Napisał do nas Dr Tim Wijgerde w sprawie pomocy w promowaniu jego najnowszego projektu. Link do strony oryginału znajduje się  [button color=”normal” link=”https://www.indiegogo.com/projects/sustainable-coral-farming–2/x/6992371″ target=”_blank” ]TUTAJ[/button]

Na prośbę Tima, zamieszczamy u nas cały opis projektu po polsku – Ekologiczna hodowla korali

Proszę pomóc nam chronić rafy koralowe !

Czy dbasz o zdrowy ocean?  Chcesz chronić rafy koralowe? Proszę nam pomóc. Naszym celem jest hodowla zagrożonych koralowców, aby akwarystyka morska nie tylko brała z populacji dzikich korali. Poniżej przeczytacie więcej o naszej kampanii Indiegogo. Nie bierz z oceanu – uprawiaj samodzielnie!!!.

Kim jesteśmy?

Jestem Tim Wijgerde , Ph.D., biolog morski związany z Uniwersytetem w Wageningen. Specjalizuje się w żywieniu rafy koralowej. Mój kolega  to mgr Michael Laterveer  ,biolog morski z ponad 15 -letnim doświadczeniem i były dyrektor Zoo w Rotterdamie.. Wspólnie badaliśmy korale przez wiele lat , podczas których nauczyłem się wiele o o przyszłości raf koralowych. Ponieważ jesteśmy pasjonatami ochrony raf koralowych , zaczynamy kampanię Indiegogo .

Chcemy hodować korale. Oto dlaczego:

Korale są  niesamowitymi zwierzętami , które produkują największe żyjące geologiczne struktury na Ziemi, znane jako rafy koralowe . Te ekosystemy są niezbędne dla ludzkości , zapewniając około 500 milionów ludziom jedzenie i dochody .

Rafy koralowe są także domem dla około 25 % życia morskiego i stanowią ochronę naszych wybrzeży przed erozją i sztormami . Niestety, globalne ocieplenie , zakwaszenie oceanów , zanieczyszczenia , przełowienie i rozwój infrastruktury przybrzeżnej poważnie uszkodził rafy koralowe na naszej planecie . Do roku 2100 oczekuje się, że większość raf będzie poważnie zdegradowana lub całkowicie utracona. Do tego dochodzi wzrost globalnego handlu akwarystycznego  przez co wiele koralowców i ryb rafowych jest eksportowanych do krajów zachodnich każdego roku. Chociaż pojawia się coraz więcej farm, które zmniejszają pozyskiwanie korali i ryb z morza, potrzebne są dalsze badania , aby to było wydajne i ekonomicznie opłacalne . Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy ! Pomóż nam chronić populacje dzikich koralów wspierając nasze badania zrównoważonej akwakultury koralowej . Naszym celem jest stworzenie metody hodowli akwakultury  miękkich korali niefotosyntetyzujących , szczególnie Goździkowców  (rodzaj Dendronephthya i Scleronephthya ) .

Myślisz sobie: ” dlaczego nie zostawić korali w oceanie ? ” Cóż, że nie ma żadnych planów , aby zakazać eksportu korali z krajów tropikalnych . Ponadto trzymanie korali i ryb rafowych w akwariach jest coraz bardziej popularne . Tak więc ,handel koralami będzie istniał, przynajmniej w najbliższych latach . Dlatego musimy  bardziej równoważyć handel koralami i rybami rafowymi  uprawami rafowymi . To pozwoli hobbystom , akwariom publicznym i ogrodom zoologicznym, pokazywać rafy, które inspirują ludzi do dbania o naszą planetę , nie biorąc nic z oceanu.

den1Goździkowce są coraz bardziej popularne w handlu , ale ich pobieranie nie jest zrównoważone ( image credit : Hans Leijnse ) .

Co dokładnie będziemy robić ?

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy, mamy w planie budowę akwarium i zbieramy wszystkie potrzebne urządzenia ( pompy , filtry, reaktory fitoplanktonu ). Po tym okresie nastąpi sześciotygodniowa faza rozruchu, podczas której akwarium zostanie przygotowane do wprowadzenia trzydziestu żywych korali. Następnym krokiem będzie wprowadzenie korali, które będą zważone i sfotografowane.
Następna faza będzie bardziej ekscytująca: zbieranie danych . Co tydzień , korale będą fotografowane i mierzone, żeby udokumentować ich wzrost . Będziemy mierzyć ich przyrosty, tworzenie nowych kolonii polipów, barwę i ogólny stan zdrowia. Podczas tej fazy, będziemy intensywnie kontrolować jakość wody. Ten etap zaplanowany jest na sześć miesięcy, co zwykle jest wystarczającym czasem do całkowitego obumarcia tych gatunków w domowym akwarium .
Pod koniec badania, korale zostaną ponownie zważone i obliczymy tak zwane specyficzne tempo wzrostu. To pozwoli nam określić wzrost koralowców w zakresie biomasy i wielkości .
Będziemy utrzymywać bloga , z cotygodniowymi aktualizacjami z naszych postępów, a w późniejszym czasie, przedstawimy raport wideo “zza kulisów projektu”  .
Naszym produktem końcowym będzie szczegółowy protokół  z hodowli goździkowców, który wpłynie miejmy nadzieje, na zmniejszenie importu tych korali. Będzie to korzystne dla dzikich populacji i przyczyni się do ochrony raf koralowych .

Co potrzebujemy ?

Aby ten jednoroczny projekt zakończył się sukcesem , potrzebujemy wsparcia finansowego . Mając 30.000 USD, możemy zbudować eksperymentalny system do testowania i dalszego rozwoju wstępny protokół. Twoja hojna darowizna zostanie wykorzystane na następujące cele :

2000 USD zostanie przeznaczone na budowę akwarium w „stylu bieżni”, z zaokrąglonymi narożnikami i “prostownie” przepływu do stworzenia laminarnego przepływu wody.
6500 dolarów zostanie wydane na dwie pompy, które tworzą silny, laminarny prąd z szybkością przepływu wynoszącą 25-30 cm na sekundę w naprzemiennych kierunkach , naśladując naturalne warunki . Badania wskazują, że przepływ wody i ich wzór są kluczowymi czynnikami wzrostu i zdrowia Goździkowców .
6250 USD zostanie przeznaczone na serce  akwakultury , systemu filtracji oszczędzającego plankton ( DyMiCo , dynamiczna kontrola mineralna) , który utrzymuje wodę w czystości i nie pozbawiając korali fitoplanktonu. Jest to drugi

kluczowy składnik, jaki goździkowce potrzebują do życia. Ten typ filtru został już wykorzystany do szybkiego wzrost korali twardych , ale nie został jeszcze odpowiednio przetestowany na Goździkowcach .
9000 USD zostani przeznaczone na pokrycie (zredukowanego i niekomercyjnego ) wynagrodzenia i kosztów transportu przez okres dwunastu miesięcy.
250 USD zostanie przeznaczone na różne gatunki fitoplanktonu jako pożywienia.
1000 USD zostanie przeznaczone na chłodzony układ dozowania , który będzie automatycznie wprowadzał do systemu hodowli świeży fitoplankton.
3000 USD zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów badań laboratoryjnych (czynsz , energia ) .
1500 USD zostanie przeznaczone na materiały eksploatacyjne ( np. sól morska, woda dejonizowana ,pipety , odczynniki ) .
500 USD będzie wykorzystane w celu uzyskania kolonii macierzystych dwóch  goździkowców ( każdy z piętnastu Dendronephthya kolonie i Scleronephthya Sp . ) .
Zakład akwakultury z laboratorium w mieście Utrecht, Holandia , jest już dostępny , więc nie zażąda żadnych pieniędzy za to !

20140320130025-Aquarium 20140320130251-Aquarium2Schematyczny rysunek akwarium, z dwoma energooszczędnymi pompami ( 400 mm każda ) , tworzącymi zmienne kierunki przepływu, tj. od lewej do prawej i od prawej do lewej . Ponadto zostały dodane cztery „prostownie” przepływu. Całość ma za zadanie stworzenie silnego ,  przepływu , który jest niezbędny dla koral , które zostaną umieszczone na kratkach w środku akwarium. W planach mamy zbudowanie kilku takich systemów w ciągu następnych paru lat. ( ilustracja: Tim Wijgerde ).

20140322075501-nurseryW naszym eksperymentalnym ośrodku w Holandii, już prowadziliśmy wydajne akwakultury SPSow i turbota. Mamy plany rozwoju tego ośrodka w celu uwzględnienia nowych projektów badawczych, ale potrzebujemy Twojej pomocy, aby to zrobić (ilustracja: Tim Wijgerde ) .

Rezultat:

Efektem tego jednorocznego projektu jest protokół efektywnej hodowli Goździkowców . Jeśli to się powiedzie , dalsze badania skupią się na testowaniu różnych kombinacji diet i prędkości przepływów , w celu dalszej optymalizacji wzrostu koralowców. Protokół ten , wraz ze wszystkimi szczegółami , zostanie udostępniony do publicznej wiadomości za pośrednictwem tej witryny i naszej stronie na Facebooku , bezpłatnie . Wszelkie akwaria publiczne, zoo lub prywatne powinny być w stanie rozwijać te korale. Cały projekt jest finansowany przez ludzi, dla ludzi .

20140321085010-Dendro_reefNasz projekt będzie prowadzić do poprawy akwakultury koralowej , skupiając się na popularnym , ale jak dotąd niezmiernie trudnych do utrzymania korali miękkich NP( ilustracja: Hans Leijnse ) .

Twój wkład będzie miał mierzalny wpływ :

Badania nad rozwojem metod hodowlanych maja istotne znaczenie dla ochrony środowiska raf koralowych. Da nam to możliwość, abyśmy więcej korali hodowali niż importowali .
Akwakultury korali mogą być również wykorzystywane na projektów odbudowy rafy, dzięki koralom wyhodowanych w zakładach hodowli .
Korale wzbogacają życie ludzi . Czy kiedykolwiek widziałeś rafę koralową w akwarium publicznym lub w naturze? Teraz wyobraź sobie, że rafa może rosnąć w Twoim domu . Nasz protokół będzie stosowany w naszym “szczepkarium” , które postaramy się rozwinąć w ciągu najbliższych lat, ale również może być  używany przez akwarystów i instytuty na całym świecie. Wykazaliśmy już, że korale i ryby morskie , takie jak Turbot mogą być hodowane z sukcesem. Teraz nadszedł czas, aby zoptymalizować akwakultury miekkich koralowców NP. Projekt ten ma służyć jako pierwszy krok dla dalszych badań w dziedzinie akwakultury trudnych do utrzymania zwierząt rafowych np, gąbek , osłonic , liliowców i niektórych małży .
den1
Goździkowce  są kluczowym składnikiem raf koralowych a ich skuteczna hodowla przyczyni się do ochrony dzikich populacji ( image credit : Hans Leijnse ) .
Możesz pomóc

Proszę o cegiełkę, aby pomóc w finansowaniu tego projektu .
Proszę poinformuj bliskich poprzez Facebook, Twitter i fora internetowe o naszym projekcie .

Nie bierz z oceanu – uprawiaj samodzielnie!!!

 

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »