Dolabella – Pogadajmy o zającach…

[fb_button]

Przedstawiamy kolejny, z  cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Dolabella - zając morski

Taksonomia rodziny Aplysiidae

WYSTĘPOWANIE

Dolabella sp – to ślimaki z rodziny Aplysiidae – popularnie nazywane zającami morskimi – występujące w strefach pływów tropikalnych mórz Indo-Pacyfiku, Atlantyku oraz w Morzu Śródziemnym. Znanych jest ponad 30 gatunków przedstawicieli rodziny Aplysiidae, a ich wielkość waha się od 2cm u najmniejszych do ponad 70cm u największych gatunków. Ich nazwa potoczna – Zając morski – prawdopodobnie wzięła się od kształtu głowy i dwóch przypominających uszy zająca, długich czułków (rhinophores), które są w rzeczywistości bardzo czułymi chemoreceptorami – występującymi także u wielu ślimaków nagoskrzelnych. Mięczaki te mają zdolność magazynowania w skórze toksyn, które znajdują w swoim pożywieniu. W sytuacjach wymagających obrony, Zając morski potrafi wystrzelić drażniący, ciemnofioletowy atrament w napastnika. Mimo, że płyn ten nie jest śmiertelnie trujący, jego gorzki smak i ciemny kolor potrafią odstraszyć agresora. Dodatkowym zabezpieczeniem tych ślimaków jest doskonale maskujący kolor i struktura skóry powodujące, że zające morskie są prawie niewidoczne na tle substratu.

HODOWLA

Popularne w akwarystyce morskiej Zające morskie to ślimaki z rodzaju Dolabella sp pochodzące z obszarów Indo-Pacyfiku. Nie są zbyt urodziwe, ale do akwarium często trafiają, jako remedium na nadmiar glonów. Są jednak bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody, dlatego wymagają dokładnej aklimatyzacji. Po zaaklimatyzowaniu prawie natychmiast zabierają się za skrobanie glonów ze skał i szyb.

Niektóre z przedstawicieli rodziny Aplysiidae są całkiem ładnie ubarwione

Niektóre z przedstawicieli rodziny Aplysiidae są całkiem ładnie ubarwione

Warto jednak pamiętać, że różne gatunki zajęcy morskich preferują różne gatunki glonów. Są rzeczywiście dość efektywną formą usuwania glonów, jednak pamiętajmy o tym, że ślimaki te produkują sporo zanieczyszczeń. Jeśli ich odchody nie będą szybko usuwane przez filtrację, staną się szybko nawozem dla nowych glonów.

Chyba największym problemem tych ślimaków w akwarium jest ich skuteczność w usuwaniu glonów. Chodzi o to, że po skończonym dojrzewaniu i uporaniu się z problemem glonów, ślimaki te mają niewystarczającą ilość pokarmu, przez co często umierają z głodu. Całkiem rozsądnym pomysłem byłoby odpłatne wypożyczanie zająca morskiego ze sklepu lub kupno jednego osobnika przez kilku akwarystów, którzy mogą się nim dzielić.

Ślimaki te nie powinny być kupowane do małych zbiorników z dużą ilością skały (chyba, że są wypożyczone tymczasowo i mogą wrócić do obfitych w glony systemów). W przypadku śmierci wśród skał jeden osobnik potrafi solidnie skazić wodę, jeśli nie zostanie szybko usunięty. Również uwolnienie toksyn w małym akwarium może spowodować spore szkody wśród obsady. Kupując zająca powinniśmy mieć w zapasie gotowy do użytku węgiel aktywny.

Dolabella zawdzięcza swoją nazwę potoczną dwóm długim czułkom, które przypominają uszy zająca.

Dolabella zawdzięcza swoją nazwę potoczną dwóm długim czułkom, które przypominają uszy zająca.

Decydując się na Zająca morskiego trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pomp (wirników) przed tym ślimakiem, lub w przypadku pomp sterowalnych o ich ciągłej pracy – bez wyłączania na noc. W przeciwnym razie może się zdarzyć sytuacja, że nasz zajączek zostanie okaleczony przez startujący nad ranem wirnik.

Kolejna sprawa to to, że Zając morski chodząc po skałach może zrzucać i przewracać korale oraz przesuwać niewielkie skałki. Dlatego powinniśmy pamiętać o ich solidnym umocowaniu.

Mimo, że na długość życia wpływa wiele czynników, Dolabella rzadko dożywa roku w akwarium morskim.

 

Zdjęcie tytułowe: http://reeftank.devonmorton.com/2012/01/25/dolabella-sea-hare-dolabella-auricularia/

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »