Chironex fleckeri – najbardziej jadowita meduza na swiecie

[fb_button]

Meduzy pudełkowe zamieszkują tropikalne wody australijskie. Większość użądleń jest łagodna i dobrze reaguje na działania wspierające. Ciężkie użądlenia są odpowiedzialne za co najmniej 67 zgonów w Australii, ostatnie 12 to dzieci. Wszystkie zgony następują w ciągu 5 minut od użądlenia. Śmierć następuje w wyniku niewydolności krążeniowej. We wszystkich przypadkach ukąszeń konieczna jest pomoc specjalistycznej jednostki medycznej, których na szczęście w Australii jest sporo.

Nie są to duże meduzy. Wielkość ich „pudełkowatego” ciała nie przekracza 30 cm. Jednak to nie sama meduza jest niebezpieczna tylko jej ramiona. Wyrastają one w czterech rogach meduzy, po 15 ramion. W normalnych warunkach, kiedy meduza płynie, ramiona są skurczone i ich długość nie przekracza 50cm. Jednak podczas polowania osiągają one długość do 3 metrów i w falującej wodzie błyskającej Słońcem są niemalże nie do zauważenia. Człowiek, który w nie wpłynie powoduje, że ramiona się rwą przyklejając do ciała , co wiąże się z silnym piekącym bólem. Nawet drobne ukąszenia, mogą powodować takie zaburzenia jak nadciśnienie, niedociśnienie, tachykardia, zaburzenia skurczu serca i arytmia. W przypadku poparzenia należy poszkodowanej osobie podać lek na bazie paracetamolu, a poparzone miejsca obficie polać octem, który jest dostępny w oznaczonych miejscach na australijskich plażach.

Ciekawostką jest fakt, że są to jedne z najszybszych meduz. Potrafią rozwijać prędkość do 4 węzłów.

 

 

Źródła:

http://oceanservice.noaa.gov/facts/box-jellyfish.html

http://ianimal.ru/topics/morskaya-osa

http://lifeinthefastlane.com/box-jellyfish-chironex-fleckeri/

http://en.wikipedia.org/wiki/Chironex_fleckeri

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »