Chironex fleckeri – najbardziej jadowita meduza na swiecie

[fb_button]

Meduzy pudełkowe zamieszkują tropikalne wody australijskie. Większość użądleń jest łagodna i dobrze reaguje na działania wspierające. Ciężkie użądlenia są odpowiedzialne za co najmniej 67 zgonów w Australii, ostatnie 12 to dzieci. Wszystkie zgony następują w ciągu 5 minut od użądlenia. Śmierć następuje w wyniku niewydolności krążeniowej. We wszystkich przypadkach ukąszeń konieczna jest pomoc specjalistycznej jednostki medycznej, których na szczęście w Australii jest sporo.

Nie są to duże meduzy. Wielkość ich „pudełkowatego” ciała nie przekracza 30 cm. Jednak to nie sama meduza jest niebezpieczna tylko jej ramiona. Wyrastają one w czterech rogach meduzy, po 15 ramion. W normalnych warunkach, kiedy meduza płynie, ramiona są skurczone i ich długość nie przekracza 50cm. Jednak podczas polowania osiągają one długość do 3 metrów i w falującej wodzie błyskającej Słońcem są niemalże nie do zauważenia. Człowiek, który w nie wpłynie powoduje, że ramiona się rwą przyklejając do ciała , co wiąże się z silnym piekącym bólem. Nawet drobne ukąszenia, mogą powodować takie zaburzenia jak nadciśnienie, niedociśnienie, tachykardia, zaburzenia skurczu serca i arytmia. W przypadku poparzenia należy poszkodowanej osobie podać lek na bazie paracetamolu, a poparzone miejsca obficie polać octem, który jest dostępny w oznaczonych miejscach na australijskich plażach.

Ciekawostką jest fakt, że są to jedne z najszybszych meduz. Potrafią rozwijać prędkość do 4 węzłów.

 

 

Źródła:

http://oceanservice.noaa.gov/facts/box-jellyfish.html

http://ianimal.ru/topics/morskaya-osa

http://lifeinthefastlane.com/box-jellyfish-chironex-fleckeri/

http://en.wikipedia.org/wiki/Chironex_fleckeri

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »