Anthiasy

Anthiasy – Pseudanthias squampinnis

[fb_button]

Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

 

Anthiasy

Występowanie:

Te popularne anthiasy (Pseudanthias squampinnis) występują licznie w Indo-Pacyfiku i Morzu Czerwonym. Tworzą hipnotyzujące ławice liczące nawet dziesiątki tysięcy osobników żerujących na zooplanktonie u szczytu raf koralowych. Anthiasy preferują bogato porośnięte koralami strome zbocza raf czołowych do 40 metrów głębokości. Gatunek P.squampinis charakteryzuje bardzo ciekawa i złożona hierarchia socjalna. Podobnie jak inne anthiasy, są protogynicznymi hermafrodytami, wytwarzając zarówno męskie i żeńskie gamety. W grupie anthiasów dominujący samiec kontroluje harem kilkunastu samic. Gdy samiec umiera, u największej samicy dochodzi do przemian hormonalnych powodujących, że samica zmienia płeć zastępując brakującego w grupie samca. Podczas takiej zmiany płci, zmienia się również umaszczenie ryby. Z różowo pomarańczowej (zdjęcie na górze strony) staje się wyraźnie bardziej purpurowa z wydłużonym przednim promieniem płetwy grzbietowej.

Hodowla:
anthiasy - Pseudanthias squampinnis

Stado anthiasów

Anthiasy wymagają czystej i dobrze napowietrzonej wody akwarium. Dobrze się czują w turbulentnej wodzie. Anthiasy z gatunku P. squampinnis, mimo, że uważane przez akwarystów za jedne z bardziej wytrzymałych spośród innych anthiasów są ciągle jednymi z najdelikatniejszych ryb w akwarium. Ich utrzymanie w dobrej kondycji w niewoli może być sporym wyzwaniem dla akwarysty. Anthiasy wymagają częstego karmienia dobrym, mięsnym pokarmem o dużej zawartości białka zwłaszcza, gdy są nowo wprowadzone do akwarium. Żywią się wyłącznie pokarmem z kolumny wody, ważne więc, aby ten nie tonął zbyt szybko. Anthiasy nie maja problemu z przestawieniem się na suchy pokarm, jednak mogą pozostać dość długo wybredne, jeśli chodzi o rodzaj i wielkość pokarmu. W miarę jak anthiasy przyzwyczają się do nowego zbiornika, częstotliwość karmienia można zmniejszyć jednak musi być ono dostosowane do kondycji ryb. Jeśli w systemie istnieje refugium, będzie ono doskonale wzbogacało dietę anthiasów w żywy zooplankton.

anthiasy

Samiec Pseudanthias squampinnis

Zasadniczo można trzymać parę lub pojedynczą sztukę, ale anthiasy pokażą swoje piękno dopiero w większej grupie. Ma to znaczenie również, jeśli chodzi o zachowania międzyosobnicze i może powodować konflikty w niewielkich stadach. Dla trio zalecany jest zbiornik co najmniej 450 litrów.

Inne pokojowo nastawione gatunki mogą być wprowadzone do akwarium, jednak należy pamiętać, że małe i bardzo płochliwe gatunki mogą mieć problem z czasami bardzo dynamicznie pływającymi anthiasami, zwłaszcza podczas karmienia. Ważne jest również, że anthiasy preferują sporo miejsca do pływania oraz skałę ustawioną tak, aby oferowała liczne skrytki, w których anthiasy nocują.

Anthiasy są łatwo dostępne w handlu, choć najbardziej kolorowe gatunki mogą być bardzo drogie. Anthiasy udaje się rozmnażać w niewoli, jednak w domowych akwariach jest to bardzo trudne.

[fb_button]

Anthiasy Pseudanthias squampinnis

Samce Pseudanthias squampinnis – widoczny jest charakterystyczny kolor oraz wyraźnie dłuższy , pierwszy promień płetwy grzbietowej

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

1 komentarzSkomentuj

  • Mam pytanie o obsadę i anthiasy: mam zbiornik 325 l. brutto (ok. 340-350 w obiegu), zalany 1 marca, z obsadą 2 x A. ocellaris, 1x Ch. parsema, 1x Ct. truncatus, 1x P. kauderni, 1x S. vulpinus + korale i inne bezkręgowce. Czy dodanie do tego jeszcze ze dwoch Anthiasów to nie byłoby za dużo?

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »