Krewetki Tańczące -Rhynchocinetes durbanensis
Przedstawiamy kolejny, z cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
WYSTĘPOWANIE: Z natury stworzenia nocne, tzw. Tańczące Krewetki zamieszkują płytkie, kamieniste, przybrzeżne strefy w obrębie wód tropikalnych. Nierzadko znaleźć je można w jaskiniach, w okolicach klifów czy nawisów skalnych, w szczelinach i dziurach raf przybrzeżnych. Często w danej lokacji występuję w dużej liczbie. Skupiska tych krewetek często osiągają tysiące osobników i przemierzają rafę jak rój. Dokładna identyfikacja gatunkowa pomiędzy R. urital a R. durnanensis może być prawdziwym wyzwaniem. Urital to odmiana o ciemniejszym ubarwieniu, która posiada tylko 7-8 wyrostków zębowych w okolicy otworu gębowego, natomiast R. durbanensis posiada typowe białe plamki oraz 9-10 wyrostków w okolicy aparatu gębowego. Ponadto Rhynchocinetes, często mylona przez początkujących akwarystów z Lysmata wurdemanni, może być odróżniona poprzez posiadanie grubszych białych pasów na pancerzu oraz dłuższego i uzębionego aparatu gębowego.
Swoją sympatyczną nazwę zawdzięczają charakterystycznemu bujaniu się na swoich długich odnóżach.
HODOWLA: Mimo, że odbierane są przez akwarystów jako przyjazne, atrakcyjne i bezproblemowe, to potrafią poczynić szkody w akwarium z koralowcami. Posiadają zasłużoną opinię kłusowników polipowych, w szczególności w odniesieniu do kolonii Zoa czy grzybowieńców. Z drugiej strony krewetki te słyną również z żerowania na niechcianych ukwiałach Aiptasji. Pomimo tej nieocenionej zalety, Krewetki Tańczące najbardziej przydają się w zbiornikach pozbawionych koralowców.
Krewetki wymagają zbiorników, które jak najlepiej będą odzwierciedlać ich środowisko naturalne, mianowicie z dużą ilością kryjówek, szczelin i dziur. Dodatkowo należy zapewnić obecność więcej niż jednego przedstawiciela gatunku (najlepiej 5 sztuk i więcej).
Jeśli chodzi o innych mieszkańców akwarium, należy pamiętać, że inne drapieżniki, takie jak skrzydlice czy rogatnice, mogą potraktować małe krewetki jako pokarm, zwłaszcza gdy skorupiaki zostały wprowadzone po rybach do akwarium. W przeciwieństwie do innych gatunków krewetek Rhynchocinetes durbanensis nie zaoferuje nic z wachlarza usług czyszczących, gdyż jest typowym padlinożercą.
Przy próbach hodowli Rhynchocinetes wymagane może być karmienie docelowe, chyba że zwierzęta będą w stanie uzyskać pokarm podczas karmienia ryb.
Należy pamiętać, że tak jak inne gatunki krewetek ta także przechodzi okresowo wylinkę, co umożliwia dalszy wzrost okazów. Podczas tego procesu krewetka wymaga kryjówki, w której spędzi czas niezbędny do stwardnienia nowego egzoszkieletu, ponieważ w trakcie procesu zrzucania chitynowego pancerzyka krewetka jest podatna na każdy rodzaj ataku. W okresie wylinki niezbędny może okazać się również dodatek jodu do poziomu standardowo występującego w akwarium.
Tłumaczenie: Bartłomiej Kołdyj