieniacz i oświetlenie czy na początek wystarczy praca samego filtra? (gąbka + biochem z węglem)
Spotkałem się bowiem ze wskazówką, że pierwszy tydzień powinien jeszcze dojrzewać bez oświetlenia, a potem zaczynać od 1h dziennie, codziennie wydlużając czas o 1h i dochodząc do 10h dziennie
Ogólnie rzecz biorąc dojrzewanie musi zachodzić w warunkach zbliżonych docelowych. Jednak rzeczywiście pierwsze kilka dni akwarium nie musi być oświetlane. Potem jednak można włączyć oświetlenie od razu na 6, 8, czy 10 godzin bo w nowozałożonym akwarium i tak nie ma nic, co by sie mysiało do tego światła przyzwyczajać. Co do odpieniacza to nie musi być włączony od początku, ponieważ i tak nie będzie w stanie skleić piany. Zresztą w 45 litrach nie bardzo widzę sens odpieniacza. Proponuję zamiast tego zastosować samą kaskadę.
Dzięki serdeczne za odpowiedź, odpieniacz z kostką po prostu był w gotowym zestawie (Newa), pomyślności w nowym roku :)
Witam
Mam pytanie co to za rybka jest na zdjęciu nad postem z linku https://reefhub.pl/obsada-akwarium-morskiego/
Taka niebieska z żółtym paskiem. Wygląda mi na jakąś babkę ale nie znalazłem gatunku.
Z góry dziękuję za pomoc.
To rodzaj Elacatinus sp popularnie nazywany Yellow Neon Goby
Dear Sir, good afternoon,
We are contacting you on behalf of Reef & Fish Farm (RFF), a company that produces in Europe the main species and varieties of fish perfectly suitable for the community reef aquarium.
Disease free, the RRF fish are raised in an aquarium environment from the time they are born, with selected and high quality food, they get hardy as aquarium inhabitants with full and vivid colors.
RFF is located in Lisbon and is one of the main hatcherys in Europe.
We invite you to visit our website ( http://www.reeffishfarm.com ) and we are entirely available for further clarifications.
Kindest Regards,
Jorge Bento
Marine Biologist
Reef & Fish Farm
http://www.reeffishfarm.com
Hello,
Thank you for your message.
We are not selling any aquatic products or stock.
The portal is exclusively for knoweldge, promotion and marketing.
Kindest regards,
Bart Stanczyk
Witam,
Mam na imie Marcin, jestem pelen podziwu twojej pracy Bartku .
Jako poczatkujacy morszczak a zarazem stary slodkowodny zaczynam od czytania :) bo zadnego akwarium nie da sie zrobic bez podstawowej wiedzy tak zeby dzialalo bez problemow .
Ja dopiero jestem na etapie dojrzewania wiec wiedza moja sie zamyka na tym etapie i dlatego prosze o rade :)
planuje solniczke lps i sps o sprzet nie pytam bo to akurat na nano reef jest opisane ,swiatlo odpieniacze filtracja juz chodzi woda RODI sol instant ocean
parametry narazie nie godne uwagi :)
a pytanie brzmi :
jaka obsada korali zeby sie nie bily :)
Jeśli jesteś początkującym akwarystą to odradzam zaczynanie od SPSów. I nie chodzi o to czy są trudne czy nie, bo wśród LPSów i SPSów można znaleźć bardzo łatwe w utrzymaniu gatunki , które rosną jak “chwasty” :) ale chodzi o procesy chemiczne związane z kalcyfikacją. Suplementacja i dbanie o parametry może być kłopotliwa zwłaszcza dla początkujących.
Jeśli akwarium będziesz miał dość duże to nie ma w sumie znaczenia, które korale wsadzisz, choć jak juz się upierasz przy koralach kalcyfikujących to proponowałbym te łatwiejsze gatunki. Ważne jest aby je umiejscowić w bezpiecznej odległości od siebie. Pamiętaj o kierunku cyrkulacji w aspekcie korali LPS, ponieważ niektóre gatunki np E. glabrescens, czy Epchinophyllia sp. mogą wypuszczać bardzo długie polipy, które mogą żadlić inne korale.
Pozdrawiam i życze powodzenia.
witam serdecznie założyłem niewielki zbiornik bo 100/30/40-oczywiscie start żywa skala pieknie pokryta algami wapiennymi bekterie azoo nitripro podawane,odpieniacz tunze 9001,swiatło led spectrum tunze , cyrkulacja 5000 plus z drugiej strony od strony odpieniacza dwa mniejsze po 2000,zasolenie na salimetrze wskazuje 1 023,temperatura w granicy 26 stopni,mija dwa tygodnie i na skałach pojawia się brązowy nalot,drugie pytanko odpieniacz pieni dobrze lecz od spody bardzo dużo bąbelków drobnych wypływa do zbiornika nie wiem czy tak to ma wyglądać.dziękuje i pozdrawiam
Brązowy nalot najprawdopodobniej oznacza jakieś glony brunatne (a może dino cz okrzemki). Jeżeli akwarium ma dopiero 2 tygodnie, to to normalna sprawa – po prostu akwarium zaczyna dojrzewać. Jeśli nie ma w nim korali ani ryb to super – wystarczy przeczekać choć zajmie to kolejne 3-4 tygodnie. Można też zmniejszyć oświetlenie, co powinno ograniczyć intensywność dojrzewania.
Co do odpieniacza, to czasami się tak zdarza. Czasami pomaga regulacja, czasami założenie skarpetki na odplyw zeby bąbeliki wyłapywała. Ogolnie nie powinno tak byc, ale to nie przeszkadza
Witam serdecznie mija 14 dni od założenia, pytanie czy podmienić wodę w jakiś procent, drugie czy dolewnie wody odparowanej i zabranej przez odpieniacz dolewac ro czy zasoloną jak w akwarium, i trzecie ile świecić światła w pełnym spectrum led tunze na max a ile aktynicznego dziękuje pozdrawiam
1- najczęściej nie trzeba podmieniać wody przez pierwsze 4-6 tygodni, ale to sprawa indywidualna i zależy od stopnia intensywności dojrzewania. Potem można zacząć robic podmiany 5-10% co dwa tygodnie.
2- Ogolnie ubytki wody uzupełnia sie wodą RODi, ale jeśli odpieniacz dużo jej usuwa, to należy kontrolować zasolenie tak aby było stałe.
3- Tu są zdania podzielone. Ja osobiście świeciłbym pełnym spektrum 6-8 godzin. W końcu dojrzewanie powinno przechodzić w podobnych warunkach do późniejszych. Cyrkulację dałbym na maxa po to aby odpieniacz łatwiej zbierał syf.
Witam, mam problem z moim “świeżo” założonym akwarium
60l
Filtr 1x Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny (z matrixem, watą filtracyjną i trochę węgla)
drugi filtr AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI
Oraz filtr mały powierzchniowy
Sucha skała
Biały “żywy piach”
Akwarium stoi już dobre 3 miesiące, od prawie 2 miesięcy woda jest zmętniona, przez ten czas nie pojawiły się żadne glony ani inne kolorki czy narośle. Codziennie leje po trochu Microbe-lift.
Zrobiłem testy wody:
pH: 8,0 , KH: 8, Ca: 0 , NH: 0, No2: 1.0, No3: 5, Mg: 2850, Po4: 0,
Po zobaczeniu słabych parametrów na początku zrobiłem podmianę 50% wody, lecz to nie pomogło dalej jest to samo. Następnie zakupiłem dwa specyfiki JBL DETOXOL oraz Tropical Marine Power Easy Calcium.
Z początku amoniaki i azotyny były większe, po laniu tego niektóre są na 0 pozostało tylko no2 , zaś po laniu Calcium zamiast wzrosnąć z 40 spadło do 0.