Anthiasy – Pseudanthias squampinnis
[fb_button]
Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
Występowanie:
Te popularne anthiasy (Pseudanthias squampinnis) występują licznie w Indo-Pacyfiku i Morzu Czerwonym. Tworzą hipnotyzujące ławice liczące nawet dziesiątki tysięcy osobników żerujących na zooplanktonie u szczytu raf koralowych. Anthiasy preferują bogato porośnięte koralami strome zbocza raf czołowych do 40 metrów głębokości. Gatunek P.squampinis charakteryzuje bardzo ciekawa i złożona hierarchia socjalna. Podobnie jak inne anthiasy, są protogynicznymi hermafrodytami, wytwarzając zarówno męskie i żeńskie gamety. W grupie anthiasów dominujący samiec kontroluje harem kilkunastu samic. Gdy samiec umiera, u największej samicy dochodzi do przemian hormonalnych powodujących, że samica zmienia płeć zastępując brakującego w grupie samca. Podczas takiej zmiany płci, zmienia się również umaszczenie ryby. Z różowo pomarańczowej (zdjęcie na górze strony) staje się wyraźnie bardziej purpurowa z wydłużonym przednim promieniem płetwy grzbietowej.
Hodowla:
Anthiasy wymagają czystej i dobrze napowietrzonej wody akwarium. Dobrze się czują w turbulentnej wodzie. Anthiasy z gatunku P. squampinnis, mimo, że uważane przez akwarystów za jedne z bardziej wytrzymałych spośród innych anthiasów są ciągle jednymi z najdelikatniejszych ryb w akwarium. Ich utrzymanie w dobrej kondycji w niewoli może być sporym wyzwaniem dla akwarysty. Anthiasy wymagają częstego karmienia dobrym, mięsnym pokarmem o dużej zawartości białka zwłaszcza, gdy są nowo wprowadzone do akwarium. Żywią się wyłącznie pokarmem z kolumny wody, ważne więc, aby ten nie tonął zbyt szybko. Anthiasy nie maja problemu z przestawieniem się na suchy pokarm, jednak mogą pozostać dość długo wybredne, jeśli chodzi o rodzaj i wielkość pokarmu. W miarę jak anthiasy przyzwyczają się do nowego zbiornika, częstotliwość karmienia można zmniejszyć jednak musi być ono dostosowane do kondycji ryb. Jeśli w systemie istnieje refugium, będzie ono doskonale wzbogacało dietę anthiasów w żywy zooplankton.
Zasadniczo można trzymać parę lub pojedynczą sztukę, ale anthiasy pokażą swoje piękno dopiero w większej grupie. Ma to znaczenie również, jeśli chodzi o zachowania międzyosobnicze i może powodować konflikty w niewielkich stadach. Dla trio zalecany jest zbiornik co najmniej 450 litrów.
Inne pokojowo nastawione gatunki mogą być wprowadzone do akwarium, jednak należy pamiętać, że małe i bardzo płochliwe gatunki mogą mieć problem z czasami bardzo dynamicznie pływającymi anthiasami, zwłaszcza podczas karmienia. Ważne jest również, że anthiasy preferują sporo miejsca do pływania oraz skałę ustawioną tak, aby oferowała liczne skrytki, w których anthiasy nocują.
Anthiasy są łatwo dostępne w handlu, choć najbardziej kolorowe gatunki mogą być bardzo drogie. Anthiasy udaje się rozmnażać w niewoli, jednak w domowych akwariach jest to bardzo trudne.
[fb_button]