Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma flavescens Środowisko naturalne:

Zebrasoma flavescens zamieszkują bogato porośnięte koralami, laguny na obrzeżach raf. Preferuje raczej płytsze wody, ale spotkać je można również na głębokościach czterdziestu paru metrów. Żywią się głównie glonami, porastającymi nasłonecznione dna morskie. Występują pojedynczo lub w luźnych gromadach. Tarło tych ryb zachodzi w parach lub w niewielkich grupach i jest związane z cyklem Księżyca. W dzień mają żywy, kanarkowy kolor. W nocy wyraźnie bledną, a ich boki dostają ciemniejsze zabarwienie. Po zmroku szukają schronienia w załomach skalnych lub między gęsto porośniętymi koralami. Jak wszystkie pokolce, Zebrasoma flavescens u nasady ogona posiada dwa ostre kolce, które służą do obrony lub walk terytorialnych. Za ich pomocą ryby te mogą poważnie pokaleczyć intruzów.

Hodowla:

Ryby z gatunku Zebrasoma flavescens dorastają w naturze do 20cm i są wyjątkowo aktywne, dlatego wymagają zbiorników ze sporą ilością miejsca do pływania, jak również odpowiednich współlokatorów. Minimalny zbiornik dla młodego Żółtka to 200L, jednak dorosłe osobniki wymagają już większych zbiorników. Ważne jest również to, że pływając dość dynamicznie wymagają długich zbiorników. Są z natury terytorialne, dlatego wprowadzone do akwarium na początku, mogą nie tolerować ryb o podobnym ubarwieniu i pokroju ciała, które zostały wprowadzane do akwarium później. W dużych zbiornikach, powyżej 600L można trzymać kilka Żółtków, jednak zaleca się aby wprowadzać je jednocześnie. Oprócz przestrzeni, Zebrasomy wymagają doskonałej jakości wody i są dość wrażliwe na podwyższony poziom azotanów wykazując objawy stresu. Trzymając w akwarium pokolce, należy zapewnić systemowi cyrkulację oraz solidną filtrację, która da sobie rade ze sporą ilością odchodów produkowanych przez te ryby, a ze względu na ich intensywny metabolizm, wymagany jest również odpowiednio wysoki poziom rozpuszczonego tlenu w wodzie akwariowej. Ryby te w naturze nieustannie skubią algi, dlatego w akwarium należy zapewnić im bogatą w glony dietę. Warto zaopatrzyć się w popularne w handlu algi nori, które można podawać rybom z przyczepionego do szyby klipsa.

Ryby z gatunku Zebrasoma flavescens będą również chętnie skubały wszelkiego rodzaju glony porastające skałę w akwarium, zarówno te niechciane jak i te ozdobne. Dieta roślinna może być uzupełniana o dietę mięsną np. w postaci popularnych mrożonek, jednak nie powinny one zdominować podawanego Żółtkom pokarmu.

Warto zauważyć, że większość (ok 70%) osobników Zebrasoma flavescens dostępna w handlu pochodzi z raf hawajskich. W USA istnieje lobby ekologiczne próbujące zakazać odłowu tych ryb.Zebrasoma flavescens

Wybierając Żółtka w sklepie należy zwrócić uwagę, aby ryba była dobrze odżywiona, bez objawów wychudzenia. Powinna mieć jaskrawo żółte ubarwienie, bez przebarwień, być ciekawska, aktywna i chętnie pobierać pokarm. Ryby te charakteryzują się wysokim tempem oddychania i pracą pokryw skrzelowych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości w ich pracy.

Podczas łowienia pokolców warto rozważyć stosowanie pojemnika, ponieważ szarpiący się w siatce Żółtek, może się zaplątać lub uszkodzić kolce przy nasadzie płetwy ogonowej

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »