Kalkulator akwarystyczny

Piotr Staniewski

Bartek Stańczyk Jednym z najważniejszych obowiązków stojących przed akwarystą morskim jest dbanie o stałość parametrów chemicznych wody w akwarium. Od dawna przyjmuje się, że to właśnie stabilność jest kluczem do zdrowego i kolorowego akwarium morskiego, a w ciągu ostatnich parunastu lat rozwinięto różne metody suplementacji najbardziej potrzebnych pierwiastków. Jedną z najbardziej popularnych i dających spore możliwości metod suplementacji jest Metoda Hansa Ballinga (opisana dokładniej w tym artykule) polegająca na podawaniu specjalnie przygotowanych roztworów różnych soli, które na bieżąco uzupełniają zużywane przez korale mikro i makro elementy.

Podstawowa Metoda Ballinga, przynajmniej w teorii, ma uzupełniać w równym stopniu jony Ca2+ oraz HCO3 (i opcjonalnie Mg2+) oraz za pomocą preparatu SBS (sól bez soli) utrzymywać stałe stosunki jonowe. W praktyce jednak okazuje się, że z różnych przyczyn, mimo równego podawania poszczególnych roztworów, parametry w akwarium nie zmieniają się równolegle i po pewnym czasie jeden z parametrów wyraźnie odstaje od pozostałych. Taka sytuacja oczywiście jest niepożądana i wymaga korekcji parametrów. Dlatego ważne jest regularne testowanie wody, aby nie dopuścić do zbyt dużych dysproporcji w stosunkach jonowych, tym bardziej, że dynamika konsumpcji Ca2+, Mg2+, HCO3 zależy od wzajemnych poziomów oraz od pH wody.

Prawidłowa korekcja parametrów może przysporzyć problemów, zwłaszcza początkującym akwarystom. Dlatego przygotowaliśmy kalkulator akwarystyczny, który ma ułatwić korekcję parametrów solanki i dawek ballinga.

Kalkulator w wersji 1.0 posiada trzy sekcje obliczeniowe:

Balling – dobór i przeliczanie dawek w celu uzyskania pożądanych poziomów makroelementów w akwarium

Zasolenie – dobór odpowiedniego zasolenia solanki do podmiany w celu uzyskania pożądanych parametrów w akwarium

Przeliczniki – podręczne kalkulatory do przeliczania zasolenia, alkaliczności i objętości

To wszystko. Mamy nadzieję, że kalkulator się przyda i będzie wygodnym narzędziem w planowaniu zmian parametrów wody w akwarium. Pytania i sugestie odnośnie nowych wersji prosimy zostawiać w komentarzach.

Download

Wideo poradnik i instrukcja do kalkulatora:

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

 • wydaje mi się, że w polu K21 zakładki Balling formuła źle wylicza. Wychodzą dziesiętne części nawet przy dużych wahaniach.

  • Cieszy mnie niezmiernie, że użytkownicy znajdują błędy, co znaczy że kalkulator jest używany. Wolałbym jednak, żeby tych błędów nie było. Rzeczywiście, nie pomnożyłem korekty przez objętość systemu i stąd taka mała wartość. Poprawione, jest ok. Jeszcze raz dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 • Kalkulator jest super, sami wiecie.
  Taka luźna propozycja można by dodać automatyczne obliczanie pojemności netto.
  Oraz info ile wody należy dodać aby dokonać korekty zasolenia- po co?- z ciekawości :)

 • Mam pytanie odnośnie sekcji “korekcja dozowania”..
  Przypuśćmy, że parametry wyjściowe przy dozowanie któregoś roztworu, np KH wynosi 8,5, a po przykładowo 5 dniach wynosi 7,5 to podana ilość ml roztworu pozwoli mi wrócić do parametrów wyjściowych, czy zatrzyma spadek wartości na zmierzonym po kilku dniach poziomie?

  • Jeśli zwiększysz dotychczasowe dozowanie o to co kalkulator poda, to zatrzyma się spadek, ale nie zwiększy sie poziom. Natomiast, żeby przywrócić pożądane parametry należy skorzystać z części “korekcja poziomów”

  • Dawka SBS powinna być taka sama jak innych płynow. W założeniach Metody Ballinga chodzi o to, że wszystkie plyny lejemy w równych ilościach

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.