[fb_button]
Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
Fungia
Środowisko naturalne:
Korale z rodzaju Fungia sp występują dość powszechnie we wszystkich wodach tropikalnych, ale ich największe zagęszczenie występuje w wodach Indo-Pacyfiku. Fungia sp. jest najczęściej znajdywana w płytkich lagunach lub na płaskich terenach rafowych. Na zagęszczenie występowania maja ogromny wpływ prądy morskie. Tam gdzie znajduje najbardziej optymalne warunki występuje w bardzo licznych skupiskach. Ze względu na dużą ilosć gatunków, w tej grupie systematycznej znajdziemy różnorodność form i kolorów; od fluoryzującej zieleni, przez purpurowy, aż do fluoryzującego pomarańczu, a wiele gatunków występuje w kilku kolorach. Większość z nich przyjmuje formy mniej lub bardziej owalne, najczęściej płaskie lub wypukłe. Gatunki Fungie są pojedynczymi polipami i w przeciwieństwie do większości korali LPS nie tworzą kolonii. Fungia sp często żyje w symbiozie z innymi organizmami np. z krewetkami z rodzaju Periclimenes
Hodowla:
Ogólnie rzec biorąc, korale z rodzaju Fungia są dość odporne na warunki panujące w domowych akwariach rafowych jeśli będzie się przestrzegało parę zasad. Fungia sp jest bardzo wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia, dlatego, nasze okazy powinny być trzymane na sypkim i delikatnym podłożu. Drobnoziarnisty piasek nie niszczy tak delikatnej tkanki jak skała czy nawet drobny gruz skalny. Ponadto, leżąc na skale istnieje ryzyko przewrócenia się lub upadku na niżej położone skały, ponieważ korale te potrafią się wolno przemieszczać. Po drugie, przed przenoszeniem z miejsca na miejsce lub pomiędzy akwariami należy delikatnie podrażnić korala falując nad nim ręką, aby się wypompował z wody i wciągnął wypustki. Gdy umieścimy korala we właściwym miejscu miejmy na uwadze, że Fungia sp może z łatwością poparzyć inne korale, lub sama stać się ofiarą agresywnych sąsiadów. Jasne światło jest tolerowane przez te korale, bardzo ważne jednak jest, aby je stopniowo przyzwyczaić do niego zwłaszcza, kiedy zmieniamy lampę lub przenosimy korale z innych warunków np. ze sklepu. Znane są przypadki kiedy korale te zmieniały ubarwienie przy zmianie światła.
Wiele gatunków z rodzaju Fungia sp przetrwa bez dodatkowego karmienia, zalecane jest dokarmianie ich drobnym, mięsnym pokarmem lub nawet pokarmem w granulkach. Karmienie polega na położeniu pokarmu w okolicach otworu gębowego. Za pomocą ruchów wypustek pokarm zostanie szybko przetransportowany do otworu gębowego i połknięty (o ile nie zostanie podkradziony przez ryby czy krewetki). Należy zwrócić uwagę czy koral nie wypluwa w nocy nadmiaru pożywienia, ponieważ nadmiar pokarmu może wpłynąć na jakość wody.
W odpowiednich warunkach, korale te potrafią się doskonale regenerować, a niektóre gatunki są nawet rozmnażane przez łamanie.
Gatunki z rodzaju Fungia sp, są bardzo trudno identyfikowalne, dlatego trudno określić przynależność do konkretnego gatunku. Jest to tylko możliwe przy mikroskopowej analizie szkieletu.
Warto jeszcze wspomnieć, że wiele ryb akwariowych (Centrpyge sp, Chelmon rostratus) chętnie pożywi się na tkance fungii dlatego kupując te korale trzeba rozważyć resztę obsady akwarium. Wystarczy też, aby koral był regularnie drażniony przez zwierzęta lub cyrkulację, żeby doprowadzić do jego śmierci.
[fb_button]