Mandaryn – Synchiropus splendidus

Przedstawiamy kolejny, z  cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

WYSTĘPOWANIE:

Mandaryn MapaNajprawdopodobniej jedna z najbardziej egzotycznych ryb morskich, Mandaryn jest mieszkańcem rafy, które najczęściej spotkać można w zasłoniętych wodach lagun oraz przybrzeżnych rafach w tropikalnych częściach wód zachodniego Pacyfiku.

Zwykle występuje w małych grupach, która upodobają sobie muliste lub pełne koralowego gruzu dno do głębokości aż do 18 metrów. Z natury, ryby te spokojne i powolne polegają swojemu złożonemu ubarwieniu we wszelakie wzory dzięki, którym pozostają niezauważone na tle kolorowych raf oraz podłoża. Dodatkowo ich skóra produkuje śluz, który jest uważany za toksyczny i jakby tego było mało wszystkie posiadają kolec jadowy w okolicach skrzeli, który skutecznie odstrasza drapieżniki.

Mandaryn jest tzw. rybą specjalistą i z racji, że unoszą się tuż nad podłożem ich głównym pokarmem są małe organizmy takie jak widłonogi, małe brzuchonogi(ślimaki), wieloszczety, rybia ikra czy drobne skorupiaki (małżoraczki). Żerowanie trwa przez cały dzień. Po nadejściu zmroku Mandaryny łączą się w pary i oddają się w całości rytuałom godowym w wyniku, których do wody uwalniane są gamety. Samce mogą być odróżnione od swych partnerek dzięki wydłużonym „spiczastym” płetwom grzbietowym (wydłużony pierwszy promień płetwy grzbietowej), które służą również do odstraszania rywali w momencie ich rozkładania czy stroszenia. W przypadku, gdy przedstawienie i pokaz siły nie odnosi skutku może zawiązać się walka pomiędzy przedstawicielami tej samej płci…

Mandaryn

Mandaryn – Synchiropus splendidus – pięknie ubarwiona ryba o dużych wymaganiach pokarmowych

HODOWLA:

Synchiropus splendidus wymaga specjalnej opieki, gdy jest trzymany w akwarium. Dużą uwagę należy poświęcić ich szczególnym wymaganiom żywieniowym, ponieważ wiele osobników ma trudności z przestawieniem się na pokarm zastępczy (pokarm sztuczny lub mrożonki). Dlatego akwarium, do którego trafi, powinno mieć sporą ilość dojrzałej żywej skały. Oczywiście jeśli chcemy w akwarium trzymać parę Mandarynów, skały musi być odpowiednio więcej.

3

Mandaryny są spokojnymi rybami, dlatego nie powinno się ich trzymać ze agresywnymi mieszkańcami akwarium

Podczas kupna, należy szukać ryb aktywnych, czujnych i zaciekawionych otoczeniem, a dodatkowo tych, które są dobrze odżywione i nie chude. Jednym z ważniejszych aspektów jest wybranie osobnika, który aktywnie żywi się na mrożonym pokarmie (idealne są wzbogacone lasonogi). Z powodu niezbyt aktywnego pobierania pokarmu i spokojnego usposobienia, najlepszym wyjściem zapewnienie towarzystwa o podobnym temperamencie: koniki morskie czy iglicznie są odpowiednimi współlokatorami dla Mandaryna. Należy zadbać o zdrową i liczną populację naturalnie występującego żeru poprzez zapewnienie dojrzałego akwarium z dużą ilością dobrej jakości żywej skały. Bioróżnorodność pokarmu może zostać również zwiększona poprzez dodanie Refugium. Obecnie Mandaryn jest rybą rozmnażaną w niewoli, a nawet jest zdolny do przyjmowania pokarmu w postaci granulek. Mimo to, utrzymanie tego gatunku na dłuższą metę w małym akwarium wyłącznie na pokarmach zastępczych jest poza umiejętnościami wielu akwarystów. Krótko mówiąc, jeśli chce się trzymać jednego osobnika jako ozdobę akwarium należy zadbać, aby akwarium było wystarczająco duże ze stałą, stabilną i liczną makro fauną, a i tak nie należy zapominać o regularnym dokarmianiu ryby pokarmami wysokiej jakości. Karmienie za pomocą strzykawki i pozostawianie pożywienia na podłożu może okazać się bardzo efektywne.

Samiec Mandaryna charakteryzuje się szpiczastym początkiem płetwy grzbietowej

Samiec Mandaryna charakteryzuje się szpiczastym początkiem płetwy grzbietowej

Ryby te mogą być chowane jako samotne osobniki, w parach lub w grupach – haremach, gdzie kilka samic otacza jednego samca (oczywiście takie próby chowu powinny być przeprowadzanie przez doświadczonych akwarystów z odpowiednim zapleczem technicznym). Zawsze należy starać się znaleźć ryby nie z dzikiego odłowu, a z hodowli. Takie okazy są już nauczone do przyjmowania pokarmu zastępczego i ponadto obniżone jest ryzyko przywleczenia jakiejś choroby. Nieodzownym plusem takie rozwiązania jest również bezpieczeństwo makro fauny, na której osobnik nauczony spożywania pokarmu zastępczego nie będzie żerować.

 

 

O Autorze Wszystkie posty

Bartłomiej Kołdyj

Zostaw komentarz...

Translate »