Kalkulator akwarystyczny

 Jednym z najważniejszych obowiązków stojących przed akwarystą morskim jest dbanie o stałość parametrów chemicznych wody w akwarium. Od dawna przyjmuje się, że to właśnie stabilność jest kluczem do zdrowego i kolorowego akwarium morskiego, a w ciągu ostatnich parunastu lat rozwinięto różne metody suplementacji najbardziej potrzebnych pierwiastków. Jedną z najbardziej popularnych i dających spore możliwości metod suplementacji jest Metoda Hansa Ballinga (opisana dokładniej w tym artykule) polegająca na podawaniu specjalnie przygotowanych roztworów różnych soli, które na bieżąco uzupełniają zużywane przez korale mikro i makro elementy.

Podstawowa Metoda Ballinga, przynajmniej w teorii, ma uzupełniać w równym stopniu jony Ca2+ oraz HCO3 (i opcjonalnie Mg2+) oraz za pomocą preparatu SBS (sól bez soli) utrzymywać stałe stosunki jonowe. W praktyce jednak okazuje się, że z różnych przyczyn, mimo równego podawania poszczególnych roztworów, parametry w akwarium nie zmieniają się równolegle i po pewnym czasie jeden z parametrów wyraźnie odstaje od pozostałych. Taka sytuacja oczywiście jest niepożądana i wymaga korekcji parametrów. Dlatego ważne jest regularne testowanie wody, aby nie dopuścić do zbyt dużych dysproporcji w stosunkach jonowych, tym bardziej, że dynamika konsumpcji Ca2+, Mg2+, HCO3 zależy od wzajemnych poziomów oraz od pH wody.

Prawidłowa korekcja parametrów może przysporzyć problemów, zwłaszcza początkującym akwarystom. Dlatego przygotowaliśmy kalkulator akwarystyczny, który ma ułatwić korekcję parametrów solanki i dawek ballinga.

Kalkulator w wersji 1.0 posiada trzy sekcje obliczeniowe:

Balling – dobór i przeliczanie dawek w celu uzyskania pożądanych poziomów makroelementów w akwarium

Zasolenie – dobór odpowiedniego zasolenia solanki do podmiany w celu uzyskania pożądanych parametrów w akwarium

Przeliczniki – podręczne kalkulatory do przeliczania zasolenia, alkaliczności i objętości

To wszystko. Mamy nadzieję, że kalkulator się przyda i będzie wygodnym narzędziem w planowaniu zmian parametrów wody w akwarium. Pytania i sugestie odnośnie nowych wersji prosimy zostawiać w komentarzach.

Download

Wideo poradnik i instrukcja do kalkulatora:

 

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • wydaje mi się, że w polu K21 zakładki Balling formuła źle wylicza. Wychodzą dziesiętne części nawet przy dużych wahaniach.

  • Cieszy mnie niezmiernie, że użytkownicy znajdują błędy, co znaczy że kalkulator jest używany. Wolałbym jednak, żeby tych błędów nie było. Rzeczywiście, nie pomnożyłem korekty przez objętość systemu i stąd taka mała wartość. Poprawione, jest ok. Jeszcze raz dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 • Kalkulator jest super, sami wiecie.
  Taka luźna propozycja można by dodać automatyczne obliczanie pojemności netto.
  Oraz info ile wody należy dodać aby dokonać korekty zasolenia- po co?- z ciekawości :)

 • Mam pytanie odnośnie sekcji “korekcja dozowania”..
  Przypuśćmy, że parametry wyjściowe przy dozowanie któregoś roztworu, np KH wynosi 8,5, a po przykładowo 5 dniach wynosi 7,5 to podana ilość ml roztworu pozwoli mi wrócić do parametrów wyjściowych, czy zatrzyma spadek wartości na zmierzonym po kilku dniach poziomie?

  • Jeśli zwiększysz dotychczasowe dozowanie o to co kalkulator poda, to zatrzyma się spadek, ale nie zwiększy sie poziom. Natomiast, żeby przywrócić pożądane parametry należy skorzystać z części “korekcja poziomów”

 • Bardzo przydatny, dziękuję. Czy przy korygacji np. kh, ca, mg powinniśmy zwiększać dawkę sbs?

  • Dawka SBS powinna być taka sama jak innych płynow. W założeniach Metody Ballinga chodzi o to, że wszystkie plyny lejemy w równych ilościach

 • Takie pytanie, w opisie metody Ballinga piszesz że Mg robimy roztwór 51g MgCl2 x 6H2OI w 500ml wody i tym podmieniamy np. 100ml roztworu1 CaCl2.
  Tymczasem z kalkulatorze podane jest iż rozrabiamy 17g MgCl2 x 6H2OI w 1l RO

  • Ogolnie rzecz biorąc, możemy podmienić dowolną ilość płynu MgCl2, która pozwoli nam zbilansować stosunek Ca do Mg w akwarium. W artykule o Metodzie Ballinga, chodzilo o uproszczony sposób dawkowania i o to, żeby podmiana jonów Ca na Mg nie wpływała na zmianę ilości jonów Cl (bo przecież oryginalna metoda opiera sie o identyczna dawkę każdego płynu dobraną tak, aby SBS balansowała nadmiar tworzącego się NaCl). Zwróć uwagę, że “podnieniamy np. 100ml”, ale jeśli to za dużo możemy podmienić mniej. Kalkulator natomiast uwzględnia płyn MgCl2 jako osobny roztwór stąd stężenie jest inne.

 • Super kalkulator :)
  Panie Bartku czy dobrze wyliczyłam, ze na 140 l w obiegu mając mg 1245 chcąc podnieść do wartości 1300 musze dodać 3788 roztworu mg.
  Pozdrawiam M.N

  • Dokładnie tak i wiem że to wydaje się sporo – prawie 4 litry. Ale to tylko przy roztworze 17g/L MgCl2 co jest stężeniem bardzo małym. Chlorek Magnezu ma doskonałą rozpuszczalność i wystraczy zrobic roztwór 100g/L, aby zredukować ilość roztworu z 3788ml do 644ml. Sześciowodny chlorek magnezu ma rozpuszczalność ponad 1.6kg w 1000ml wody, wiec chcąc podbić magnez w Twoim akwarium takim nasyconym roztworem, wystarczy użyć go w ilości 38.6ml. Tak więc zapraszam do zabawy kalkulatorem. Dobierz sobie ilość chlorku magnezu jaka Ci odpowiada i wtedy będziesz potrzebowała dużo mniej tego roztworu. Jak masz pytania to pisz.

  • Kalkulator jest w formie arkusza Excela więc powinien działać niezależnie od platformy. Wystarczy dowolny edytor czytający ten format

 • Jeśli po wpisaniu w polu w okienku powstaje krzaczek to co to oznacza ? Rozłożyłem dawkę magnezu 5412 na cztery dni i wpisując 1353 taki znaczek się pokazuje.

  • Za duża czcionka i warftość nie mieści się fizycznie w polu. Ale działania wykonuje ciągle poprawnie, tylko nie wyświetla wartości. Jeśli chcesz ją sprawdzić to kliknij na pole z #### a na górze pokaże się liczba

 • Witam.Nie mogę pobrać kalkulatora balinga z waszej strony.Do pobrania jest tylko kalkulator refugium.Proszę o pomoc.Pozdrawiam

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »