Strombus – ślimak z trąbą – doskonały do kopania w piasku

[fb_button]

 Przedstawiamy kolejny, z  cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

PrzechwytywanieŚrodowisko naturalne

Na pierwszy rzut oka, Strombus wygląda niemalże identycznie jak śmiertelnie jadowite ślimaki stożkowe Conus sp. W rzeczywistości popularne strombusy są całkowicie niegroźne. Ich muszla na zewnątrz ma nieregularny wzór, który może przyjmować postać pomarańczowo brązowych cętek lub przerywanych pasów. Od wewnątrz może przyjąć pomarańczowy lub różowy kolor. W naturze, ślimak ten zamieszkuje tropikalne i sub-tropikalne obszary Indo-Pacyfiku. Preferuje płytkie, pokryte drobnym piaskiem dna w okolicach raf koralowych. Strombusy, jako roślinożercy chętnie odżywiają się glonami włosowatymi lub makroalgami porastającymi piaszczyste dna. Radzą sobie z tym doskonale za pomącą długiej i elastycznej trąby wyposażonej w tarkę (radula), za pomocą której zeskrobują tkankę roślinną. Jeśli chodzi o poruszanie, to strombusy nie mają typowej dla innych ślimaków umięśnionej nogi. Zamiast tego posiadają stopę zakończoną pazurem, którego używa do odpychania się od podłoża. Stromubsy posiadają dobrze wykształcone oczy wystające spod muszli. Jeśli wypatrzy potencjalnego napastnika, potrafi szybko się schować do muszli zamykając ją pazurem. Rodzaj Strombus posiada drugą nazwę taksonomiczna: Conomurex sp.

Hodowla

Stromubs

Strombusy mają dobrze rozwinięte oczy, którymi uważnie wypatrują potencjalnych napastników.

Strombusy w akwarium będą chętnie jadły glony i detrytus. Jednak są dość żarłoczne, dlatego będą głodować, jeśli w akwarium będzie ich zbyt dużo. Z tego też powodu nie nadają się do akwarium ze świeżym piaskiem. Trzeba również uwzględnić obecność innych mieszkańców akwarium. Strombusy mają dość duże otwory w muszlach i niektóre ryby lub drapieżne kraby szybko się nimi zainteresują. Jeśli jednak ślimaki nie będą miały w akwarium wrogów, staną się bardzo szybko jednymi z najbardziej pożytecznych organizmów w akwarium. Przede wszystkim swoją aktywność w dużym stopniu ograniczają do piaszczystego dna – który jest warunkiem trzymania tych zwierząt w akwarium. Dzięki temu doskonale mieszają piasek i wyjadają z niego glony i detrytus. Dorosłe strombusy, ze względu na swoją budowę nie potrafią wspinać się na skały i chodzić po szybie. Dlatego ich zasięg będzie ograniczał się do miejsc, do których mogą sięgnąć swoją kilkucentymetrową trąbą.

Są dość wrażliwymi na parametry wody ślimakami. Dlatego zalecana jest cierpliwa aklimatyzacja podczas przenoszenia tych ślimaków między akwariami. Niektóre strombusy, no S. luhuanas mogą dorastać nawet do 8 cm. Rozróżnianie poszczególnych gatunków może nie być łatwe, jednak najczęściej się to robi porównując kolor i wzór pigmentacji.

Ślimaki z rodzaju Strombus są łatwo dostępne w handlu, a ich cena jest relatywnie niska. Koniecznie jednak należy upewnić się czy nie kupujemy jadowitego stożka. Strombusy doskonale nadają się do mieszania piasku w akwarium. W ciągu dnia są w nim zakopane, ale po zmroku wychodzą na piasek, a dzięki swojej metodzie poruszania, doskonale mieszają go na sporych powierzchniach. Dodatkową zaletą jest to, że nie mając umiejętności chodzenia po skałach nie przewracają i nie zrzucają korali.

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »