Ricordea

Bartek Stańczyk  Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

1111Środowisko naturalne

Blisko spokrewnione z morskimi ukwiałami, oba gatunki rodzaju Ricordea występują w podobnych, choć odległych geograficznie rejonach. Ricordea florida, występuje w płytkich, tropikalnych wodach Zachodniego Atlantyku i Wysp Karaibskich. Występuje pojedynczo lub częściej rosnąc dywanowo, na kamienistym, jasno oświetlonym substracie (niski wzrost pozwala koralom uporać się z umiarkowanymi prądami). Ricordea florida występuje w wielu odmianach barwnych, najczęściej dominują kolory niebieskie, zielone i pomarańczowe. Często też występuje mieszanka tych kolorów. Niektóre osobniki przyjmują przyjmują wzory w kolorach czerwieni, różu, żółci lub nawet bieli. W handlu takie odmiany uzyskują bardzo wysokie ceny. W przypadku ubarwienia, warto zauważyć, że jest ono zmienne w zależności od warunków środowiskowych np. temperatura, światło, prąd wody. Jeśli chodzi o rozmiar, Ricordea florida może osiągnąć średnicę kilkunastu centymetrów i może posiadać kilka stożków gębowych na jednym dysku. Gatunek ten może żyć w symbiozie z krewetkami ukwiałowymi np. Periclimenes sp. Drugim popularnym gatunkiem z rodzaju Ricordea jest Ricordea yuma. Występuje w wodach Indo-Pacyfiku, a więc daleko od Karaibów. Gatunek ten wymaga mniej intensywnego światła. Potrafi występować w żywych kolorach różu i czerwieni. Ricordea yuma osiąga większe rozmiary i rzadko posiada kilka otworów gębowych i jest generalnie bardziej wrażliwa od R. florida. Oba gatunki wykazują zdolność do fluorescencji w odpowiednim świetle. Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia tych dwóch gatunków jest porównanie stożka gębowego. U R. florida stożek gębowy jest goły, a na stożku u R. yuma widoczne są wypustki (pseudotentacles) – zdjęcie w galerii poniżej.

Hodowla

Ricordee są łatwo dostępne w handlu. Sprzyja temu fakt, przy dobrych warunkach panujących w akwarium, korale te łatwo się rozmnażają przez podział. W sprzedaży wystąpują jako pojedyncze polipy przytwierdzone do skały lub same polipy. W tym drugim wypadku akwarysta musi sam przymocować korala do kawałka skały tak, aby móc swobodnie umiejscowić go w odpowiednim miejscu w akwarium. Jeśli akwarium wyposażone jest w silne źródło światła, dobrze jest umiejscowić korala w zaciemnionym miejscu na kilka tygodni. RicordeaDopiero później można przestawić go w bardziej naświetlone miejsce. Dotyczy to zwłaszcza Ricordea yuma, która jest dużo bardziej wrażliwa na światło niż R. florida i na dłuższą metę lepiej jej będzie w bardziej zacienionych miejscach. Osobniki obu gatunków nie lubią zbyt silnego prądu wody, zwłaszcza ustawionego bezpośrednio w ich kierunku. Jeśli miejsce w którym został położony mu nie odpowiada, koral potrafi odczepić się od substratu i popłynąć z prądem w poszukiwaniu lepszego miejsca. W akwarium niestety często kończy się to śmiercią korala w pompie. Przy wybieraniu miejsca dla tych korali trzeba uwzględnić odpowiednią ilość miejsca, ponieważ Ricordea może poparzyć inne korale w przypadku kontaktu z nimi.

Tak jak w przypadku większości korali, wprowadzanie ich do nowego akwarium powinno być poprzedzone aklimatyzacją w celu powolnego wyrównania parametrów wody. Ricordee, kiedy już „przyjmą” się w akwarium, większość swojej energii czerpią z fotosyntezy zooxantelli, jednak potrafią aktywnie odżywiać się drobnym pokarmem białkowym.

Gatunki z rodzaju Ricordea potrafią wydzielać do wody substancje hamujące wzrost innych korali. Dlatego nie powinny być licznie trzymane w zbiornikach o mieszanej obsadzie zwłaszcza z koralami SPS. Również dlatego, że Ricordea preferuje wodę stosunkowo bogatą w nutrienty w przeciwieństwie właśnie do SPSów.

I uwaga na koniec. Dość łatwo jest pomylić gatunki Ricordea sp z innymi podobnymi np. Rhodactis sp lub z Stichodactyla tapetum.

I jeszcze jedna uwaga. Dostaliśmy komentarz odnośnie powyższej systematyki rodzaju Ricordea mówiący, że Podklasa powinna być zmieniona z Zoantharia na Hexacorallia. Jako, że artykuł jest licencjonowany, nie możemy wprowadzić zmian w tekście, a jedynie dopisać powyższą uwagę.

 

      

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

  • Paradoksalnie, kilkakrotnie udało mi się utrzymać i rozmnażać R. Florida w typowym zbiorniku spsowym, a więc silne światło, czysta woda i silna cyrkulacja, z R. yuma nie udało mi się to nigdy, w takich warunkach koralowiec po prostu powoli zanikal, moim zdaniem yuma to spore wyzwanie dla akwarysty, może wlasnie dlatego wybrane, selekcjonowane egzemplarze potrafią osiągać bajonskie ceny.

  • Witam,właśnie zakupiłem ricordee florida i nigdzie nie mogę znaleźć kiedy karmi się ę ślicznotkę.Po zaciemnieniu czy w czasie dnia?

    • Niektre korale np większość SPSów, część LPSów np Plerogyra sp, Acanthastrea Sp, Scolymia sp. mają specjalne ramiona wyspecjalizowane do łapania pokarmu z wody. Te ramiona są normalnie wciągniete i koral wysuwa je tylko podczas żerowania np na planktonie. Głównie wieczorami lub nad ranem. Doskonale widać te ramiona na tym zdjęciu http://www.atsindonesia.com/plerogyra.html. Natomiast wszystkie korale, które kurczą się w nocy np większość euphyllii nie będą chciały przyjmować wtedy pokarmu. Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku większości korali miękkich okres karmienia nie ma znaczenia o ile jest stały. Korale zresztą można “nauczyć” pory karmienia o ile robi się to systematycznie i o stałej porze.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »