[fb_button]

 

W uzupełnieniu do artykułu o Soli bez soli >>> http://reefhub.pl/sol-bez-soli/ postanowiliśmy przygotować krótki klip wyjaśniający problem kumulowanie się jonów Na i Cl w przypadku stosowania Metody Ballinga w akwarium morskim.

Zapraszamy do obejrzenia animacji przedstawiającej chemiczny aspekt suplementacji makroelementów w zbiorniku SPSowym.

 

Wybaczcie niedoskonałości animacji ale to był mój pierwszy raz :)

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • Panowie – jak się czyta Wasze artykuły i ogląda takie prezentacje to wszystko staje się zrozumiałe. Dzięki wielkie:)

 • Dobra, zrozumiala prezentacja, lecz z malym niedomowieniem. Proponuje zrobic podobna, uwzgledniajac 10 % podmiany (co tydzien). Okaze sie, ze stezenie NaCl podniesie sie do nadal akceptowalnych przez korale poziomow.

 • W animacji przede wszystkim chodziło o zrozumiałe pokazanie procesu wzrostu stężenia NaCl. Dodatkowo na dysproporcję wpływa spadek mikroelementów, oraz to że z czasem dawkowanie płynów Ballinga się zwiększa, co przekłada się na wzrost produkcji NaCl. Regularne podmiany łagodzą problem, ale czy zawsze są regularnie wykonywane? Kumulacja może trwać nawet rok czy dwa, zanim parametry wyjdą poza możliwości adaptacyjne korali. A dozowanie “soli bez soli” jest bardzo łatwym sposobem uniknięcia komplikacji.

 • Co w przypadku stosowania nierównych dawek płynów do ilości którego z płynow należy dostosować dawkę SBS do KH czy Ca?

  • Metoda Ballinga dopuszcza nierówne dozowanie płynów tylko w celu wyrównania parametrów. Na przykład, kiedy poziom Ca jest zbyt niski, a poziomy KH prawidłowy, możemy tymczasowo zwiększyć dawkę wapnia. Jednak po wyrównaniu powinniśmy wrócić do równego dozowania wszystkich płynów, bo na tym polega metoda Ballinga. Lanie nierównych dawek, odbiega od założeń metody, więc trudno jednoznacznie stwierdzić jakie dozowanie SBS będzie prawidłowe. Z punktu widzenia stechiometrii, proponowałbym dopasowanie ilości do płynu, którego lejemy najmniej.
   Zastanowiłbym sie jednak, czemu trzeba lać różne dawki, bo to nie jest normalny objaw. Założenia metody Ballinga idealnie wpasowują się w równanie kalcyfikacji. Jeśli więc korale konsumują węglan (KH) i wapń w równych ilościach, czemu ich uzupełnienie musi być w różnych ilościach?

 • Dziekuje za szybką odpowiedź. Chodziło mi właśnie o przypadek w którym trzeba wyrównac jeden z parametrow.
  Przez przypadek wylaczylem pompę dozujacą Ca i przez tydzień Ca spadło mi dość mocno. Zostawiłem KH na obecnym poziomie a dozowanie Ca zwiekszyłem z 190ml na 240ml aby wyrównać straty.
  SBS zostawiłem na poziomie KH czyli 190ml/D i po wyrównaniu Ca do 420ppm musiałem Ca zostawić na poziomie 220ml/D a KH 190ml/D bo inaczej miałem wahania parametrów.
  SBS od kilku dni dozuje na poziomie Ca czyli 220ml/D i KH zaczeło spadać czyli zbliżamy sie z ilością dozowania KH do Ca ale nie uważam aby zwiększenie ilości dozowania SBS miało wpływ na wyrównywanie parametrów.
  Czy poziom Magnezu może miec wpływ na rozjazd parametrów a tym samym na ilość dozowanych płynów?
  Przy spadku Ca Mg też poleciał mi w dół na 1260ppm.

  • Poziom Mg ma zdecydowanie wpływ na poziom Ca. ponieważ spadek Mg w krótkim czasie zaowocuje spadkiem Ca. Nie mam pod ręką źródeł, a nie chce tworzyć nowej biochemii koralowców :). O ile jednak pamiętam, kationy Mg2+ są w stanie podmienić kationy Ca2+ w sieci krystalicznej węglanu wapnia, co powoduje, że jeśli zaczyna brakować Mg to wzrasta konsumpcja Ca.

   • Tak mi sie właśnie wydawało na podstawie moich doświadczeń bo po podniesienu Mg zauwazylem wyrazny spadek konsumpcji Ca dzieki czemu powoli wyrównują mi sie dawki wszystkich plynow jednak idzie to bardzo powoli.

 • Witam czy można podnosić poziom mikro solą bez soli przy braku konsumpcji kh i ca, czy lepiej podnieść preparatami abcd (blade korale)

 • Witam mam pytanie czy jest konieczne używanie soli bez soli niewiem do końca co w tym chodzi

 • Witam mam pytanie czy jest konieczne używanie soli bez soli niewiem do końca co w tym chodzimam zbiornik 300litrowy.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »