Test pompy

Pompa R Doser Milestone 6 – recenzja pompy do reaktorów wapnia.

Już od jakiegoś czasu na łamach portalu RH piszę recenzje różnych produktów akwarystycznych. Nie dawno na warsztat trafiła automatyczna dolewka firmy Aqua-Trend, która zresztą nie była pierwszym testowanym produktem tej firmy, bo kiedyś już opisywaliśmy ich pompę dozującą AT-1. Widać, że firma Aqua-Trend docenia rzetelność moich testów, ponieważ dzisiaj opiszę kolejny produkt z logiem AT. Będzie nim pompa perystaltyczna do reaktora wapnia. Niniejszy artykuł jest kierowany przede wszystkim do osób, które już mają lub planują zakup reaktora i przez to znają budowę i zasadę pracy tego urządzenia. Żeby jednak nie pomijać czytelników, którzy nie wiedzą, co to jest reaktor wapnia, wyjaśnię krótko zasadę jego działania.

Reaktor Ca

Reaktor wapnia ma najczęściej postać pojemnika (np. rura z akrylu), przez który przepływa woda napędzana pompą. W pojemniku trzymane jest złoże wapienne – najczęściej pochodzenia naturalnego np. aragonit. Pompa pcha wodę przez złoże od dołu do góry, a następnie trafia zewnętrzną rurą pod z powrotem pod złoże.

Do pojemnika w sposób kontrolowany przez sondę pH podawany jest z butli dwutlenek węgla CO2, który zakwasza wodę do wartości pH około 6.1 – 6.5. Takie pH wystarcza, aby wapienne złoże powoli się rozpuszczało.

Reaktor wapnia - budowa

Schemat budowy reaktora wapnia (na podstawie: http://www.reeffrontiers.com/content/68-um-Reactors%85-In-Out-and-Everything-in-Between)

Ostatnim elementem reaktora jest pompa, która podaje do reaktora wodę z akwarium. W reaktorze woda wzbogaca się o rozpuszczone minerały, a następnie trafia z powrotem do akwarium w postaci tak zwanego odcieku.

Dla początkujących akwarystów, wszystko to brzmi groźnie i tajemniczo, ale zapewniam, że reaktor wapnia jest bardzo prosty w obsłudze i w brew nazwie, stanowi doskonałą metodę suplementacji większości minerałów – nie tylko wapnia.

Nawet niedoświadczeni akwaryści szybko zauważą, że kluczowym elementem kontroli podawanych minerałów jest ilość odcieku. Im więcej odcieku będzie trafiało do akwarium, tym wyższe poziomy Ca, KH i Mg uzyskamy w akwarium. Zawartość mikroelementów w odcieku jest tak duża, że w większości przypadków odciek jest podawany kropelkowo do akwarium. Jak więc dokładnie kontrolować ilość kropelek podawanych non stop do akwarium? Tu właśnie przychodzi nam z pomocą firma Aqua-Trend ze swoja pompą R Doser Milestone 6

Pompy dozujące

R Doser – to solidny sprzęt firmy Aqua-Trend

R Doser Milestone 6

Przyznam, że gdy otworzyłem pudełko z pompą zaskoczyło mnie to, co zobaczyłem. W swojej karierze widziałem wiele pomp perystaltycznych, ale żadna z nich nie miała takiego designu. Przede mną leżało urządzenie, którego nie wstydziłbym się postawić obok akwarium.  Elegancka i nieco futurystyczna linia z pewnością przyciągnie wzrok każdego, kto będzie oglądał akwarium. No ale, wygląd nie świadczy o tym jak sprawdzi się pompa, a zresztą jak to mówią: de gustibus non est disputandum.

20160409_124152

Na dolnej ściance urządzenia znajdują się dwa gniazda – zasilania i komunikacji pomiedzy urządzeniami serii Milestone

Na frontowej części pompy widzimy dwa główne elementy – głowicę pompy perystaltycznej oraz pokrętło ustawiające wydajność pompy. Po bokach pompy są dwa mocowania do uchwytu, który można przykręcić do szafki. Od dołu pompy mamy gniazdo zasilania oraz tajemniczy Expansion Slot, który według instrukcji będzie służył do komunikacji pomiędzy urządzeniami serii Milestone. Cała pompa jest zwartą konstrukcją, o relatywnie sporych wymiarach i wadze. Instrukcja podaje wymiary 19x17x15 cm i wagę 850g.

W moim konkretnym przypadku, producent niestety nie przewidział braku miejsca w szafce na montaż za pomocą dołączonego uchwytu, a niestety pompa nie została przystosowana do postawienia na półce ze względu na to, że od dołu pompy mamy gniazdo zasilające i komunikacyjne. Zmuszony byłem położyć ją na półce na „plecach”, a w takiej pozycji pompa niestety traci ze swojego uroku.

Oprócz pompy, w pudełku znajdziemy 4 metry wężyka, uchwyt do mocowania pompy, polską instrukcję oraz zasilacz 24V.

R Doser Milestone 6 - pompa do reaktora

R Doser Milestone 6 – pompa do reaktora

Otrzymany egzemplarz był fabrycznie ustawiony na przepustowość 0-6 L/h, co idealnie wpasowuje się potrzeby akwarystów ze zbiornikami nawet do 1000L. Jednak pompa R Doser Milestone 6 może nie tylko zasilać reaktor wapnia, ale również może być stosowana do całodobowego dozowania jakiegoś preparatu np. bakterii. Zaleta tej pompy jest fakt, że w przeciwieństwie do typowych pomp dozujących, jest ona przystosowana do pracy ciągłej.

Żeby uzyskać zakres wydajności odpowiadający precyzyjnym pompom dozującym R Doser Milestone 6 posiada możliwość wymiany wężyka do głowicy perystaltycznej. Po wymianie na wężyk precyzyjny, wydajność i precyzja dozowania spada z 0-6l/h do 0-15ml/h. Dzięki temu możemy podawać non-stop po kropli jakiś preparat np. fitoplankton. Wężyk do dozowania precyzyjnego jest do zakupienia u producenta.

Ergonomia pracy

Przez ostatnie kilka lat do mojego reaktora stosuję pompę Aquastar. Pompa ta również posiada płynną regulację wydajności. Niestety jej maksymalna przepustowość leży na granicy konsumpcji Ca w moim akwarium. Poza tym wydajność pompy jest regulowana interwałami pomiędzy obrotami. Krótko mówiąc pompa obraca się zawsze z tą samą prędkością. Pracując non-stop uzyskuje maksymalny przepływ. Dawki mniejsze są uzyskiwane poprzez krótkotrwałe zatrzymanie głowicy. To ciągłe startowanie i zatrzymywanie wiąże się z produkowanym charakterystycznym „chrupnięciem”. Na początku trochę to mnie drażniło, a potem się przyzwyczaiłem. Dużo zależało od pozycji pracy pompy i nie był to odosobniony przypadek, ponieważ o podobnych doświadczeniach czytałem na innych forach.

Pompa do reaktora firmy Aqua-Trend pracuje non stop, ale z różną prędkością obrotową głowicy. Jeśli chcemy szybszy przepływ, musimy przekręcić pokrętłem w prawo. Jeśli mniejszy – w lewo. A co z hałasem generowanym przez pompę? Muszę powiedzieć, że pompa do reaktora R Doser Milestone 6 całkowicie mnie zaskoczyła. Jest niemalże niesłyszalna w każdym zakresie pracy. Zarówno na wolnych obrotach jak i na maksymalnych. Niezależnie od jej położenia słuchać tylko cichutkie bzyczenie silnika. Pod względem emisji dźwięku z ręką na sercu mogę rekomendować pompę do reaktora firmy Aqua-Trend tym, którzy trzymają akwarium w sypialni.

Zobaczcie poniższe pomiary emisji hałasu przez moją obecną pompę i przez pompę Milestone. Pomiar wykonałem miernikiem laboratoryjnym Wensn WS1361 w odległości 50cm od prcaujących pomp.

wykres emisji halasu dla pompy Aquastar Vartio Blue II

Pomiar poziomu hałasu emitowanego przez pompę Aquastar Vario Blue II. Pierwsze 25 sekund pomiaru to tło. Wyraźnie widać interwały pracy pompy (start-stop). Od 25 sekundy pompa pracowała w najcichszej pozycji, a od 50 w najgłośniejszej.

 

Pomiar emisja hałasu dla pompy R Doser Milestone 6

Pomiar poziomu hałasu emitowanego przez pompę R Doser Milestone 6. Pierwsze 30 sekund pomiaru to tło. Od 30-ej sekundy pompa pracowała w różnych pozycjach. Piki w 35, 47, 58 i 85 sekundzie to przejeżdżające za oknem samochody.

Pompa do reaktora to proste urządzenie. Musi pompować odpowiednią ilość odcieku na godzinę i zakres od zera do 6L/h wydaje się być optymalny. Zobaczmy jednak jak to wychodzi w praktyce. Pompę R Doser  Milestone 6 używam u siebie ponad miesiąc. Celowo nie robiłem testów na nowej, ponieważ przez pierwsze kilka tygodni następuje największe odkształcenie wężyka.

Pompa posiada płynną regulację wydajności

Pompa posiada płynną regulację wydajności

Zanim jednak przejdę do samego testu przepływu muszę się odnieść do jeszcze jednej sprawy. Przy pokrętle na pompie brak jest dokładnej podziałki, a ta co jest pokazuje tylko sześć pozycji na jakieś 270 stopni zakresu pokrętła. Co więcej, pompa startuje mniej więcej w połowie zakresu do pierwszej kreski. Kręci się wtedy bardzo wolno (co przy zastosowaniu wężyka „microdos” może zapewnić dozowanie naprawdę minimalnych dawek). Wraz z przekręcaniem pokrętła w prawo pompa pracuje coraz szybciej, aż to maksymalnej pozycji pokrętła, które znajduje się poza skalą. Według mnie brakuje dokładniejszej podziałki na pokrętle, przez co korekcja i zmiana dawek może być utrudniona. Nie jest to w sumie wielki problem, ponieważ stosowanie reaktora nie wymaga od nas wiedzy ile odcieku jest produkowane na minutę, a raczej pewności, że pompa jest w stanie taką ilość wyprodukować.

Wracając do rzeczywistej wydajności pompy, to przeprowadziłem test mierząc wydajność pompy w ciągu 1 minuty dla każdego z sześciu punktów na podziałce pokrętła. Otrzymane wyniki przeliczyłem na 1h pracy pompy. Oto wyniki:

wydajnosc pompy R Doser Milestone 6

Produkcja odcieku przy sześciu różnych pozycjach pokrętła.

Wykres wydajność pompy względem podziałki na pokrętle ułożył się prawie w linię prostą. Co ciekawe na szóstym punkcie podziałki pompa dozuje idealnie 6000ml na godzinę, co po miesiącu pracy jest wynikiem doskonałym. Co więcej, powyżej tego punktu pompa dalej przyspiesza, mimo że pokrętło jest już poza skalą. Z ciekawości wykonałem pomiar dla maksymalnej wydajności pompy uzyskując 6360 ml/h

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że jednym z warunków efektywnego stosowania reaktora wapnia jest możliwość stałej kontroli ilości produkowanego odcieku. Pompa firmy Aqua-Trend R Doser Milestone 6 spełnia to zadanie doskonale, po pierwsze dając płynną regulacje przepływu w zakresie od 0 do 6L/h, a po drugie czyniąc to niemalże bezgłośnie. W zależności od użytego reaktora, pompa jest w stanie obsłużyć nawet największe akwaria domowe. Pompa pracowała u mnie ponad miesiąc nie wykazując absolutnie żadnych problemów podczas użytkowania. Dotychczas używałem pompy Aquastar Vario Blue, która uznawana jest za jedną z lepszych na rynku. Z ręką na sercu polecam jednak pompą R Doser Milestone firmy Aqua-Trend, ponieważ jest nie tylko bardziej wydajna, ale również cichsza i tańsza od Vario Blue. Po zakupy zapraszamy do sklepu producenta lub dystrybutorów firmy Aqua-Trend

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »