Ricordea

 Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

1111Środowisko naturalne

Blisko spokrewnione z morskimi ukwiałami, oba gatunki rodzaju Ricordea występują w podobnych, choć odległych geograficznie rejonach. Ricordea florida, występuje w płytkich, tropikalnych wodach Zachodniego Atlantyku i Wysp Karaibskich. Występuje pojedynczo lub częściej rosnąc dywanowo, na kamienistym, jasno oświetlonym substracie (niski wzrost pozwala koralom uporać się z umiarkowanymi prądami). Ricordea florida występuje w wielu odmianach barwnych, najczęściej dominują kolory niebieskie, zielone i pomarańczowe. Często też występuje mieszanka tych kolorów. Niektóre osobniki przyjmują przyjmują wzory w kolorach czerwieni, różu, żółci lub nawet bieli. W handlu takie odmiany uzyskują bardzo wysokie ceny. W przypadku ubarwienia, warto zauważyć, że jest ono zmienne w zależności od warunków środowiskowych np. temperatura, światło, prąd wody. Jeśli chodzi o rozmiar, Ricordea florida może osiągnąć średnicę kilkunastu centymetrów i może posiadać kilka stożków gębowych na jednym dysku. Gatunek ten może żyć w symbiozie z krewetkami ukwiałowymi np. Periclimenes sp. Drugim popularnym gatunkiem z rodzaju Ricordea jest Ricordea yuma. Występuje w wodach Indo-Pacyfiku, a więc daleko od Karaibów. Gatunek ten wymaga mniej intensywnego światła. Potrafi występować w żywych kolorach różu i czerwieni. Ricordea yuma osiąga większe rozmiary i rzadko posiada kilka otworów gębowych i jest generalnie bardziej wrażliwa od R. florida. Oba gatunki wykazują zdolność do fluorescencji w odpowiednim świetle. Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia tych dwóch gatunków jest porównanie stożka gębowego. U R. florida stożek gębowy jest goły, a na stożku u R. yuma widoczne są wypustki (pseudotentacles) – zdjęcie w galerii poniżej.

Hodowla

Ricordee są łatwo dostępne w handlu. Sprzyja temu fakt, przy dobrych warunkach panujących w akwarium, korale te łatwo się rozmnażają przez podział. W sprzedaży wystąpują jako pojedyncze polipy przytwierdzone do skały lub same polipy. W tym drugim wypadku akwarysta musi sam przymocować korala do kawałka skały tak, aby móc swobodnie umiejscowić go w odpowiednim miejscu w akwarium. Jeśli akwarium wyposażone jest w silne źródło światła, dobrze jest umiejscowić korala w zaciemnionym miejscu na kilka tygodni. RicordeaDopiero później można przestawić go w bardziej naświetlone miejsce. Dotyczy to zwłaszcza Ricordea yuma, która jest dużo bardziej wrażliwa na światło niż R. florida i na dłuższą metę lepiej jej będzie w bardziej zacienionych miejscach. Osobniki obu gatunków nie lubią zbyt silnego prądu wody, zwłaszcza ustawionego bezpośrednio w ich kierunku. Jeśli miejsce w którym został położony mu nie odpowiada, koral potrafi odczepić się od substratu i popłynąć z prądem w poszukiwaniu lepszego miejsca. W akwarium niestety często kończy się to śmiercią korala w pompie. Przy wybieraniu miejsca dla tych korali trzeba uwzględnić odpowiednią ilość miejsca, ponieważ Ricordea może poparzyć inne korale w przypadku kontaktu z nimi.

Tak jak w przypadku większości korali, wprowadzanie ich do nowego akwarium powinno być poprzedzone aklimatyzacją w celu powolnego wyrównania parametrów wody. Ricordee, kiedy już „przyjmą” się w akwarium, większość swojej energii czerpią z fotosyntezy zooxantelli, jednak potrafią aktywnie odżywiać się drobnym pokarmem białkowym.

Gatunki z rodzaju Ricordea potrafią wydzielać do wody substancje hamujące wzrost innych korali. Dlatego nie powinny być licznie trzymane w zbiornikach o mieszanej obsadzie zwłaszcza z koralami SPS. Również dlatego, że Ricordea preferuje wodę stosunkowo bogatą w nutrienty w przeciwieństwie właśnie do SPSów.

I uwaga na koniec. Dość łatwo jest pomylić gatunki Ricordea sp z innymi podobnymi np. Rhodactis sp lub z Stichodactyla tapetum.

I jeszcze jedna uwaga. Dostaliśmy komentarz odnośnie powyższej systematyki rodzaju Ricordea mówiący, że Podklasa powinna być zmieniona z Zoantharia na Hexacorallia. Jako, że artykuł jest licencjonowany, nie możemy wprowadzić zmian w tekście, a jedynie dopisać powyższą uwagę.

 

      

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »