Tańcząca z rekinami
Tańcząca z rekinami

 

Tańcząca z rekinami

Hanna Fraser – australijska modelka działająca aktywnie na rzecz ochrony rekinów. Link do jej strony z petycją do australijskiego rządu: http://www.change.org/en-AU/petitions/the-hon-greg-hunt-mp-save-our-sharks-reject-the-western-australian-government-s-proposal-to-continue-the-shark-cull-for-the-next-three-years

Hannah Fraser ,australijska modelka słynąca z aktywnych wystąpień na rzecz ochrony raf koralowych, Shawn Heinrichs, zdobywca nagród Emmy za zdjęcia oraz Jim Abernethy, światowej sławy autorytet w dziedzinie zachowań rekinów postanowili wspólnie zaprotestować przeciwko rządowym planom regulacji wielkości populacji rekinów w australijskich wodach („Shark Cull”). Projekt nazwany został “Tears of Mermaids”.

Ich celem było przedstawienie tych wspaniałych stworzeń w prawdziwym, pozytywnym świetle. Razem stworzyli film, w którym Hannah tańczy w obecności 4,5-metrowych rekinów tygrysich delikatnie muskając ich ciała. Pikanterii projektowi dodaje fakt, że Hannah nie miała żadnego sprzętu nurkowego. Ubrana była jedynie w kostium kąpielowy, a sposób w jaki pomalowane było jej ciało, dodawał projektowi efektów artystycznych.

Bez maski, płetw oraz żadnego sprzętu ochronnego musiała polegać na swoim doświadczeniu, treningu oraz swojej ekipie, aby uniknąć niespodziewanych kłopotów. Każdy, nawet najmniejszy błąd mógł doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Pomimo ryzyka, zespół był zdecydowany, aby doprowadzić projekt do końca i stworzyć najbardziej przełomowe obrazy, które byłyby protestem nie tylko w sprawie projektu „Shark Cull”, ale również przeciwko rzezi rekinów na całym świecie.

W wyniku kilku ataków rekinów u wybrzeży zachodniej Australii, rząd wdrożył projekt mający na celu przywrócenia bezpieczeństwa na plażach. Założeniem projektu ”Shark Cull” jest selekcjonowanie rekinów pod względem wielkości i zabijanie tych, które wykraczają poza przyjęte normy. Pomimo licznych sprzeciwów w kraju i za granicą oraz przytłaczających dowodów naukowych o nieskuteczności projektu, rząd australijski nie wycofał się podjętych planów.

Wśród gatunków rekinów najbardziej dotkniętych projektem występuje rekin tygrysi Galeocerdo cuvier. Pomimo krytycznej roli, jaką pełni ten rekin w ekosystemie oraz faktu, że gatunek ten jest zagrożony wymarciem, rząd australijski nie zamierza zrzucić projektu, a premier Colin Barnett argumentuje decyzje tym, że rekin tygrysi jest uznany z jednego z najbardziej niebezpiecznych rekinów na świecie.

Hannah Fraser razem z całą ekipą wierzą, że ich działania zwrócą uwagę światowych organizacji ekologicznych na los rekinów na całym świecie. Niniejszy film jest tylko jednym z rozdziałów walki Hannah i jej zespołu o powstrzymanie zagłady bioróżnorodności w oceanach. 

Poniżej prezentujemy dwa filmy z projektu.

(źródło:  Blue Sphere Media http://tearsofamermaid.com/splash.html#)

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »