Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujacych dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

 

Lysmata amboinensis

 

Lysmata amboinensisŚrodowisko naturalne

Krewetki z gatunku Lysmata amboinensis występują powszechnie w Morzu Czerwonym oraz w tropikalnych wodach Indo-Pacyfiku i są stałym elementem raf koralowych. Odżywiają się detrytusem, martwą tkanką oraz pasożytami, które znajdują na skórze ryb. Krewetka ta ze względu na tą cechę nazywana jest popularnie krewetką czyszczącą (Cleaner Shrimp) Charakterystycznym machaniem czułkami zachęca ryby do podpływania, po czym bez obaw wchodzi na nie przeglądając każdy centymetr ciała ryby w poszukiwaniu pasożytów lub obumarłej tkanki. Krewetka ta potrafi nawet wejść do otwartej paszczy rybiej wyjadając stamtąd pasożyty oraz resztki jedzenia.

Lysmata amboinensis jest raczej terytorialna i może przeganiać konkurencje. Istnieje jeszcze atlantycka odmiana tej krewetki różniąca się tylko wzorem na uropodach, które wraz z telsonem tworzą charakterystyczny „wachlarz” na końcu odwłoka.

Hodowla

Krewetki Lysmata amboinensis powinny być trzymane pojedyńczo w mniejszych lub w parach w większych zbiornikach. W odpowiednich warunkach przezwyciężą początkową nieśmiałość i zaczną aktywnie przeglądać ryby w poszukiwaniu pożywienia. Warto pamiętać, że są to zwierzęta płochliwe i jeśli mają cieszyć oczy akwarystów powinny być trzymane wśród pokojowej obsady. Niektóre ryby np. skrzydlice, rogatnice, żagiewki czy niektóre wargatki znane są z tego, że zjadają krewetki czyszczące.

W zależności od warunków i kondycji krewetek, co 3-8 tygodni następuje zrzucenie starego pancerzyka. Podczas tej tzw wylinki krewetki potrzebują schronienia, ponieważ są wtedy całkowicie bezbronne. Dlatego decydując się na krewetki warto zapewnić im sporo kryjówek wśród skał.

Krewetki te są obojnakami z zapłodnieniem krzyżowym. Jaja noszone pod odwłokiem, są łatwo widoczne. Dojrzałe larwy uwalniane są tuz po zgaśnięciu światła. Lysmata amboinensisNiestety, w typowym zbiorniku wystawowym nie jest możliwe odhodowanie dorosłych osobników. Mimo, że akwaryści z powodzeniem rozmnażają te krewetki w niewoli, wymaga to jednak sporo wiedzy i osobnych zbiorników. Należy jednak wspomnieć, że regularne uwalnianie larw do wody jest doskonałym uzupełnieniem diety koralowców.

Oprócz niewątpliwych zalet trzymania Lysmata amboinensis w akwarium rafowym, ich obecność czasami może być niepożądana, zwłaszcza przy trzymaniu gatunków korali i ukwiałów, które wymagają precyzyjnego – dopolipowego karmienia. Krewetki te są bardzo żarłoczne i potrafią, zwłaszcza jeśli występują w większych ilościach dosłownie rozerwać delikatną tkankę LPSów w celu dostania się do ledwo połkniętego przez korala pokarmu. Dlatego warto przemyśleć decyzję, wprowadzając Lysmata amboinensis do systemu, ponieważ sunięcie ich z dojrzałego akwarium jest bardzo trudne.

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »