Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
Stenorhynchus seticornis – Arrow Crab
Środowisko naturalne:
Skorupiaki z rodzaju Stenorhynchus zamieszkują tropikalne obszary Atlantyku, głównie w okolicach Florydy, Wysp Bahama i basenu Morza Karaibskiego. Występują licznie w środowisku rafowym na głębokościach 3 -180m. Są to wolno poruszające się kraby, które w naturze są aktywne nocą. W ciągu dnia chowają się w skalnych szczelinach i rozpadlinach. Ciekawostką jest fakt, że Stenorhynchus seticornis może zamieszkiwać pewne gatunki ukwiałów, a nawet jeżowce z rodzaju Diadema sp. Arrow Crab jest wszystkożercą. W jego diecie znajdują się małe bezkręgowce rafowe np. rurówki czy wieloszczety. Duże osobniki potrafią jednak zapolować na inne skorupiaki lub nawet na mniejsze ryby.
Hodowla:
Z powodu szybkiego wzrostu i rozmiarów dorosłych osobników sięgających 18cm, kraby te powinny być trzymane w sporych zbiornikach o wielkości co najmniej 270L. Tradycyjnie, jak przy innych bezkręgowcach morskich trzymanych w akwarium, parametry wody powinny być maksymalnie zbliżone do naturalnej wody morskiej. Kraby Stenorhynchus seticornis są z natury terytorialne i mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt w akwarium rafowym jeśli nie będą regularnie karmione. Istnieją liczne przypadki atakowania przydaczni, rurówek i krewetek. Potrafią poczynić spustoszenia wśród innych pożytecznych organizmów zamieszkujących piaszczyste dno zbiornika (lub DSB).
Z drugiej strony kraby Stenorhynchus seticornis mogą łatwo stać się ofiarą innych drapieżników w momencie zrzucania starego pancerza. Utracone w walce kończyny odrosną, ale należy unikać takich sytuacji.
Przy zakupie Stenorhynchus seticornis, warto sprawdzić czy krab jest „kompletny” i czy posiada wszystkie odnóża oraz szczypce.
Mimo drapieżnej natury Stenorhynchus seticornis skorupiaki te są bardzo interesującym obiektem do obserwacji i efektywnym członkiem „ekipy czyszczącej”. Mimo, że nie jest to typowe zachowanie, zauważono, że zwłaszcza w niewoli, kraby te mogą zjadać wirki i Aiptasia sp.
W domowych akwariach trzymanie dwóch osobników Stenorhynchus seticornis z reguły kończy się śmiercią jednego z nich, jednak zdarzaja się przypadki, zwłaszcza w większych akwariach, kiedy dwa osobniki mogą współistnieć pokojowo co może zachęcać do hodowli tego gatunku. W większych akwariach rafowych możliwe jest rozmnażanie tych krabów. Po wykluciu, larwy przechodzą kilka etapów planktonowych. Niestety w typowych akwariach larwy nie przetrwają do stadium dorosłego, nie mniej jednak z ich obecności skorzystają inne zwierzęta.
[fb_button]