[fb_button]
Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
Mitrax – Mithraculus scultpus
Środowisko naturalne:
Mitrax – Krab Szmaragdowy (Mithraculus scultpus) zamieszkuje wody basenu karaibskiego. Gatunek ten szczególnie upodobał sobie płytkie rozlewiska z kamiennym dnem porośniętym trawą morską i innymi glonami, którymi się żywią. Dorosłe osobniki mają rozpiętość między kleszczami dochodzącą do kilkunastu centymetrów. Ciało mają dość masywne , silnie opancerzone. Nazwa tego gatunku wzięła się z oliwkowo-zielonego ubarwienia pancerza. Jest to część strategii obronnej tych zwierząt, ponieważ wśród zielonych glonów krab ten jest trudny do wypatrzenia. Jednak trzeba wspomnieć, że podobnie jak u wielu krabów, kolor ich pancerza zależy w głównym stopniu od ich diety. Mitrax może występować np. w odcieniach brązu jeśli w jego diecie przeważają brunatnice. U Mitraxów charakterystyczne są lekko łyżeczkowate powierzchnie styczne końcówek kleszczy. Dzięki temu krab łatwiej zdobywa pożywienie, którym oprócz trawy morskiej często są inne glony np. niepożądana w akwarium Valonia sp. W naturalnym środowisku Mitraxy prowadzą głównie nocny tryb życia, podczas gdy die spędzają nieruchomo w skalnych rozpadlinach.
Hodowla:
Mimo, że w handlu są dostępne jako niegroźni roślinożercy, Mitraxy są, jak większość krabów wszystkożercami, potrafiącymi dość sprawnie zapolować na mniejsze ryby w akwarium. Mogą być również uciążliwe, przewracając lub strącając korale ze skał. Niewątpliwą zaletą Mitraxów jest ich duży apetyt na glony, co czyni te kraby bardzo popularnymi mieszkańcami dojrzewających zbiorników. Wprowadzając osobnika tego gatunku do akwarium, warto położyć go w miejscu najbardziej porośniętym przez glony. Mimo początkowego stresu krab szybko zacznie zjadać glony i długo zostanie w tym samym miejscu. W dojrzałych zbiornikach, ze względu na brak diety roślinnej, kraby te mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt. Warto więc wtedy przenieść kraba do refugium czy oddać do sklepu. Mitraxy efektywnie zmniejszają populacje Valonii w akwarium. W akwariach opanowanych przez ten glon warto zwiększyć cyrkulacje i poprawić odpienianie, ponieważ Mitraxy po prostu rozrywają kulki Valonii często powodując rozsiewanie zarodników co często znacznie wydłuża walkę z tym niechcianym glonem.
Rozpoznanie płci polega na obejrzeniu spodniej części kraba. Abdomen (odwłok) u tych zwierząt podwinięty jest pod tułów. U samic abdomen jest szeroki, zakrywający prawie całą spodnią część tułowia, natomiast o samców jest sporo węższy. Prawdopodobnie szeroki abdomen u samic służy do ochrony jaj, które po zapłodnieniu są noszone przez samice. W podobny sposób można określić płeć wielu gatunków krabów.
Mimo, że w naturze Mitraxy są aktywne w nocy, w akwarium mogą być obserwowane również w dzień, wśród zacienionych skał zwłaszcza podczas karmienia. Kraby rosnąc muszą zrzucać swój zbyt mały pancerz. Podczas tego okresu, kraby są całkowicie bezbronne i mogą łatwo stać się ofiarą drapieżników. Do prawidłowego procesu wylinki u krabów czy u krewetek, wymagany jest odpowiedni poziom jodu.
[fb_button]