Sixline wrasse

Pseudocheilinus hexataenia

 Przedstawiamy nowy cykl artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Pseudocheilinus HexataeniaŚrodowisko naturalne

Popularna w rejonie Indo-Pacyfiku Hexataenia preferuje czyste i płytkie wody z rafami bogato porośniętymi przez korale do głębokości 35 metrów. W naturze jest to dość płochliwa ryba, która zwykle występuje w niewielkich grupach pływających dyskretnie na rafach pomiędzy koralami wapiennymi w poszukiwaniu drobnych skorupiaków. Ze względu na ubarwienie gatunek Pseudocheilinus hexataenia można dość łatwo pomylić z innymi gatunkami z rodzaju Pseudocheilinus np. P. tetrataenia i P. octotaenia .

Hodowla
Sixline wrasse

Hexataenia to pięknie ubarwiony wargacz, który doda uroku każdej domowej rafie

Rybka ta dorasta do 10cm jednak nie wymaga dużych zbiorników o ile zawierają sporo żywej skały oraz piasek. Pasek musi być na tyle głęboki, aby rybka mogła się w nim zakopać. Hexataenia jak wiele innych gatunków wargaczy śpi zakopana w piasku lub chowa się w nim, kiedy jest przestraszona. Dlatego kilkucentymetrowa warstwa piasku jest wskazana. Mimo, że w naturze jest raczej nieśmiała, w akwarium Hexataenia może stać się zadziorną i agresywną rybką zwłaszcza w stosunku spokojnych ryb zajmujących te same nisze ekologiczne np. dragonety. W skrajnych przypadkach Hexa może zamęczyć nawet ryby większe od niej. W celu zminimalizowania agresji rekomendowane dla niej większe zbiorniki ze skała zapewniającą sporo kryjówek.

Pseudocheilinus Hexataenia

Hexataenia może jednak nękać inne ryby w akwarium

Pomimo niewątpliwie przykrej wady tego pięknie ubarwionego wargacza, Hexataenia może okazać się pożyteczną rybą w akwarium morskim. Istnieje wiele potwierdzonych sygnałów o skuteczności tego gatunku w walce z niektórymi nieproszonymi gośćmi w akwarium np. ślimakami nagoskrzelnymi czy wirkami. Należy jednak pamiętać, że jest to cecha osobnicza i nie każdy osobnik będzie zainteresowany oczyszczaniem korali z pasożytów. Gatunek ten chętnie poszukuje pożywienia wśród skał, co jednak wpływa niekorzystnie na ilość pożytecznych drobnych organizmów zamieszkujących zakamarki żywej skały. Dlatego rybka powinna być regularnie karmiona dobrej jakości mięsnym pokarmem. Mimo, że dość popularna w handlu, Hexa nie jest szczególnie odpornym gatunkiem, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze osobnika i zadbać o prawidłową aklimatyzację.

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »