Napisał do nas Dr Tim Wijgerde w sprawie pomocy w promowaniu jego najnowszego projektu. Link do strony oryginału znajduje się  [button color=”normal” link=”https://www.indiegogo.com/projects/sustainable-coral-farming–2/x/6992371″ target=”_blank” ]TUTAJ[/button]

Na prośbę Tima, zamieszczamy u nas cały opis projektu po polsku – Ekologiczna hodowla korali

Proszę pomóc nam chronić rafy koralowe !

Czy dbasz o zdrowy ocean?  Chcesz chronić rafy koralowe? Proszę nam pomóc. Naszym celem jest hodowla zagrożonych koralowców, aby akwarystyka morska nie tylko brała z populacji dzikich korali. Poniżej przeczytacie więcej o naszej kampanii Indiegogo. Nie bierz z oceanu – uprawiaj samodzielnie!!!.

Kim jesteśmy?

Jestem Tim Wijgerde , Ph.D., biolog morski związany z Uniwersytetem w Wageningen. Specjalizuje się w żywieniu rafy koralowej. Mój kolega  to mgr Michael Laterveer  ,biolog morski z ponad 15 -letnim doświadczeniem i były dyrektor Zoo w Rotterdamie.. Wspólnie badaliśmy korale przez wiele lat , podczas których nauczyłem się wiele o o przyszłości raf koralowych. Ponieważ jesteśmy pasjonatami ochrony raf koralowych , zaczynamy kampanię Indiegogo .

Chcemy hodować korale. Oto dlaczego:

Korale są  niesamowitymi zwierzętami , które produkują największe żyjące geologiczne struktury na Ziemi, znane jako rafy koralowe . Te ekosystemy są niezbędne dla ludzkości , zapewniając około 500 milionów ludziom jedzenie i dochody .

Rafy koralowe są także domem dla około 25 % życia morskiego i stanowią ochronę naszych wybrzeży przed erozją i sztormami . Niestety, globalne ocieplenie , zakwaszenie oceanów , zanieczyszczenia , przełowienie i rozwój infrastruktury przybrzeżnej poważnie uszkodził rafy koralowe na naszej planecie . Do roku 2100 oczekuje się, że większość raf będzie poważnie zdegradowana lub całkowicie utracona. Do tego dochodzi wzrost globalnego handlu akwarystycznego  przez co wiele koralowców i ryb rafowych jest eksportowanych do krajów zachodnich każdego roku. Chociaż pojawia się coraz więcej farm, które zmniejszają pozyskiwanie korali i ryb z morza, potrzebne są dalsze badania , aby to było wydajne i ekonomicznie opłacalne . Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy ! Pomóż nam chronić populacje dzikich koralów wspierając nasze badania zrównoważonej akwakultury koralowej . Naszym celem jest stworzenie metody hodowli akwakultury  miękkich korali niefotosyntetyzujących , szczególnie Goździkowców  (rodzaj Dendronephthya i Scleronephthya ) .

Myślisz sobie: ” dlaczego nie zostawić korali w oceanie ? ” Cóż, że nie ma żadnych planów , aby zakazać eksportu korali z krajów tropikalnych . Ponadto trzymanie korali i ryb rafowych w akwariach jest coraz bardziej popularne . Tak więc ,handel koralami będzie istniał, przynajmniej w najbliższych latach . Dlatego musimy  bardziej równoważyć handel koralami i rybami rafowymi  uprawami rafowymi . To pozwoli hobbystom , akwariom publicznym i ogrodom zoologicznym, pokazywać rafy, które inspirują ludzi do dbania o naszą planetę , nie biorąc nic z oceanu.

den1Goździkowce są coraz bardziej popularne w handlu , ale ich pobieranie nie jest zrównoważone ( image credit : Hans Leijnse ) .

Co dokładnie będziemy robić ?

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy, mamy w planie budowę akwarium i zbieramy wszystkie potrzebne urządzenia ( pompy , filtry, reaktory fitoplanktonu ). Po tym okresie nastąpi sześciotygodniowa faza rozruchu, podczas której akwarium zostanie przygotowane do wprowadzenia trzydziestu żywych korali. Następnym krokiem będzie wprowadzenie korali, które będą zważone i sfotografowane.
Następna faza będzie bardziej ekscytująca: zbieranie danych . Co tydzień , korale będą fotografowane i mierzone, żeby udokumentować ich wzrost . Będziemy mierzyć ich przyrosty, tworzenie nowych kolonii polipów, barwę i ogólny stan zdrowia. Podczas tej fazy, będziemy intensywnie kontrolować jakość wody. Ten etap zaplanowany jest na sześć miesięcy, co zwykle jest wystarczającym czasem do całkowitego obumarcia tych gatunków w domowym akwarium .
Pod koniec badania, korale zostaną ponownie zważone i obliczymy tak zwane specyficzne tempo wzrostu. To pozwoli nam określić wzrost koralowców w zakresie biomasy i wielkości .
Będziemy utrzymywać bloga , z cotygodniowymi aktualizacjami z naszych postępów, a w późniejszym czasie, przedstawimy raport wideo “zza kulisów projektu”  .
Naszym produktem końcowym będzie szczegółowy protokół  z hodowli goździkowców, który wpłynie miejmy nadzieje, na zmniejszenie importu tych korali. Będzie to korzystne dla dzikich populacji i przyczyni się do ochrony raf koralowych .

Co potrzebujemy ?

Aby ten jednoroczny projekt zakończył się sukcesem , potrzebujemy wsparcia finansowego . Mając 30.000 USD, możemy zbudować eksperymentalny system do testowania i dalszego rozwoju wstępny protokół. Twoja hojna darowizna zostanie wykorzystane na następujące cele :

2000 USD zostanie przeznaczone na budowę akwarium w „stylu bieżni”, z zaokrąglonymi narożnikami i “prostownie” przepływu do stworzenia laminarnego przepływu wody.
6500 dolarów zostanie wydane na dwie pompy, które tworzą silny, laminarny prąd z szybkością przepływu wynoszącą 25-30 cm na sekundę w naprzemiennych kierunkach , naśladując naturalne warunki . Badania wskazują, że przepływ wody i ich wzór są kluczowymi czynnikami wzrostu i zdrowia Goździkowców .
6250 USD zostanie przeznaczone na serce  akwakultury , systemu filtracji oszczędzającego plankton ( DyMiCo , dynamiczna kontrola mineralna) , który utrzymuje wodę w czystości i nie pozbawiając korali fitoplanktonu. Jest to drugi

kluczowy składnik, jaki goździkowce potrzebują do życia. Ten typ filtru został już wykorzystany do szybkiego wzrost korali twardych , ale nie został jeszcze odpowiednio przetestowany na Goździkowcach .
9000 USD zostani przeznaczone na pokrycie (zredukowanego i niekomercyjnego ) wynagrodzenia i kosztów transportu przez okres dwunastu miesięcy.
250 USD zostanie przeznaczone na różne gatunki fitoplanktonu jako pożywienia.
1000 USD zostanie przeznaczone na chłodzony układ dozowania , który będzie automatycznie wprowadzał do systemu hodowli świeży fitoplankton.
3000 USD zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów badań laboratoryjnych (czynsz , energia ) .
1500 USD zostanie przeznaczone na materiały eksploatacyjne ( np. sól morska, woda dejonizowana ,pipety , odczynniki ) .
500 USD będzie wykorzystane w celu uzyskania kolonii macierzystych dwóch  goździkowców ( każdy z piętnastu Dendronephthya kolonie i Scleronephthya Sp . ) .
Zakład akwakultury z laboratorium w mieście Utrecht, Holandia , jest już dostępny , więc nie zażąda żadnych pieniędzy za to !

20140320130025-Aquarium 20140320130251-Aquarium2Schematyczny rysunek akwarium, z dwoma energooszczędnymi pompami ( 400 mm każda ) , tworzącymi zmienne kierunki przepływu, tj. od lewej do prawej i od prawej do lewej . Ponadto zostały dodane cztery „prostownie” przepływu. Całość ma za zadanie stworzenie silnego ,  przepływu , który jest niezbędny dla koral , które zostaną umieszczone na kratkach w środku akwarium. W planach mamy zbudowanie kilku takich systemów w ciągu następnych paru lat. ( ilustracja: Tim Wijgerde ).

20140322075501-nurseryW naszym eksperymentalnym ośrodku w Holandii, już prowadziliśmy wydajne akwakultury SPSow i turbota. Mamy plany rozwoju tego ośrodka w celu uwzględnienia nowych projektów badawczych, ale potrzebujemy Twojej pomocy, aby to zrobić (ilustracja: Tim Wijgerde ) .

Rezultat:

Efektem tego jednorocznego projektu jest protokół efektywnej hodowli Goździkowców . Jeśli to się powiedzie , dalsze badania skupią się na testowaniu różnych kombinacji diet i prędkości przepływów , w celu dalszej optymalizacji wzrostu koralowców. Protokół ten , wraz ze wszystkimi szczegółami , zostanie udostępniony do publicznej wiadomości za pośrednictwem tej witryny i naszej stronie na Facebooku , bezpłatnie . Wszelkie akwaria publiczne, zoo lub prywatne powinny być w stanie rozwijać te korale. Cały projekt jest finansowany przez ludzi, dla ludzi .

20140321085010-Dendro_reefNasz projekt będzie prowadzić do poprawy akwakultury koralowej , skupiając się na popularnym , ale jak dotąd niezmiernie trudnych do utrzymania korali miękkich NP( ilustracja: Hans Leijnse ) .

Twój wkład będzie miał mierzalny wpływ :

Badania nad rozwojem metod hodowlanych maja istotne znaczenie dla ochrony środowiska raf koralowych. Da nam to możliwość, abyśmy więcej korali hodowali niż importowali .
Akwakultury korali mogą być również wykorzystywane na projektów odbudowy rafy, dzięki koralom wyhodowanych w zakładach hodowli .
Korale wzbogacają życie ludzi . Czy kiedykolwiek widziałeś rafę koralową w akwarium publicznym lub w naturze? Teraz wyobraź sobie, że rafa może rosnąć w Twoim domu . Nasz protokół będzie stosowany w naszym “szczepkarium” , które postaramy się rozwinąć w ciągu najbliższych lat, ale również może być  używany przez akwarystów i instytuty na całym świecie. Wykazaliśmy już, że korale i ryby morskie , takie jak Turbot mogą być hodowane z sukcesem. Teraz nadszedł czas, aby zoptymalizować akwakultury miekkich koralowców NP. Projekt ten ma służyć jako pierwszy krok dla dalszych badań w dziedzinie akwakultury trudnych do utrzymania zwierząt rafowych np, gąbek , osłonic , liliowców i niektórych małży .
den1
Goździkowce  są kluczowym składnikiem raf koralowych a ich skuteczna hodowla przyczyni się do ochrony dzikich populacji ( image credit : Hans Leijnse ) .
Możesz pomóc

Proszę o cegiełkę, aby pomóc w finansowaniu tego projektu .
Proszę poinformuj bliskich poprzez Facebook, Twitter i fora internetowe o naszym projekcie .

Nie bierz z oceanu – uprawiaj samodzielnie!!!

 

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »