Acanthastrea sp
Przedstawiamy kolejny, z cyklu artykułów opisujących dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”
Acanthastrea – Środowisko naturalne:
Acanthastrea to grupa korali, w której wyróżniono już ponad 1215 gatunków. Rodzaj ten do niedawna był zaliczany do rodziny Mussidae, ale ostatnio biolodzy zmienili klasyfikację i podciągnęli rodzaj Acanthastrea do rodziny Lobophylliidae. Cały czas jednak trwają spory na temat przynależności taksonomicznej tego rodzaju, dlatego w różnych źródłach można znaleźć sprzeczne informacje. Gatunki tego korala, mimo że nie są szczególnie popularne w naturze, są spotykane w płytkich habitatach rafowych, gdzie mogą tworzyć kolonie sporych rozmiarów. Najpopularniejsze gatunki to A. lordhowensis oraz A. echinata. Najczęściej jednak, jeśli nie wymaga tego szczegółowość badań, przyjmuje się identyfikacje do poziomu rodzaju. Identyfikacja gatunku wymaga analizy strukturalnej szkieletu. Korale tego rodzaju są często podobne do innych blisko spokrewnionych korali np. niektórych z rodziny Favidae, co jeszcze bardziej utrudnia ich identyfikację. Większość z przedstawicieli rodzaju Acanthastrea charakteryzuje się raczej dużymi wapiennymi koralitami (8-15mm), których brzeg zbudowany jest z promieniście ułożonych wapiennych blaszek.
Acanthastrea – Hodowla:
Gatunki z rodzaj Acanthastrea często trafiają do zbiorników rafowych ze względu na ich piękne ubarwienie. Uznawane są raczej za tolerancyjne, jeśli chodzi o warunki panujące w akwarium i potrafiące się delikatnie przystosować do odmiennych niż w przyrodzie warunków oświetleniowych oraz cyrkulacji.
Są dość żarłoczne i zdecydowanie preferują nocne karmienie. Nie przepadają też za zbyt bliskim sąsiedztwem innych korali, które mogą być zaatakowane za pomocą wypuszczanych długich, żądlących macek.
Mimo, że posiadają zooksantelle, korale te powinny być regularnie karmione bezpośrednio na polipy za pomocą „mięsnych” kawałków takich jak mrożone mysis, artemia czy kryl. Regularne karmienie dobrym jakościowo pokarmem spowoduje widoczne przyrosty kolonii.
Przy przeprowadzce należy zwrócić uwagę na dostosowanie nowych warunków do tych z poprzedniego zbiornika zwłaszcza z uwzględnieniem cyrkulacji i światła. Jeśli w naszym akwarium stosujemy intensywne światło ledowe, należy korale umieścić głębiej, w miejscu lekko zacienionym.
Propagacja tych korali jest stosunkowo prosta i wymaga młotka i dłuta. Należy się jednak liczyć ze szkodami przy fragowaniu, ponieważ niemalże niemożliwe jest rozdzielić w ten sposób kolonię bez uszkadzania poszczególnych polipów.
Zapotrzebowanie na rodzaj Acanthastrea wzrosło w ostatnich latach zwłaszcza w przypadku odmian wielobarwnych, które zdecydowanie przyciągną wzrok osób oglądających akwarium. Ich cena jednak jest zdecydowanie wyższa od tych z podstawowym ubarwieniem.