[fb_button]

 Przedstawiamy nowy cykl artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Centropyge loriculus

Środowisko naturalne:

Gatunek ten występuje powszechnie w Zachodnim i Centralnym Pacyfiku, jednak jest najbardziej popularny jest na rafach oceanicznych. Mimo, że preferuje czyste laguny i rafy czołowe bogate w korale wapienne, jest spotykany również na głębokościach do 60m. U Centropyge loriculus występuje zjawiCentropyge loriculussko protogynii. Oznacza to, że każdy osobnik tego gatunku wykluwa się i dorasta jako samica i zmienia się w samca gdy jest taka potrzeba. Dominujące samce kontrolują haremy złożone z 4-5 dojrzałych samic (które również mają swoją hierarchię) i przeganiają konkurentów. Jeśli z jakiś przyczyn stado pozbawione jest samca, wtedy najbardziej dominująca samica staje się samcem – o ile nie przypłynie inny samiec i nie przejmie kontroli nad stadem. Tarło następuje zwykle tuż przed zachodem Słońca i przyjmuje postać tańców godowych, których punktem kulminacyjnym jest krótkie, poziome przyspieszenie z jednoczesnym uwolnieniem gamet przez samca i samicę.

Hodowla:

Centropyge loriculus

Centropyge loriculus

Z ponad 30 opisanych gatunków z rodzaju Centropyge, C loriculus (Flame Angel) jest prawdopodobnie jednym z najbardziej atrakcyjnym i jednocześnie najbardziej popularnym. Przede wszystkim ze względu na wygląd. Krwistoczerwona barwa, przechodząca w złoto pomarańczowe przebarwienia z czarnymi pręgami z błękitnymi zakończeniami płetw przyciąga wzrok każdego akwarysty. Po drugie, dorastając do maksymalnej wielkości około 10cm ryby te nie wymagają olbrzymich rozmiarów zbiorników. Po trzecie, C. loriculus jest jedną z bardziej odpornych Centropyge bez trudu znosząca trudności podróży i kwarantanny. Z tych powodów ryby te są chętnie importowane i mimo stosunkowo wysokiej ceny łatwo znajdują nabywców.

Niestety, nie wszystko jest takie różowe. C. loriculus jak i większość importowanych Centropyge w mieszanych akwariach chętnie uzupełnia swoją dietę podskubując osiadłe bezkręgowce z których najbardziej upodobały sobie korale SPS, LPS i małże. Niektóre osobniki mogą miesiącami nie interesować się innymi mieszkańcami akwarium, aż do momentu przypadkowego przegłodzenia, kiedy to szukając alternatywnego pożywienia zasmakują w polipach korali. Z tego względu ryby te rekomenduje się do zbiorników typu FOWLR (fish-only-with-live-rock) czyli zbiorników tylko z żywą skałą i rybami. Alternatywnie można je bez ryzyka trzymać w akwariach z koralami miękkimi typu Cladiella sp, Sarcophyton sp, czy Rhodactis sp i makroglonami. W takich systemach ryby te nie drażnią korali, choć znane są nieliczne przypadki podskubywania polipów Zoanthus sp.

Centropyge loriculus

Centropyge loriculus

Niezmiernie ważne jest, aby C. loriculus miała dostęp do zróżnicowanych pokarmów: różnych „mięsnych” mrożonek, wszelakiego rodzaju płatków, czy też alg nori. Ryba ta wymaga dobrej jakości wody ze stabilnymi parametrami z dobrą cyrkulacją.

Centropyge loriculus, jak wszystkie gatunki pokrewne, jest rybą terytorialną, gotową zdominować pasywne gatunki, dlatego rekomendowane jest trzymanie jednego osobnika. W większych zbiornikach, ze sporą ilością skały i licznymi skrytkami możliwe jest trzymanie pary (rozróżnienie płci jest możliwe, lecz wymaga wprawy – samce są większe i mają bardziej niebieskie końcówki płetw). W większych zbiornikach dopuszczalne jest trzymanie Centropyge loriculus z innymi Angelami. Uwzględnić należy jednak przejściowy okres antagonizmów mogących trwać kilka tygodni.

Ciekawostką jest fakt, że ten gatunek jest rozmnażany w niewoli na szerszą skalę, ale o ile wiem nikt w UK nie robi tego komercyjnie. Trochę szkoda, ponieważ ryby rozmnożone w niewoli są generalnie łatwiejsze w utrzymaniu i mniej agresywne niż te, odłowione w naturze nie mówiąc już o uszczuplaniu zasobów naturalnych. 

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »