[fb_button]

 Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Zebrasoma veliferum

Zebrasoma veliferumWystępowanie

Zebrasoma veliferum występuje w Oceanie Spokojnym i Indyjskim preferując otwarte laguny schodzące w kierunku morza nawet poniżej 30 metrów. Zęby Z. veliferum są większe niż u innych przedstawicieli rodzaju Zebrasoma, ponieważ gatunek ten preferuje masywniejsze i bardziej „liściaste” glony od typowej trawy morskiej. Dorosłe pary są terytorialne i potrafią bronić swoich terenów przed intruzami. Ostatnio pojawiły się sygnały obecności tego Zebrasoma veliferum w południowo wschodnich wodach Florydy, co może sugerować celowe lub przypadkowe uwolnienie tego gatunku w rejonie Florydy. Jednak trudno jeszcze określić czy gatunek te przyjmie się na tym terenie.

Hodowla:

Zebrasoma veliferum popularnie nazywana Salifin Tang, dorastając w naturze do 40cm jest jednym z większych gatunków rodzaju Zebrasoma. Wymaga bardzo dużych zbiorników, w których może żyć przez długie lata. Gatunek ten jest często mylony z Zebrasoma desjardinii (Red Sea Tang), zwłaszcza w stadium młodocianym ze względu na podobne ubarwienie i charakterystyczne prążki.

Oprócz dużej przestrzeni do pływania, gatunek ten wymaga sporej ilości skał ustawionych tak, aby tworzyły liczne groty. W akwarium, skały porośnięte glonami będą często skubane przez ryby. Jeśli jednak akwarysta nie ma możliwości trzymania glonów w głównym zbiorniku, należy zadbać o dostępność diety roślinnej nie tylko dla tych ryb, ale również dla innych roślinożerców. Do tego, doskonale nadają się suszone algi typu Nori, które mogą być podawane z klipsa lub przyczepione do kawałka skały. Trzymanie pokolców w akwarium wymaga regularnego, jeśli nie ciągłego podawania pokarmu roślinnego.

Zebrasoma veliferum

Zebrasoma veliferum

Wiele źródeł sugeruje, że dostępność pokarmu roślinnego w akwarium z pokolcami obniża znacząco ich agresywność i terytorialność. Jednak z wyjątkiem dużych domowych zbiorników odradza się trzymanie dwóch osobników z gatunku Zebrasoma veliferum lub mieszanie ich z innymi pokolcami. Zwróćcie uwagę, że będąc pokolcem, Z. veliferum jest uzbrojona w ostre kolce u nasady ogona, które z łatwością mogą być użyte do okaleczenia innych ryb w akwarium lub nawet rąk nieostrożnego akwarysty.

Zebrasoma veliferum, podobnie jak wszystkie ryby rafowe wymaga idealnych parametrów i dobrze napowietrzonej wody. W takich warunkach, gatunek ten może żyć w akwarium nawet kilkanaście lat.

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »