[fb_button]

Efektywność fotosyntezy w zależności od koloru diody LED

Dana Riddle opublikował właśnie swoje najnowsze badania na temat tego, jak zmienia się wydajność fotosyntezy w zależności od kolory światła. W tym wypadku źródłem światła było 5 diód: UV, 420nm, ciepła biała, zimna biała i czerwona. W artykule Dana odpowiada na kilka pytań:

-Czy pomiar PAR rzeczywiście mówi nam wszystko o intensywności światła na potrzeby fotosyntezy?

-Jak rozumieć raporty o udanej hodowli korali w bardzo słabych (ale specyficznych) warunkach oświetleniowych?

-Czy istnieje różnica w intensywności fotosyntezy w zależności od koloru światła?

-Jeśli taka różnica istnieje, to który kolor wpływa na fotosyntezę w największym stopniu?

-Jakie są drogi energii świetlnej w fotosyntezie?

-Czemu kolor światła LED robi taką różnicę?

-Czy promieniowanie UV-A (at 365nm) wpływa pozytywnie na fotosyntezę w zooksantellach?

W artykule Dana porusza jeszcze aspekt „czarnego światła” czy absorpcji widma przez różne barwinki fotosyntezy.

Artykuł jest napisany po angielsku. Niestety nie dostaliśmy zgody na jego całe tłumaczenie, a jedynie na jego krótki opis. W związku z tym zamieszczamy wykres dający odpowiedź na jedno z powyższych pytań. Resztę odpowiedzi znajdziecie pod adresem: http://www.advancedaquarist.com/2014/5/aafeature?utm_source=nivoslider&utm_medium=slider&utm_campaign=clickthru

         

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • Witam,

  Wlasnie buduje swoja kolejna lampe LED i opierajac sie wylacznie o dane dostepne w internecie – absorbcje swiatla w chlorofilu typu a – wymyslilem sklad LEDow w nowej lampie. W swoich rozwazaniach bralem tylko pod uwage chlorofil a, ten artykul podchodzi do tematu bardziej szzegolowo. W wikipedii nie natknalem sie na wzmianke o innych chlorofilach w zooksantelach, ale wiadomo, wikipedia nie wie wszystkiego :)

  W kazdym razie lampe swoja opieram o 3 kanaly o mniej wiecej rownej mocy:
  – cree XP-G cool white z peakiem na moje oko 450nm http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED-Components-and-Modules/XLamp/Data-and-Binning/XLampXPG.pdf
  – 420nm (porownywalne do “blue” w artykule)
  – 395nm (porownywalne do UV w artykule)

  Nie dodalem czerwonego bo choc jest tam peak to jednak lubie tradycyjne niebieskawe swiatlo w akwarium – musi mi sie tez podobac.

  Jedna rzecz ktora mnie zastanawia przy uzyciu “black light” to fakt czy takie czestotliwosci nie sa obojetne dla naszego wzroku, niby zazwyczaj patrzymy przez szybe, ale jednak UV nie jest zbyt zdrowe przy dluzszej ekspozycji.

  LEDy jada w paczkach za jakis czas bede mogl sie podzielic jak to wszystko razem hula.

  • Silne światło UV jest niezdrowe nie tylko dla oczu ale i dla korali. Dlatego lampy często nie schodza poniżej 400nm, a nawet jeśli, to są to pojedyncze diody. Moim zdaniem diody 420nm dadzą wystarczający efekt fluo.

  • Witam.
   Będę za niedługo budował lampę gdzie między innymi przewidziane mam kilka diód 395nm. Czy swoją lampę zbudowałeś i mógłbyś podzielić się spostrzeżeniami?

 • Witam.
  Będę za niedługo budował lampę gdzie między innymi przewidziane mam kilka diód 395nm. Czy swoją lampę zbudowałeś i mógłbyś podzielić się spostrzeżeniami?

  • Lampe ktoś dla mnie robił. Według mnie problemem typowych lamp led ze daja duży strumień swiatła ze stosunkowo małego panela. Moja rada jest taka, żeby diody rozłożyć na możliwie dużej powierzchni lub dać dwa (albo trzy rzędy paneli – w zależności od głębokości (chodzi o głębokośc w kierunku sciany a nie do dna)

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »