Słownik akwarystyczny
A
Acry – potoczna nazwa dla korali SPS z rodzaju Acropora sp
Acany – potoczna nazwa dla popularnych kkorali z rodzaju Acanthastrea (koralowca LPS), który występuje w wielu odmianach kolorystycznych.
AEFW – Acropora Eating Flat Worms, wirki żerujące na acroporach Więcej o AEFW
AF – Aquaforest – jedyny polski producent soli, chemii i pokarmów do akwarystyki morskiej.
Aiptasia – tzw. szklana róża jest niechcianym ukwiałem, który dorasta średnio do około 3 cm wielkości i bardzo szybko się rozmnaża parząc swoimi “mackami” koralowce. http://reefhub.pl/aiptasia/
Aklimatyzacja – proces polegający na przygotowaniu zwierząt przed wpuszczeniem do akwarium, aby powoli przyzwyczaiły się do innych parametrów wody i oświetlenia. Niektóre wrażliwe na zmiany środowiska zwierzęta należy aklimatyzować bardzo ostrożnie np metodą kropelkową – Link do artykułu
Aktynika – światło o fioletowym odcieniu w chodzące w częściowo w zakres promieniowania UV. Światło aktyniczne powoduje “świecenie” niektórych korali – głównie koloru zielonego i pomarańczowego
Algae scrubber, AS – filtr glonowy, skrobaczka. Zasada działania: płaska powierzchnia omywana wodą i silnie oświetlona. AS zarasta glonami, które konsumują nutrienty z wody. Glony po zarośnięciu należy cyklicznie zeskrobywać, aby dać miejsce nowym
Algi wapienne – różowe-fioletowe, czasem zielone glony wapienne porastające skały, a także szyby.
Aquascaping – sztuka tworzenia podwodnego krajobrazu głównie odnosząca się do ustawiania skalnych konstrukcji
Arduino – popularna platforma programistyczna (wykorzystywane między innymi w sprzęcie akwarystycznym) umożliwiająca łatwe tworzenie elektronicznych projektów zawierających mikrokontroler.
Aragonit – minerał z gromady węglanów, polimorficzna odmiana węglanu wapnia. Często stosowany jako zasyp do reaktora wapnia lub jako piasek aragonitowy na dno akwarium https://pl.wikipedia.org/wiki/Aragonit
Artemia (solowiec, brine shrimp) – za wiki: ,,rodzaj skorupiaków z rodzaju skrzelonogów”. Bardzo popularny mrożony i żywy pokarm akwariowy.
Asteriny – niewielki rozgwiazdy, które z reguły pojawiają się w akwarium morskim wraz z zakupem żywej skały, lub szczepek koralowców. Niestety niektóre z asterin potrafią zjadać polipy koralowców.
ATC – automatyczna kompensacja temperatury stosowana m.in. w refraktometrach
B
Babka symbiotyczna – ryby z rodziny babek (na przykład z rodzaju Cryptocentrus, Amblygobius, Amblyeleotris), które żyją w symbiozie z krewetkami pistoletowymi (na przykład Alpheus bellulus, Alpheus lottini). Symbioza polega na tym, że krewetka kopie wspólną norkę, zapewniając parze schronienie, a babka strzeże przed niebezpieczeństwem. W sklepach akwarystycznych można kupić już dobrane pary.
Babki – nazwa popularnych ryb w akwarystyce morskiej. Wiele z nich jest wprowadzanych do akwarium w celu przekopywania dna (np. Valenciennea puellaris)
Bakterie nitryfikacyjne – chemolitotroficzne bakterie tlenowe (aeroby obligatoryjne). bakterie nitryfikacyjne konwertują toksyczny amoniak lub sole amonowe do mniej szkodliwego azotanu.
Balling – metoda utrzymywania w odpowiedniej ilości większości potrzebnych w akwarium mikroelementów. Opis szczegółowy: http://reefhub.pl/metoda-ballinga/
Balling light – metoda suplementacji mikroelemantów opracowana przez firmę FaunaMarin, zbliżona do metody Ballinga, od której różni się nieco składem oraz metodą dozowania.
Baniak – potoczna wsród akwarystów nazwa akwarium
Belka oświetleniowa – rodzaj oprawy oświetleniowej najczęściej pod instalację świetlówek.
Berghia – gatunek ślimaka nagoskrzelnego, który zjada szklane róże, przez co moze być stosowany jako naturalna broń na Aiptasia.
Białobrody – Acanthurus leucosternon, popularna ryba akwariowa z rodziny pokolcowatych
Bioballe – plastkowe kulki z wypustkami – w kształcie jeża. W zamierzchłej przeszłości stosowane jako wypełnienie złoża zraszanego, obecnie czasami używane przy domowej produkcji wirników igiełkowych
Bliki – świetlne refleksy wewnątrz akwarium powstające na skutek falowania wody. Bliki bardzo podnoszą walory estetyczne akwarium. Najlepiej wyglądają przy świetle punktowym np panele LED
Błazenek, Nemo – potoczna nazwa ryb z rodzaju Premnas i Amphiprion, które często obierają sobie za dom koralowce LPS np Euphyllia, lub ukwiały np Entacmea . Nazwa Nemo pochodzi z filmu “Gdzie jest Nemo?”
Borsuk – potoczna nazwa ryby z gatunku Siganus http://reefhub.pl/wpcproduct/siganus-unimaculatus/
Brooklynoza – choroba skórna ryb wywoływana przez pierwotniaka Brooklynella hostillis. Orzęsek ten występuje jako pasożyt na skórze i skrzelach tropikalnych ryb morskich. Na początku widoczne są blade miejsca na skórze. W fazie początkowej ryby nie mają apetytu, szybko oddychają, stają się ospałe i wydzielają śluz. Blade miejsca powiększają się, a w stadium końcowym mamy do czynienia z odchodzeniem większych kawałków skóry. Ryby umierają po kilku dniach, jeżeli dojdzie do zniszczenia większych powierzchni skóry. Z tego też względu niezbędna jest natychmiastowa kuracja.
Brzęczyk – pompka napowietrzająca
Brzydal – Acreichthys tomentosus – brzydka rybka, czasami polecana jako remedium na aiptasie
Brzytewnik – potoczna nazwa ryby Aeoliscus strigatus, pływa w dość oryginalny sposób – pionowo głową do dołu.
C
Caulerpa – popularny makroglon http://reefhub.pl/makroglony , http://reefhub.pl/refugium-filtracja-biologiczna-cz-2/
Ceramika – ogólna nazwa dla szeregu ceramicznych mediów filtracyjnych, na których osadzić się mają bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Również używane w stosunku do sztucznej skały
Chemiclean – popularny preparat do walki z cyjanobakteriami http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/
CITES – Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES). Tzw pozwolenie CITES wymagane jest od wszystkich firm zajmujących się handlem organizmów morskich na potrzeby akwarystyki.
COB, Chip on Board, chip led – moduły LED w postaci płytek z wieloma małymi diodami umieszczonymi bezpośrednio na płytce drukowanej. Zasilane specjalnymi driverami, są tanie i łatwe w montażu. Niestety bardzo mocno się grzeją dlatego muszą być montowane na radiatorze i dodatkowo aktywnie chłodzone wiatraczkami. Obecnie dostępne są na rynku COBy o mocy od 10-100W w różnych kolorach. W akwaryste morskiej sprawdzają sie te w kolorze niebieskim lub białe o temp barwowej >10000K
Cooler – wentylator pracujący nad powierzchnią wody, wywołując jej ochładzanie.
CX5 – wodoodporna, szybko wiążąca zaprawa (marki Ceresit) dostępna w marketach budowlanych, często stosowana do klejenia konstrukcji skalnych.
Cyjano, cyjanobakterie, sinice – http://reefhub.pl/cyjano-w-akwarium-plaga-prawie-doskonala/proste organizmy jednokomórkowe, które w pewnych warunkach mogą stać się plagą w akwarium.
Cykl azotowy, Cykl N – obieg azotu w akwarium. Azot dostarczony z pokarmem lub uwalniany z martwych organizmów, przechodzi w jony amonowe NH4+, które w procesie nitryfikacji (warunki tlenowe) zostają zamieniane w azotyny NO2- a następnie w azotany NO3-. Dopełnieniem cyklu jest proces denitryfikacji zachodzący w warunkach beztlenowych w którym NO3 jest redukowane do gazu N2. Za proces przemiany związków azotowych odpowiedzialne są różne szczepy bakterii.
Cyrkulacja – w akwarystyce morskiej termin oznaczający ruch wody w akwarium
Cysta – Otoczka wytwarzana przez bakterie i pierwotniaki, umożliwiająca przeżycie organizmowi w niesprzyjających życiu warunkach środowiska.
CZDA – ,,czysty do analizy” – skrót odnoszący się do czystości proszków (Mg, Ca, KH) używanych w ,,ballingu”.
Czyścik – urządzenie do czyszczenia wewnętrznej strony szyb w akwarium.
D
Detrytus – martwa materia organiczna, taka jak szczątki roślin, czy zwierząt, ale także odchody pozostające w akwarium. Nadmiar detrytusu jest z reguły źródłem problemów
Dekapsułowanie – pozbawianie naupliusów solowca jego twardej zewnętrznej otoczki zwanej cystą.
Denitryfikacja – jest procesem polegającym na usuwaniu azotu i jego związków z wody
Dino – Bruzdnice – jedna z najgorszych plag w akwarium. Proste organizmy należące do królestwa protista. Tworzą brunatny kożuch z wystającymi bąbelkami powietrza. Do bruzdnic zaliczane są także zooksantele czyli glony symbiotyczne żyjące wewnątrz koralowców.
Dip – ogólna nazwa preparatów do przeprowadzania profilaktycznych i dezynfekujących kąpieli koralowców i ryb.
DIY – skrót spotykany nie tylko w akwarystyce. Pochodzi z angielskiego “Do It Yourself”, czyli zrób to sam i oznacza wszelkie przedmioty wykonane samodzielnie w domu. W akwarystyce najczęjsciej spotykane przedmioty DYI to lampy, odpieniacze, obudowy stelaży i stelaże, korony, automatyczne dolewki itp.
Dojrzewanie – początkowy etap istnienia akwarium, podczas którego w systemie zachodzą gwałtowne zmiany. W tym okresie zaczyna zachodzić cykl azotowy oraz powstają kolejne ogniwa łańcuchów pokarmowych (namnażają się bakterie, nanoplankton, zooplankton).
Dojrzewanie charakteryzuje się wysokimi poziomami substancji szkodliwych (amoniak, azotyny) które wspomagają powstawanie plag (glony nitkowate, okrzemki, cyjanobakterie, dino itp). Czas trwania dojrzewania nie jest dokładnie ustalony, zazwyczaj trwa od kilku tygodni do nawet roku. Zakończenie dojrzewania można poznać po ustabilizowaniu się parametrów, ustąpieniu plag oraz pojawieniu się glonów wapiennych. W okresie dojrzewania nie należy wprowadzać do zbiornika ryb i korali. Powiązane artykuły: http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/, http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/
Doktorek, wargatek sanitarnik – popularna wśród akwarystów nazwa dla ryby (Labroides dimidiatus), która potrafi czyścić inne ryby z pasożytów skórnych.
Dolewka – w odróżnieniu do podmianki jest to wyłącznie uzupełnienie odparowanej z akwarium wody wodą słodką odfiltrowaną filtrem RO-DI. Woda którą uzupełniamy, ta która wcześniej odparowała, to również woda słodka. Sól zawarta w wodzie akwariowej pozostała w akwarium zwiększając zasolenie, dla tego tak ważne jest uzupełnianie wody w akwarium najczęściej jak to możliwe wodą słodką, aby skoki zasolenia w akwarium były jak najmniejsze. Ponieważ ręczna dolewka wymaga systematyczności a zapomnienie o niej potrafi wyrządzić realne szkody w akwarium zaleca się stosowanie automatyki wspierającej tą czynność potocznie zwaną automatyczną dolewką.
Dolewka automatyczna – urządzenie, którego zadaniem jest uzupełnianie odparowanej wody z akwarium. Najprostsze urzadzenia do dolewki działają grawitacyjnie, bez elektroniki i prądu i składają się z zaworu pływakowego (takiego, jak w spłuczce w toalecie) i pojemnika z wodą RODI, umieszczonego powyżej poziomu wody w sumpie. Kiedy poziom wody w sumpie opada poniżej pływaka, zawór otwiera się i woda dolewa się do sumpa do momentu, kiedy pływak się podniesie i zamknie zawór.
Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają pompę, która włącza się, kiedy opadnie pływak lub elektroniczny czujnik umieszczony w sumpie zasygnalizuje zbyt niski poziom wody.
Dola, dolcia, dolabella, zając morski – potoczna nazwa dla ślimaka żerującego na niechcianych glonach. Dolabella
DSB (Deep Sand Bed) – kilkucentymetrowa warstwa bardzo drobnego piasku w której zachodzą reakcje redukcji i utleniania związków chemicznych. DSB jest uznawane za jedną z najlepszych metod filtracji biologicznej
DSR – metoda prowadzenia akwarium polegająca na zaniechaniu podmian wody i suplementacji ubywających mikro i makroelementów. Metoda oparta jest o specjalny kalkulator do obliczania zużycia pierwiastków. Link do artykułu: http://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/
Dunka, Duncan – Duncanopsammia axifuga – popularny, “kwiecisty” koralowiec LPS. http://reefhub.pl/duncanopsammia-axifuga/
Durso – zakończenie rury spływu w kominie. Jest to rurka pcv z dwoma kolankami w kształcie odwróconego U. Powinna nieco wyciszyć spływ.
Dymorfizm płciowy – różnice w morfologii (budowie ciała) osobników męskich i żeńskich. DM jest widoczny u dorosłych błazenków, u których samica jest wyraźnie większa od samca
Dzikus – pasażer na gapę (najczęściej przyniesiony z żywą skałą) http://reefhub.pl/pasazerowie-na-gape-w-akwarium-morskim/
E
Ekipa czyszcząca – CUC – clean up crew, grupa zwierząt wchodząca w skład filtracji biologicznej, której główną funkcja jest wyjadanie resztek pokarmu (ślimaki, kraby, krewetki itp)
Epoxy – żywica epoksydowa, klej dwuskładnikowy
F
F2 – nawóz do hodowli fitoplanktonu, którego wiele przepisów można znaleźć w sieci.
Film bakteryjny – cienka błona bakterii, substancji organicznych pokrywająca wszystkie powierzchnie w akwarium. W odpowiednim stopniu jest zjawiskiem pożądanym.
Filtracja biologiczna – oczyszczanie wody dokonywane przez organizmy żywe, takie jak bakterie, makroglony, glony nizsze itp.
Filtrator – zwierzę wyłapujące z wody wszelkie zanieczyszczenia i szczątki organiczne.
Fitoplankton, fito, plankton roślinny – mikroskopijne, najczęściej jednokomórkowe glony (Nannochloropsis sp, Chlorella sp. etc) unoszące się biernie w wodzie
Fish only, FO – rodzaj akwarium ukierunkowanego na trzymanie samych ryb, bez koralowców i skały. Pozwala cieszyć się pięknymi rybami, które nie są bezpieczne w typowym akwarium rafowym (bo np. odżywiają się koralowcami)
FOWLR – Fish Only With Live Rock – odmiana akwarium FO, w którym jako dekoracji (oraz wsparcie filtracji) używa się żywej skały.
Fluo – określenie stosowane najczęściej do koralowców, które w odpowiednich warunkach mocno świecą najczęściej na jasnozielony lub pomarańczowy kolor. Efekt świecenia najbardziej widoczny jest w świetle o barwie niebieskiej i aktynicznej.
Fragi, szczepki– mały, odłamany lub odcięty fragment większego korala, który po przyklejeniu do innej skały staje się zaczątkiem nowej kolonii.
G
Garbiki – potoczna nazwa wielu rodzajów ryb takich jak Dascyllus, czy Chrysiptera, które mimo niewielkich rozmiarów są dość agresywne.
Gąbki – uważane z najprymitywniejsze zwierzęta wodne, nie posiadają organów wewnętrznych, świetni filtratorzy wody.
GHL – to niemiecka firma produkująca sprzęt akwarystyczny, skupia się przede wszystkim na sterowaniu oświetleniem oraz oprogramowaniu, które umożliwia sterowanie całym akwarium.
Filtr kubełkowy – filtr akwarystyczny, mechaniczno-biologiczny, w postaci szczelnie zamkniętego zbiornika z pompą, umożliwiający najczęściej wielopoziomową filtrację wody.
Glony kulkowe, bubble algea – potoczne określenie dla Valonia ventricosa tworzącego zielone błyszczące kulki.
Glony wapienne – glony porastające szyby i skałę w dojrzałym akwarium. Do rozwoju potrzebuje odpowiednich poziomów wapnia i magnezu podobnie do koralowców SPS. Występuja w kolorach czerwonym, różowym, brązowym itp.
Główka – potoczna nazwa części koralowca w którym znajduje się najczęściej jeden otwór gębowy otoczony ramionami
Gorgonie – rodzaj koralowców morskich, występujących w różnych kształtach i kolorach o charakterystycznych kształtach. Większość z nich nie posiada zooksanteli, przez co są bardzo trudne do wykarmienia w zbiornikach morskich. Zdjęcia
GPD – galon per day – skrót odnoszący się do membran odwróconej osmozy, z angielska ,,galony na dobę” określa ilość wody w galonach jaką otrzymamy przy użyciu danej membrany, najczęściej spotykane w akwarystyce membrany mają wydajność 25GPD, 50GPD, 75GPD.
Gruzowisko – akwarium z dużą ilością skały
Grzebień – nakładka na górną część komina (przypominająca kształtem grzebień), chroniaca ryby i inne organizmy przed wciągnięciem przez przepływającą wodę
Grzybki, grzybowieńce – koralowce miękkie, łatwe w hodowli, występują w wielu odmianach barwnych. Należą tu gatunki należące do rodzajów Discosoma, Ricordea, Rhodactis
H
Hammer – potoczna nazwa korala Euphyllia ancora, posiadającego zakończenia polipów w kształcie małych młoteczków
Hanka, Hanna – stosunkowo tani i dokładny kieszonkowy spektrofotometr służący do analizy chemicznej wody akwariowej. Najpopularniejsze Hanki mierzą fosforany, KH, Ca…
Hexa – Pseudocheilinus hexataenia – mała prążkowana rybka, zjada wirki. Bywa agresywna wobec współmieszkańców
HQI – rodzaj oświetlenia stosowanego między innymi w lampach akwariowych. Źródłem światła jest dużej mocy żarnik wyładowczy, zwany tez palnikiem. Obecnie rzadziej stosowana, popularniejszymi źródłami światła stały się lampy T5 lub LED
Hybryda – lampa złożona z najczęściej dwóch różnych źródeł światła na przykład: led + T5, lub T5 + HQI.
Hydraulika – nazywamy tak wszystkie niezbędne elementy do zbudowania instalacji hydraulicznej w akwarium morskim i sumpie. Przykładowe elementy hydrauliki: kolanka, dwuzłączki, mufy, zaślepki, zawory, przeloty, redukcje, rury.
I
Idol – Zanclus cornutus – ryba z rodziny Zanclidae. potoczna nazwa tej ryby zaczerpnięta z filmu ,,Gdzie jest Nemo”.
Ikra – jaja organizmów wodnych
Inkubacja – okres przetrzymywania w pusku ikry, aż do wyklucia i wypuszczenia młodych.
J
Jebao, “jebałka”- chińska firma produkująca sprzęt akwarystyczny. W Polsce znana głównie z pomp obiegowych, cyrkulacyjnych i dozujących.
Jeżowce – morskie zwierzę, które zaliczane jest do szkarłupni. Jeżowce posiadają kulisty kształt ciała oraz ruchome, wapienne kolce w dużej ilości. W akwarium idealnie sprawują się jako czyściciele glonów.
JJ, Joe’s Juice – preprat do usuwania szkodliwych ukwiałów aiptasia i majano.
K
Kalkwasser – woda wapienna, służąca do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia,
Kaskada – rodzaj filtra najczęściej zawieszanego na krawędzi akwarium, w którym woda jest zasysana do jego dolnej części i wypychana w górę, tworzy jakby wodospad.
kH, twardość węglanowa, alkaliczność – cecha chemiczna wody morskiej odnosząca się do zdolności neutralizacji kwasów. Obszerniej tu
Kiełże – niewielkie skorupiaki z rzędu obunogów. Zaobserwować można je głównie nocą, kiedy to są aktywne wśród żywej skały. Bardzo pożyteczne.
Komin – wydzielona część akwarium (zbiornika głównego), w której znajdują sie rury spływu, rewizji i powrotu, prowadzące do sumpa (zbiornika technicznego). Poprzez grzebień zamontowany na górze komina woda z głównej części akwarium przelewa się do komina i stamtąd trafia do sumpa. Komin może być wbudowany wewnątrz zbiornika i odgrodzony od części głównej ścianami ze szkła lub być doklejony na zewnątrz zbiornika. W pierwszym przypadku wierci się otwory w dnie akwarium na rury, a ściany komina kończą się poniżej lustra wody. Komin wewnetrzny najczęściej znajduje się w rogu, na całym krótszym boku lub na środku tylnej szyby, zależnie od tego, jak ustawione będzie akwarium i z ilu stron będzie oglądane. W drugim przypadku w ścianie akwarium wycinany jest prostokątny otwór i w tym otworze umieszcza sie grzebień. Więcej tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/
Konduktometr, TDS – urządzenie stosowane w akwarystyce do pomiaru czystości wody z filtra odwróconej osmozy RODi. Najpopularniejsze z nich to TDS przenośny (zanurzany w badanej wodzie) lub TDS dwupunktowy (montowany na filtrze RODi)
Koparka – popularne okreslenie ryb babkowatych, które przekopują piasek np. Valenciennea decora, Valenciennea puellaris, Valenciennea strigata
Korona – lekka osłona zazwyczaj stojąca na akwarium. Oprócz walorów estetycznych, ma za zadanie chronić przed wyskakiwaniem ryb, oraz zasłaniać lampy aby ich światło nie raziło podczas obserwacji akwarium.
Kostka – akwarium, w którym wymiary długość, szerokość i wysokość są podobnej wielkości
Korale madreporowe, wapienne – – rząd koralowców sześciopromiennych (Hexacorallia), do którego należą drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy) wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia tworzące zwartą, wapienną masę.
Kotnik – ‘koszyk’ podwieszany w akwarium do którego można odizolować rybę, lub młode osobniki które są narażone na pożarcie przez innych mieszkańców akwarium.
Koral, koralowiec – gromada morskich parzydełkowców, żyjących w płytkich wodach. Odżywiają się fito i zooplanktonem. Niektóre żyją w symbiozie z fotosyntezującymi zooxantellami. Uwaga, koralowce to zwierzęta! Nawet te zaliczane do fotosyntezujących. To zooxantelle żyjące wewnątrz polipów koralowców są odpowiedzialne za fotosyntezę a nie koralowce. Koralowce nie fotosyntezują! Kolonie koralowców żyją po kilkaset lat, a niektóre nawet kilka tysięcy będąc najstarszymi zwierzętami świata. Tworzą olbrzymie podwodne struktury wapienne zwane rafami. W akwarystyce zwykle dzieli się koralowce na: miękkie (do nich zaliczamy ukwiały), LPS oraz SPS. Dodatkowo wyróżnia się koralowce niefoto – pozbawione zooxantelli.
Krab porcelanowy – małe kraby z gatunków Neopetrolisthes maculatus lub Neopetrolisthes oshimai – żyją w symbiozie z ukwiałami. Ich “porcelanowe” pancerzyki chronią je przed parzącymi polipami ukwiałów. Aktywnie filtrują wodę swoimi pędzelkowatymi odnóżami.
Krab pustelnik – krab który nie posiada włąsnego pancerza na odwłoku, a za naturalny dom służy mu muszla ślimaka. W miarę wzrostu kraby te zmieniają muszle na większe.
Krewetka Arlekin – polska nazwa krewetki Hymenocera harlequin, która posiada piękne ubarwienie, a jej przysmakiem są rozgwiazdy. Idealnie sprawuje sie w walce z plagą Asterin.
Kewetka boksująca – piękne krewetki z rodziny Stenopodidae np. Stenopus hispidus lub Stenopus tenuirostris. Mogą byc niebezpieczne dla małych rybek.
Krewetka czyszcząca – popularna nazwa wielu krewetek, z których najbardziej znane są krewetki Lysmata amboinensis, którą zawdzięcza czyszczeniu ryb i innych zwierząt z pasożytów.
Krewetka pistoletowa – krewetki wyposażone w mocne szczypce, które użwane są do wywołania fali akustycznej obezwładniającej ofiarę. Głos przypominający strzał z pistoletu kapiszonowego jest wyraźnie słyszący i często przeszkadzający domownikom w nocy.
Krewetka tańcząca – Rhynchocinetes durbanensis lub Rhynchocinetes uritai – małe krewetki poruszające się tanecznym krokiem. http://reefhub.pl/krewetki-tanczace-rhynchocinetes-durbanensis/
Krowa, krówka (ryba)– potoczna nazwa ryby lactoria cornuta (Kostera rogata), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Dorasta do 30 cm. W przypadku śnięcia lub uszkodzenia ciała może wydzielic do akwarium silną truciznę.
Kryl – niewielki skorupiak morski, bardzo wartościowy jako pokarm zarówno żywy jak i mrożony dla większych ryb akwariowych.
Kubełek, filtr kubełkowy –
Kwarantanna – trzymanie i obserwacja ryb w oddzielnym akwarium, przez czas wystarczająco długi, aby upewnić się że nie są one chore. http://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/
L
Liliowiec – zwierzę z rodziny szkarłupni, pokarm pobiera długimi miotełkowatymi ramionami, potrzebuje zbiornika z dużą ilością planktonu przez co jest niezwykle trudny do utrzymania w akwarium morskim
Loc-line – przewód modułowy wykorzystywany w hydraulice, posiadający możliwość ustawienia pod dowolnym kątem. Zbudowany jest z charakterystycznych kulowych modułów
Low Tech – akwarium o małym poziomie zaawansowania technicznego.
LPS – z angielskiego Large Polyps Stony corals – koralowce o dużych polipach tworzące wapienny szkielet.
Lugola, płyn lugola – wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu, w akwarystyce stosowany w celu podwyższenia stężenia jodu w wodzie. http://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/
M
Magazyn “Koral” – jedyne czasopismo wydawane w języku polskim w całości w całości poświęcone akwarystyce morskiej, oryginalne wydawnictwo znajduje się w Niemczech.
Makroglony – Najczęściej zielone, ale również czerwone i brązowe glony wyższe. Często stosowane jako ozdoba akwrium lub jako filtracja biologiczna w refugium http://reefhub.pl/makroglony
Majano – Anemonia majano – szkodnik. Małe ukwiały, silnie parzące inne korale
Mandaryny – popularna nazwa ryb z gatunku Synchiropus. Najbardziej popularnym jest Mandaryn wspaniały http://reefhub.pl/mandaryn-synchiropus-splendidus/
Martwe strefy (dead zone) – strefy w akwarium pozbawione odpowiedniej cyrkulacji.
Marix – medium filtracyjne o dużej porowatości, zapewniające wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii.
Metoda berlińska – najpopularniejsza metoda filtracji oparta o dużą ilość żywej skały i silny odpieniacz http://mojarafa.pl/_content/filtracja/berlin.html
Metoda probiotyczna – metoda prowadzenia akwarium rafowego, polegająca na zastosowaniu różnych szczepów bakterii, żywiących się związkami organicznymi zawartymi w wodzie oraz specjalnych odżywek wspierających ich rozwój. Pozwala uzyskać wodę o bardzo niskich poziomach nutrientów (ULNS). Do odżywek w metodzie probiotycznej zalicza się wódka, VSV, pellety, polimery w płynie.
Mesh – rodzaj wirnika pompy do odpieniacza w postaci plastikowego, nitkowatego kłębka – charakteryzuje się bardzo dobrym rozbijaniem powietrza, tworząc gęstą pianę. Niestety jest mniej trwały w porównaniu do wirnika igiełkowego
Miękkasy – koralowce miękkie. Nie posiadają wapiennego szkieletu. Uznawane za najłatwiejsze korale do hodowli w akwarium rafowym
Milka – Stylophora pistillata – Koralowiec SPS w kolorze intensywnie fioletowym
Milliput – jest to klej dwuskładnikowy, której składniki miesza się w takich samych proporcjach i która nadaje się do klejenia szczepek oraz niewielkich fragmentów skały.
Mitrax – popularny krab glonożerny – opis: http://reefhub.pl/mitrax/
Modliszka, krewetka modliszkowa – spotykany czasami pasażer na gapę w żywej sakle, potencjalnie niebezpieczny drapieżnik, który wbrew nazwie nie jest krewetką a należy do rzędu ustonogów. Potrafi błyskawicznie zatakować masakrując innych mieszkańców zbiornika a nawet może połamać palce akwaryście lub rozbić szybę akwarium.
Monti – skrótowa, potoczna nazwa koralowca Montipora
Moonlight – oświetlenie nocne symulujące światło księżyca.
Mułapka – hydrodynamiczno-grawitacyjna pułapka mułu. System, który dzięki specjalnemu obiegowi wody zapewnia usuwanie mułu, napowietrzanie, tworzenie prądu wody.
Mycosidol – skuteczny środek do usuwania cyjanobakterii, tzw.cyjano. Jego zaletą jest nieszkodliwość dla pozostałych organizmów w akwarium i brak konieczności wykonania dużej podmiany po zakończeniu kuracji. Preparat umieszczony jest w małych, żelowych kapsułkach, których zawartość należy wysypać w odpowiedniej ilości i rozmieszać z wodą z akwarium, a następnie wlać do zbiornika. Może powodować chwilowe zmętnienie wody, efekty jego działania zaczynają być widoczne po kilku dniach.
Mysis – tzw. lasonogi, niewielkie morskie skorupiaki, które przypominają nam małe krewetki i często żyją w żywej skale. Idealnie sprawują się jako pokarm mrożony i żywy.
Mureny – ryby należące do rodziny murenowatych. Istnieje wiele gatunków muren, są drapieżne i przypominają swoim wyglądem węgorze. Aktywne głównie nocą.
N
Najeżka – jest to polska nazwa ryb rozdymkokształtnych (np. Diodon hystrix), które w momencie zagrożenia potrafią nałykać się wody i powietrza, przez co zmieniają się w kształt kuli, co ma za zadanie odstraszyć drapieżnika.
Nano-Rafa, Piko -Rafa – małe akwarium morskie z reguły nie przekraczające pojmeności 60 litrów. Więcej tu
Naupliusy – stadium larwalne wielu skorupiaków wodnych. W akwarystyce najczęściej mamy do czynienia z naupliusami solowca czyli larwami tegoż, chętnie przyjmowany pokarm przez młody narybek oraz koralowce.
Nereidy – rodzina zwierząt morskich z gromady wieloszczetów należących do typu pierścienic.
Niefoto, NP, azoox– koralowce niefotosyntetyzujące, czyli nie posiadające zooksantelli dostarczających im energii z światła w procesie fotosyntezy. Koralowce te należy regularnie karmić właściwym dla nich pożywieniem.
Nori – japońska nazwa określająca różne gatunki jadalnych wodorostów (rzadziej sinic), najczęściej z rodzaju Porphyra z gromady krasnorostów. W akwarystyce tym pojęciem określa się wszystkie sprasowane i wysuszone glony, które używane są jako pokarm dla ryb roślinożernych
Nutrienty – substancje chemiczne niezbędne do życia, wykorzystywane do budowy struktury organizmów lub w procesach metabolicznych. Ich nadmiar może powodować niekorzystne procesy w akwarium
O
Obsada – całe życie znajdujące się w akwarium.
Odpieniacz – jest podstawowym elementem filtracji w akwarium morskim, działa na zasadzie przyłączania do pęcherzyków powietrza substancji organicznych np białka, http://reefhub.pl/odpieniacz-podstawa-filtracji-mechanicznej-w-akwarium-morskim/
Odciek (1)– odprowadzenie nadmiaru zanieczyszczeń z kubka w odpieniaczu.
Odciek (2)– woda wzbogacona w mikroelementy po przejściu przez reaktor wapnia
Odmulanie – odciąganie, oczyszczanie dna zbiornika z zalegającego detrytusu.
Ogórek, ogórek morski – strzykwa, zwierzak przekopujący piasek kształtem zbliżony do ogórka. Strzykwy mogą być różnych kolorów i kształtów
Okrzemki – jednokomórkowe glony, tworzące brązowy nalot na szybach i skale. Rozwój okrzemek wspomagany jest przez wysoką zawartość krzemianów w wodzie.
Oodinoza – pasożytnicza choroba skórna ryb.
ORP – potencjał oksydoredukcyjny, jest wskaźnikiem mówiącym o zdolności wody do samooczyszczania.
Ospa – choroba ryb wywoływana przez pierwotniaka Cryptocaryon irritans
Ozonator – urządzenie produkujące ozon. Podawanie ozonu do wody zwiększa wydajność pracy odpieniacza. Ozon sterylizuje wodę, zmniejsza ilość bakterii, krystalizuje wodę, podnosi potencjał ORP (Redox).
P
Panel – mały zbiornik techniczny (podobny z funkcji do sumpa) wewnątrz akwarium głównego oddzielony np. plexi
Palety, peletki, biopellets – podstawa metody probiotycznej – drobne kulki zbudowane z biodegradowalnego polimeru który stymuluje wzrost bakterii, które namnażając się konsumują nadmiar nutrientów.
Parametry – w akwarium morskim główne parametry do kontrolowania to pH, kH, NO2, NO3, NH4, PO4, Mg, Ca, Temperatura wody, Zasolenie/gęstość wody.
Pełzatka – potoczna nazwa glonów ,,płożących się” po substracie np. caulerpa racemosa.
Patyki – potoczna nazwa koralowców SPS
Picasso – potoczna nazwa rogatnicy Rhinecanthus verrucosus.
Pidżamka – polska nazwa ryby Sphaeramia nematoptera, którą zawdzięcza ubarwieniu kojarzącemu się z piżamą w grochy.
Plaga – niepożądane organizmy wystepujące w akwarium, rozmnażające sie w nadmiernych ilościach, wywierające szkodliwy wpływ na wygląd lub kondycję zbiornika, trudne do zwalczenia. Do najczęściej wystepujących plag należą: cyjano, dino, valonia, bryopsis, aiptasia, wirki, asteriny. Walka z plagą może wymagać poprawy parametrów wody, usuwania mechanicznego, wprowadzenia do zbiornika naturalnych wrogów, stosowania preparatów biologicznych lub chemicznych, a w ostateczności restartu zbiornika.
Płytka zraszająca – służy do rozpraszania wody nad medium bioogicznym, tworząc filtr przesiąkający. Do zamontowania w kominie lub panelu filtracyjnym.
Plenum – system filtracji polegający na wytworzeniu stref beztlenowych lub niskotlenowych w warstwie wody znajdującej się na przykład pod pokładem piachu.
Plerogyra, Bubble coral, koral bąblowy – potoczna nazwa pięknego koralowca LPS o charakterystycznych polipach w kształcie bąbli https://www.google.co.uk/search?q=plerogyra&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjdkMSDooLMAhUH1SwKHYayD6cQsAQIHg.
Podmianka – podmiana, czyli wykonane bezpośrednio po sobie usunięcie starej słonej wody z akwarium i uzupełnienie świeżo zasoloną wodą. Wodę do podmianki przygotowuje się z wody odfiltrowanej filtrem RO-DI soląc ją w odpowiedniej ilości akwarystyczną solą morską do uzyskania zamierzonego zasolenia. Podmiana ma na celu uzupełnienie brakujących pożądanych mikro i makro elementów wody w akwarium oraz rozrzedzenie tych niepożądanych jak np azotany i fosforany. Podmiana może też być wykorzystana do korekty zasolenia w akwarium podmieniając odpowiednio mniej lub bardziej słoną wodą niż ta w akwarium.
Pokolce – ryby z rodziny pokolcowatych. Posiadają ostre kolce u nasady ogona, którymi jak skalpelem mogą zadawać cięte rany (nie tylko innym rybom ale także nieostrożnemu akwaryście).
Polip – forma morfologiczna parzydełkowców. Ma postać tuby lub cylindrycznego worka, przytwierdzony stopą do podłoża, pnia kolonii lub tarczy koralowca. Zakończony otworem gębowym otoczonym czułkami
Polipowanie – wystawianie polipów, ‘pompowanie się’ korali, pożądane zachowanie koralowców.
Pom Pom crab – angielska nazawa kraba Lybia tesselata. Jest to niewielki, pieknie ubarwiony krab, który w szczypcach trzyma małe ukwiały, służące mu do obrony. Całkowicie bezpieczny dla rafy.https://www.google.co.uk/search?q=Lybia+tesselata&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjN2q3tooLMAhVBjiwKHYwPCmIQsAQIHg
Pomidor – błazenek pomidorowy – Amphirprion frenatus – błazenek z tylko jednym białym paskiem
Pompa obiegowa/pompa powrotu – pompa, której zadaniem jest ciągłe tłoczenie wody z sumpa do akwarium głównego, dzięki czemu woda stale krąży pomiędzy akwarium głównym a sumpem. Umieszczana jest w sumpie, całkowicie zanurzona w wodzie. Przy doborze pompy nalezy kierować się jej mocą/wydajnością (ile litrów wody jest w stanie przepompowac w ciągu godziny) oraz wysokością podnoszenia (na jaką maksymalną wysokość jest w stanie wtłoczyc wodę). Więcej o pompach tutaj: http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/
Pompa cyrkulacyjna/cyrkulator – urzadzenie montowane na ściance zbiornika głównego (za pomocą przyssawki lub magnesu), którego zadaniem jest mieszanie wody w akwarium. Posiadają wbudowany wirnik, którego obroty powoduja ruch wody. Najprostsze urzadzenia obracają wirnikiem ze stałą mocą i prędkością, wytwarzając jednostajny prąd wody, a bardziej zaawansowane, dzieki pracy przerywanej potrafią wytwarzać efekt falowania (tzw. falowniki). Mogą posiadać urządzenie sterujące, dzieki któremu można ustawić prędkość obrotów wirnika i przerwy w pracy, co pozwala uzyskać różne efekty falowania.
Pompa perystaltyczna – typ pompy wyporowej o specjalnej konstrukcji. W pompie przewodowej ciecz przepychana jest przez elastyczny przewód za pomocą karbowanego paska, karbowanego wałka, toczących się rolek lub wirnika z krzywkami przesuwającego się po przewodzie.
Pompa dozująca –
Pompa cyrkulacyjna –
Pompa igiełkowa, igła, wirnik igiełkowy – pompa wyposażona w wirnik igiełkowy, przeznaczona do napędzania odpieniacza. Pozwala wydajnie wymieszać powietrze z wodą tworząc gęstą pianę.
Porcelanka – potoczna nazwa ślimaków “porcelanowych” takich jak np. Cypraea arabica. Nazwa zawdzięczana jest dzięki im muszlom, które wyglądają jakby były wykonane z porcelany.
Prefiltry – wstępne filtry w instalacji RO/DI, zazwyczaj są to: filtr sedymentacyjny 5mikronów, węgiel aktywny oraz sedymentacyjny 1 mikron. http://reefhub.pl/filtr-ro-di/ orazhttp://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/
Pszczółka – potoczna nazwa małego ślimaka o charakterystycznej czarnej muszelce w żółte paski Engina mendicaria http://pl.reeflex.net/tiere/1139_Engina_mendicaria.htm
Pterapogon – ryba z rodziny apogonowatych, która posiada duże oczy, jest łatwa w hodowli oraz rozmnażaniu. Samiec inkubuje w pysku ikrę przez okres około 3 do 4 tygodni, po czym wypuszcza w pełni wykształcone młode.
Probiotyka – patrz metoda probiotyczna
Przepływ laminarny – jednostajny i najczęściej prostoliniowy prąd wody występujący jedynie w akwariach pozbawionych dekoracji lub w niewielkich jego strefach.
Przepływ turbulentny – ruch masy wody, której cząsteczki poruszają się w różnych kierunkach.
Przyducha – bardzo szkodliwa dla wszelkiego życia niska zawartość tlenu w wodzie spowodowana między innymi zakwitem bakterii lub brakiem dostatecznej cyrkulacji.
Pudełko (ryba) – potoczna nazwa ryby Ostracion cubicus (Kostera gruzełkowata, yellow boxfish), z rzędu ryb rozdymkokształtnych. Jej cialo kształtem przypomina pudełko. Dorasta do 30 cm.
Pudełko przelewowe, overflow box, overflow pipe – zamiennik komina, działa na zasadzie naczyń połączonych. Pozwala na połączenie akwarium z sumpem bez potrzeby wiercenia otworów w akwarium.
Q
Quadri – ukwiały z gatunku Entacmaea quadricolor – stosunkowo proste w utrzymaniu ukwiały o charakterystycznych bąbelkach na końcach (stąd ich potoczna angieska nazwa – bubble tip anemone). Ukwiał ten jest “kompatybilny” z wieloma gatunkami błazenków, które chętnie go zamieszkują.
R
Reaktor wapnia , calcium reaktor – jest urządzeniem do suplementacji makroelementów, głównie węglanów i wapnia. Zawiera w sobie zasyp z naturalnego żwiru koralowego, który pod wpływem niskiego pH rozpuszcza go i poprzez dolewanie do akwarium zwiększa wapń oraz twardość węglanową, a przy zastosowaniu odpowiedniego wkładu także magnez.
Refraktometr – przyrząd do badania współczynników załamania światła różnych cieczy http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/
Reefsafe – niekonfliktowe organizmy w akwarium, bezpieczne dla wszystkich mieszkańców zbiornika.
Refugium – wydzielona część w akwarium/panelu/sumpie, gdzie można przenieść życie niechciane w głównym zbiorniku, refugium jest głównie wykorzystywane jako ‘filtr glonowy’ gdzie umieszczane są glony wyższe mające za zadanie redukować poziomy nutrientów.
Restart / reset – likwidacja zbiornika i ponowne jego zasiedlenie żywymi organizmami.
Rewizja – dodatkowa rurka spływu wody w kominie. Zabezpiecza na wypadek przytkania głównego spływu, oraz pozwala wyciszyć chlupotanie płynącej wody.
Reefmax, Reefmaster – całkowicie kompletny zestaw do zakładania morskiego akwarium rafowego. Popularny zwłaszcza wśród początkujących akwarystów. Pojemność zestawu 105L
Rico / Riko – potoczna nazwa koralowców z rodzaju Ricordea – http://reefhub.pl/ricordea/
Rowa –
Różnicówka – mechanizm zabezpieczający akwarium i nie tylko przed pojawieniem się prądu elektrycznego w wodzie.
Rura – potoczna nazwa dla świetlówek.
Rurówka – forma osiadła wieloszczetów, które wytwarzają rurki będące schronieniem. Odżywiają się one tym, co wyłapią z wody za pomocą swojego pióropusza wystawianego poza stworzoną rurkę.
Rizoidy – naukowa nazwa tzw. ,,korzeni” makroglonów.
S
Salifert – popularny wśród akwarystów producent testów do akwarystyki morskiej. Testy są uważane za dość dokładne.
Sarco, Sarcophyton – łatwy w utrzymaniu koralowiec miękki, nazywany czasami koralowcem skórzastym
Siporax – wysoko porowate medium filtracyjne, powstałe ze spienionego, spiekanego szkła. Producent Sera. Zazwyczaj stosowane w sumpie jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych.
Skała z frachtu – żywa skała prosto z podróży z obumarłym na niej życiem, cecha charakterystyczna – bardzo nieprzyjemny, gnilny zapach.
Skała odgazowana –długotrwały proces pozbawiania skały z frachtu znajdującej się na niej martwej materii poprzez silną filtrację z pomocą odpieniacza i mocnej cyrkulacji.
Skarpeta – skarpeta filtracyjna, wkład do filtrów przepływowych, przypominający worek. Występuje w różnych rozmiarach i o różnej przepuszczalności. Może posłuzyc jako worek na absorbery, węgiel aktywny i zawieszona na specjalnym uchwycie w miejscu dobrego przepływu zapewni bardziej skuteczne ich działanie. Może tez zostać zamontowana bez wkładu pod rurą spływu, dzieki czemu wyłapie zanieczyszczenia spływające do sumpa, takie jak pył, detrytus.
Skimmer – 1. Odpieniacz. 2. Element filtru zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody.
Sól bez soli, SBS– składnik potrzebny do suplementacji metodą Ballinga. Składem przypomina sól morską pozbawioną NaCL (stąd nazwa) patrz: http://reefhub.pl/sol-bez-soli-stosowac-czy-nie/http://reefhub.pl/sol-bez-soli/ http://reefhub.pl/metoda-ballinga/
Spaghetti – potoczna nazwa glonów z rodzaju Chaetomorpha przypominających nieco ugotowany makaron spaghetti.
Robak spaghetti lub włochaty robak – (z ang. spaghetti worms, h) grupa pierścienic zawdzięczająca swoją nazwę mackom, którymi zwierzę zdobywa pokarm. W większości żywią się resztkami znajdującymi się w podłożu, ale mogą równiez żerować na pływających drobinach. http://pl.reeflex.net/tiere/2880_Cirratulidae_sp01.htm http://pl.reeflex.net/tiere/3606_Cirratulidae_sp2.htm
http://pl.reeflex.net/tiere/2280_Phyllochaetopterus_sp.htm
Spirulina – gatunek sinic często wykorzystywany jako roślinny pokarm bogaty w białko, niezbędny dla ryb roślinożernych.
Spławik – potoczna nazwa dla hydrometru – urządzenia mierzącego zasolenie w wodzie morskiej.
SPS – z angielskiego Small Polyps Stony corals- koralowce o małych polipach tworzące twardy wapienny szkielet. To ich szkielety tworzą konstrukcję ogromnych raf koralowych. Akwarium z koralami SPS wymaga silnego światła i intensywnej suplementacji mikro i makroelementów. Najpopularniejsze gatunki to Acropora, Montipora, Seriatopora, Pocillopora, Stylophora
Stelaż – konstrukcja na której stoi zbiornik
Stopa – dolna część ukwiału, służy do przywierania lub poruszania się po substracie.
Substrat – skała lub inne podłoże dla życia, nazwa najczęściej odnoszona do piasku na dnie akwarium
Sump – zbiornik techniczny, z reguły pod głównym akwarium i z nim połączany za pomocą układu rur. W sumpie trzymane są sprzęty takie jak filtry, odpieniacz, grzałka. Niektóre sumpy maja wydzieloną komorę filtracyjną na Siporax czy refugium http://nano-reef.pl/topic/48898-sump-opis-i-projekty/
Suplementacja – dodawanie do akwarium potrzebnych substancji np mikroelementów, aminokwasów.
Szczepki, fragi – mały, odłamany lub odcięty fragment większego korala, który po przyklejeniu do innej skały staje się zaczątkiem nowej kolonii.
Szkło Float – standardowe szkło do produkcji zbiorników akwariowych– posiada niebiesko-zielonkawe zabarwienie
Szkło Guardian – zamiennik szkła float cechujący się nieco jaśniejszą barwą
Szkło Opti White (OW) – rodzaj szkła z największą przepuszczalnością światła, charakteryzuje się najmniejszym stopniem zabarwienia zielonym kolorem
Szorstnik, ukwiał rurkowy – ukwiał raczej nie przemieszczający się, zamieszkujący swój domek ‘rurkę’ zbudowany z własnych wydzielin, zakopany w piasku.http://reefhub.pl/szorstniki-cerianthus-membranaceus/
Ślimaki nagoskrzelne – mięczaki posiadające skrzela w postaci wyrostków, ślimaki nie posiadające muszli, występują w wielu odmianach barwnych, często niemożliwe do wykarmienia, a zarazem szkodniki akwariów rafowych (np. gustujące w koralowcach)
Ślinienie się korali – patrz wojna chemiczna.
Śrubunek – szczelne połączenie hydrauliczne przechodzące przez szkło ściany lub dna akwarium. Śrubunki umożliwia połączenie hydrauliki komina i sumpa
Świeżak – 1. niedojrzałe akwarium, 2. osoba początkująca
T
T5 – rodzaj świetlówki o średnicy 16mm. Najczęściej stosowana świetlówka w akwarystyce morskiej.
T8 – rodzaj świetlówki o średnicy 26mm. Rzadko stosowana w akwarystyce morskiej.
Talerzówka – popularne określenie odnoszące się do płasko rosnących korali twardych przypominających talerz. Najczęściej odnosi się do korali z gatunku Montipora capricornis
Triton / triton method – Metoda suplementacji oparta o brak podmian wody i dodawanie poszczególnych mikroelementów. Metoda to wymage regularnego wysyłania próbek wody do laboratorium, w celu oceny jej parametry. Według wyników ustawiamy suplementację mikroelementów.
TDS, konduktometr – urządzenie stosowane w akwarystyce do pomiaru czystości wody z filtra odwróconej osmozy RODi. Najpopularniejsze z nich to TDS przenośny (zanurzany w badanej wodzie) lub TDS dwupunktowy (montowany na filtrze RODi)
Tuba, tubka, słonecznik – potoczne nazwy koralowca tubastrea. Jest to przepiekny koralowiec niefotosyntezujący (wymagąjący regularnego karmienia). Najpopularniejsze tubki są koloru zółtego i pomarańczowego i wyglądem przypominają kwiaty słonecznika. Więcej tutaj:http://reefhub.pl/tubastrea/
Tunze –
Turbo – popularny ślimak glonożerny, niemalże zawsze wchodzi w skład ekipy czyszczącej
Twardziel – potoczne określenie korali twardych (SPS).
U
Ukwiał – są zaliczane do koralowców sześciopromiennych. Ich pojedyncze polipy nie są ze sobą połączone. Są to zwierzęta osiadłe posiadające zdolność powolnego przemieszczania się.
ULNS – Ultra Low Nutrient System – akwarium rafowe z bardzo niską zawartością azotanów i forsoranów. ULNS zalecany jest przy hodowli wymagających korali SPS. Pozwala osiągnąć piękne pastelowe wybarwienie korali.
UV, “ufałka” – lampa sterylizująca http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/
W
Wargacze, wargatki – jedna z najbardziej licznych w gatunki – po babkowatych i pielęgnicowatych – rodzin ryb okoniokształtnych (Perciformes). Obejmuje ponad 500 współcześnie żyjących gatunków bardzo zróżnicowanych morfologicznie i ekologicznie, szeroko rozprzestrzenionych w wodach morskich.
Wave box – urządzenie imitujące ruch fal morskich. Często jest to doklejona do akwarium właściwego kostka szklana, w której umieszczona jest włączająca się cyklicznie pompa cyrkulacyjna.
Węgiel aktywny, carbon, GAC – bardzo skuteczne medium filtracyjne w postaci granulek, które usuwają związki chemiczne z wody (także te wytworzone przez koralowce np. w trakcie walk korali)
Wężowidła – organizmy morskie należące do szkarłupni. W akwarium pojawiają się głównie z żywą skałą i szczepkami. Należą do zwierząt o kształcie gwiazdy (również do szkarłupni, jak rozgwiazda). Idealnie sprawują się jako część ekipy czyszczącej wyjadając detrytus.
Wieczna Rafa, odejście na wieczną rafę – miejsce, gdzie umownie odchodzą mieszkańcy akwarium rafowego, zgon mieszkańca akwarium morskiego.
Wieloszczety – morskie organizmy należące do pierścienic, zamieszkujące również domowe akwaria. Nie należy dotykać ich gołymi rękoma, ze względu na możliwość bolesnego podrażnienia. Mimo to wieloszczety są pożytecznymi organizmami spełniającymi ważną rolę w filtracji biologicznej
Wirki – grupa zwierząt należąca do płazińców. Małe płaskie zwierzaki, czasami przeradzają się w plagę. Więcej o wirkach tu i tu
Woda RODi, woda osmotyczna, osmoza, woda RO, woda po przepuszczeniu przez filtr tzw. odwróconej osmozy (filtr RODi czytaj tu i tu) . W filtrze tym woda dzięki znajdującym się w nim wkładom oraz membranie osmotycznej zostaje oczyszczona. Ostateczne oczyszczenie polega na przepuszczeniu wody przez złoże z żywicą jonowymienną. Jest to najczystsza woda, którą możemy uzyskać w warunkach domowych.
Wojna chemiczna – wydzielanie przez korale chemicznych substancji, których celem jest zniszczenie bądź ,,przegonienie” sąsiadujących koralowców. W ograniczonej przestrzeni akwarium powoduje jednak niekorzystny wpływ na wszystkie zwierzęta.
Wrotki – Rotifera, typ, małych (50-2000 µm), przezroczystych zwierząt bezkręgowych z charakterystycznym wieńcem rzęskówhttp://reefhub.pl/zooplankton-i-jego-znaczenie-w-ekosystemach-morskich/
Wunderwaffe – potoczna nazwa krewetki Lysmata wurdemanni – w wielu przypadkach świetny pogromca Aiptasi.
Wylinka – 1. Proces zrzucania przez bezkręgowce ich zewnętrznych warstw, pancerza. 2. Zrzucony pancerz przypominający właściwe zwierzę.
WYSIWYG – skrót, który często mozna spotkać w internetowych sklepach akwarystycznych przy zdjęciach koralowców czy innych zwierząt. Pochodzi z angielskiego “What you see is what you get” i oznacza, że przedmiotem sprzedaży jest dokładnie to, co widać na zdjęciu i nie jest to zdjęcie poglądowe.
Wzmocnienia akwarium – dodatkowe pasy szkła, przyklejone do ścian w górnej części akwarium wzdłuż lub w poprzek, mające na celu zapobieganie odkształceniom ścian pod wpływem naporu wody
V
Vodka Method, vsv wódka, – metoda suplementacji:wódka (vodka)+ cukier (sugar)+ ocet (vinegar)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11568
Valonia, bubble algea – rodzaj ‘kulkowatych’ glonów, raczej nieporządanych w akwariach, czasami bywa plagą.
Venturi, zwężka Venturiego – potoczna nazwa zwężającej się dyszy w której przepływająca woda zasysa powietrze. Wykorzystywana w odpieniaczach
Y
X
Xenia pulsująca- popularny koral miękki, którego polipy rytmicznie się poruszają. Zdjęcia
Z
Zakwit – zakwit wody w akwarium, czyli efekt masowego rozwoju fitoplanktonu (sinic, okrzemek, zielenic, wiciowców itp.) w zbiorniku wodnym.
Zasyp –
Zawór bramowy – zawór do dokładnego regulowania przepływu cieczy.
Zawór czterodrożny – często spotykane rozwiązanie pozwalające podłączyć filtr odwróconej osmozy bezpośrednio do automatycznej dolewki – http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2
Zeovit – metoda prowadzenia zbiornika opracowana przez firmę Korallen-Zucht. Jest to metoda ULNS w której stosuje się mieszankę zeolitów (kamyki), bakterii, pożywek itp. Metoda pozwala uzyskać bardzo dobre efekty w hodowli korali SPS, jednak jest dość trudna i ryzykowna.
Złoże zraszane – rodzaj filtra polegający na tym, że przez złoże o dużej powierzchni (np. bioballe albo grys koralowy) przepływa grawitacyjnie woda akwariowa rozpryskiwana na górne warstwy złoża, – obecnie raczej nie stosowany.
Zoa, zoasy – koralowce miękkie z rodzaju Zoanthus – występują w wielu odmianach barwnych,
Zooplankton – drobne organizmy zwierzęce, unoszące się w toni wodnej. Zooplankton jest naturalnym źródłem pokarmu dla wielu korali – zwłaszcza SPS.
Zooksantelle – jednokomórkowe, fotosyntetyzujące glony o żółtej lub brązowej barwie, żyjące w symbiozie z koralowcami i innymi organizmami. Dostarczają swoim gospodarzom produkty fotosyntezy w zamian za możliwość dostępu do światła.
Ż
Żółtek – popularna nazwa pokolca Zebrasoma flavescens
Żwir koralowy – podłoże akwarystyczne o bardzo grubej granulacji będące grubo zmielonymi szkieletami korali wapiennych
Żywy piasek – piasek stosowany jako podłoże w akwarium. Zawiera mikroorganizmy, poprawiające filtracje biologiczną w zbiorniku.
Żywa skała – Live rock, LR skała najczęściej naturalnego pochodzenia (czasami sztuczna), która na tyle długo przebywała w środowisku morskim, (również w akwarium), że jest zamieszkana przez wiele organizmów np bakterie, wieloszczety gąbki, ślimaki etc.
Żywica jonowymienna, D, MB-400, MB 20 – drobno granulowana substancja bursztynowego koloru, przez którą przepływa wody z filtra odwróconej osmozy. Żywica ma za zadanie ostateczne wyczyszczenie wody z jonów. Żywica składa się najczęściej z dwóch składników z zasadowych anionitów – wiążących aniony, oraz z kwaśnych kationitów, które wiążą kationy.