Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Stenorhynchus seticornisArrow Crab

Środowisko naturalne:

Skorupiaki z rodzaju Stenorhynchus zamieszkują tropikalne obszary Atlantyku, głównie w okolicach Florydy, Wysp Bahama i basenu Morza Karaibskiego. Występują licznie w środowisku rafowym na głębokościach 3 -180m. Są to wolno poruszające się kraby, które w naturze są aktywne nocą. W ciągu dnia chowają się w skalnych szczelinach i rozpadlinach. Ciekawostką jest fakt, że Stenorhynchus seticornis może zamieszkiwać pewne gatunki ukwiałów, a nawet jeżowce z rodzaju Diadema sp. Arrow Crab jest wszystkożercą. W jego diecie znajdują się małe bezkręgowce rafowe np. rurówki czy wieloszczety. Duże osobniki potrafią jednak zapolować na inne skorupiaki lub nawet na mniejsze ryby.

Hodowla:

Z powodu szybkiego wzrostu i rozmiarów dorosłych osobników sięgających 18cm, kraby te powinny być trzymane w sporych zbiornikach o wielkości co najmniej 270L. Tradycyjnie, jak przy innych bezkręgowcach morskich trzymanych w akwarium, parametry wody powinny być maksymalnie zbliżone do naturalnej wody morskiej. Kraby Stenorhynchus seticornis są z natury terytorialne i mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt w akwarium rafowym jeśli nie będą regularnie karmione. Istnieją liczne przypadki atakowania przydaczni, rurówek i krewetek. Potrafią poczynić spustoszenia wśród innych pożytecznych organizmów zamieszkujących piaszczyste dno zbiornika (lub DSB).

Z drugiej strony kraby Stenorhynchus seticornis mogą łatwo stać się ofiarą innych drapieżników w momencie zrzucania starego pancerza. Utracone w walce kończyny odrosną, ale należy unikać takich sytuacji.

Przy zakupie Stenorhynchus seticornis, warto sprawdzić czy krab jest „kompletny” i czy posiada wszystkie odnóża oraz szczypce.

Mimo drapieżnej natury Stenorhynchus seticornis skorupiaki te są bardzo interesującym obiektem do obserwacji i efektywnym członkiem „ekipy czyszczącej”. Mimo, że nie jest to typowe zachowanie, zauważono, że zwłaszcza w niewoli, kraby te mogą zjadać wirki i Aiptasia sp.

W domowych akwariach trzymanie dwóch osobników Stenorhynchus seticornis z reguły kończy się śmiercią jednego z nich, jednak zdarzaja się przypadki, zwłaszcza w większych akwariach, kiedy dwa osobniki mogą współistnieć pokojowo co może zachęcać do hodowli tego gatunku. W większych akwariach rafowych możliwe jest rozmnażanie tych krabów. Po wykluciu, larwy przechodzą kilka etapów planktonowych. Niestety w typowych akwariach larwy nie przetrwają do stadium dorosłego, nie mniej jednak z ich obecności skorzystają inne zwierzęta.

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »