[fb_button]

 Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Tubastrea

TubastreaŚrodowisko naturalne:

Gatunki z tego rodzaju, są całkowicie odmienne od tych, które zwykle widujemy. Różnica polega na tym, że są to gatunki a symbiotyczne co oznacza, że nie zawierają one Zooxantelli w swoich tkankach jak inne korale. To oznacza, że korale te nie dostają energii z procesu fotosyntezy. Zamiast tego, ich całkowitym pożywieniem jest pokarm zdobyty za pomocą ramion. W naturze oznacza to, że korale te gromadzą się w zacienionych miejscach, gdzie woda bogata jest w zooplankton. Najczęściej są to górne części grot i nawisów skalnych, gdzie korale wisząc polipami w dół wyłapują niesiony prądem zooplankton.

Hodowla:

Pomimo, że korale te nie potrzebują do życia światła, doskonale sobie radzą w silnie oświetlonych miejscach. W akwarium mogą być umiejscowione praktycznie w dowolnym miejscu, jednak zdala od tych bezkręgowców, które mogą je uszkodzić. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie Tubek w miejscu z łatwym dostępem, ponieważ korale te wymagają regularnego karmienia prosto do polipów.

 

Zdrowa kolonia powinna wyglądać na „pulchną” nawet przy wciągniętych polipach. Kielichy sprawiają wrażenie, że polipy się w nich nie mieszczą tworząc jakby pulchne poduszeczki. Koral powinien zareagować na pokarm w ciągu kilku minut wystawiając polipy. Jeśli kielichy mają zapadnięte polipy odsłaniające szkielet, a koral nie reaguje na podawany pokarm, świadczy to o bardzo złej kondycji Tubki. W ten sposób łatwo określić stan korala przed kupnem. Istnieją też techniki, które dają szanse na odratowanie zagłodzonego korala. Polegają na kąpielach w wodzie akwariowej z dodatkiem drobnego pokarmu i aminokwasów. Kąpiele należy przeprowadzać codziennie, aż do uzyskania reakcji korala na pokarm. Często jednak też się zdarza, że koral pod wpływem stresu nie otwiera się powoli. Należy wtedy na poł godziny przed głównym karmieniem „odmuchać” go rozmoczonym pokarmem w proszku np. Cyklopeeze. Kiedy polipy się wysuną można je karmić bezpośrednio za pomocą pipety.

 

TubastreaPokarm dla Tubastrea sp powinien zawierać sporo białka (mysis, artemia, kryl). Powinien być na tyle duży, aby koral mógł go łatwo pochwycić i na tyle drobny aby mógł być łatwo połknięty w całości. W przeciwnym razie ryby będą wyrywały pożywienie z polipów. Takie karmienie powinno być stosowane regularnie co dwa trzy dni do czasu, aż koral nabierze sił. Drobne, ale częste karmienia są lepsze niż rzadkie, ale obfite. Dobrym pomysłem, jest umiejscowienie Tubek przy dnie w spokojnym, ale wyraźnym prądzie wody. Wtedy koral w nocy będzie łapał organikę zawieszoną w wodzie. Prąd wody chroni też tkankę korala przed osadzaniem się detrytusu. Który może powodować cofanie tkanki. Ważne, aby Tubastrea nie stała w zbyt silnym prądzie. Jej polipy muszą delikatnie falować, ale nie mogą być łamane przez za szybko płynącą wodę.

 

Jak już wspomniałem wyżej, jednym z największych problemów karmienia bezpośredniego jest to, że ryby, kraby i krewetki bardzo chętnie wyrywają niepołknięty pokarm z polipów. To często wymaga podwojenia ilości pokarmu co nie pozostaje bez wpływu na jakość wody. Kilka sposobów na uniknięcie tego typu problemów to karmienie Tubek w pływającym pojemniku, przykrycie tubki odciętym fragmentem butelki po Coli lub karmienie w ciemnościach przy czerwonej latarce.

 

Do rodzaju Tubastrea należy kilka spotykanych w handlu gatunków. Są to: Tubastrea aurea, Tubastrea coccinea, Tubastrea faulkneri oraz Tubastrea micrantha. Jest jednak bardzo trudno określić gatunek ze stuprocentową pewnością bez dokładnego badania szkieletu. Jak widać na zdjęciach istnieje sporo odmian barwnych wśród gatunków Tubastrea. Najpopularniejsze to różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Kolory tkanki na szkielecie też występują w odcieniach żółci, pomarańczy i różu. T. micrantha może występować w odmianach brązowej, ciemnoczerwonej lub zielonej. Istnieją też odmiany rozgałęziające się. Są one trudniejsze do utrzymania, wymagają silniejszego przepływu wody i codziennego karmienia. Ogólnie gatunki z rodzaju Tubastrea, są stosunkowo łatwe do utrzymania, jednak dużej cierpliwości i zaangażowania akwarysty, dużo większej niż inne korale. Dlatego jeszcze przed kupnem trzeba się zastanowić „Czy ten koral jest akurat dla mnie?”

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »