[fb_button]

 

Podwodny świat

Stojąc nad brzegiem morza lub na pokładzie łodzi, często zastanawiamy się nad tym, co w tym momencie robią ryby lub inne stworzenia morskie. Czy jest to teren dla nas niedostępny? Czy istnieje jakiś sposób, aby zbadać to fascynujące środowisko osobiście, niemalże dotknąć je własnymi rękoma?  Oczywiście, że tak. Tym sposobem jest…….. nurkowanie!!!

Czym jest nurkowanie?

Nurkowanie to hobby, przez niektórych traktowane zawodowo lub jako sport wyczynowy, którego popularność stale wzrasta. Słyszymy o nim w telewizji i czytamy w prasie, coraz częściej także dowiadujemy się od naszych znajomych, że zaczęli nurkować, Co tak naprawdę ciągnie ludzi do tego niezwykłego zajęcia? Co sprawia, że nurkowanie jest uznawane za jeden z najpiękniejszych i najciekawszych sportów?  Być może chodzi o ten cudowny stan nieważkości – pod wodą możemy poczuć prawdziwą wolność, poruszać się w dowolnym kierunku, swobodnie opadać i unosić się, niczym ptak szybujący nad wielkim błękitem oceanu. Nasze codzienne problemy, niezałatwione sprawy i pośpiech zostawiamy u góry. Tutaj jesteśmy tylko my i wspaniałe doznania, jakich dostarcza nam to zajęcie. 

Pod wodą panuje cisza, zakłócana jedynie przez pracę naszego automatu oddechowego. Stajemy się częścią niezwykłego świata, mamy możliwość podziwiać niepowtarzalne widoki.  Nurkowanie to spędzanie wolnego czasu w aktywny, niebanalny sposób. Nurkując odwiedzamy nowe, ciekawe miejsca, poznajemy wspaniałych ludzi, zarażonych tą samą pasją. Wśród nurków nie spotkamy nudziarzy.

Czy jest to sport tylko dla wybranych?

Nurkowanie przestało być zajęciem tylko dla bardzo wysportowanych. Nurkować może każdy. Ten sport stał się doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz na zdobywanie wrażeń przez normalnych ludzi. PADI – Professional Association of Diving Instructors, największa i najbardziej uznana organizacja szkoleniowa na świecie jako pierwsza wprowadziła bezpieczny, modułowy system szkolenia oparty na standardach, popularyzując ten sport dla szerokiej rzeszy ludzi. Także rozwój sprzętu nurkowego sprawił, że nurkowanie stało się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Często słyszymy opinie, że nurkowanie to drogie hobby. Nic bardziej mylącego. Koszty są porównywalne z uprawianiem narciarstwa czy kolarstwa górskiego. Nie musimy od razu kupować całego sprzętu. Większość szkół nurkowania zapewnia nam go w trakcie szkolenia i umożliwia również wypożyczenie po kursie.

Jak zacząć nurkować?

Nurkowanie to sport bardzo bezpieczny pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i nieprzekraczania posiadanych uprawnień czy własnych umiejętności. Aby zacząć nurkować, należy odbyć szkolenie, po którym dostaniemy międzynarodowy certyfikat uprawniający nas do nurkowania na całym świecie oraz do wypożyczania sprzętu czy chociażby napełnienia butli nurkowej. W trakcie kursu nabywamy umiejętności i wiedzę, która pozwoli nam odkrywać piękno podwodnego świata w sposób bezpieczny i komfortowy. Najbardziej popularnym na świecie kursem podstawowym jest PADI Open Water Diver. Całe szkolenie składa się z 5 wykładów, 5 zajęć basenowych i 4 nurkowań w wodach otwartych. System edukacji oparty na samokształceniu i dążeniu do doskonałego wykonywania ćwiczeń przez ich powtarzanie zapewnia zdobycie dobrze ugruntowanej wiedzy i umiejętności przed otrzymaniem certyfikatu. Zgodnie z filozofią PADI, „Dive today!” nieomal od razu po zapisaniu się na kurs będziemy mogli odbyć swoje pierwsze nurkowanie w pełnym sprzęcie. Po otrzymaniu certyfikatu zdobędziemy uprawnienia do nurkowania do 18 metrów głębokości. Przy wyborze centrum nurkowego, w którym zrobimy kurs, upewnijmy się czy szkoła i instruktorzy posiadają odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Szkoląc się w systemie PADI, najlepiej wybrać centrum nurkowe posiadające tytuł „5 Star Dive Center”, co zagwarantuje nam najwyższy poziom szkolenia, jakość obsługi i poziom bezpieczeństwa.Najlepiej, aby kurs odbywał się w naszym ojczystym języku, ponieważ pewne zagadnienia będą dla nas łatwiejsze do zrozumienia, a samo szkolenie będzie dla nas przyjemniejsze. PADI jako jedyna światowa organizacja oferuje pełny wachlarz materiałów szkoleniowych, również w języku polskim. Kilka ośrodków w Polsce organizuje kursy specjalnie dla osób mieszkających zagranicą. Kontaktując się z nimi, możemy umówić się na kurs w konkretnym terminie, otrzymać pocztą podręczniki i filmy szkoleniowe, tak aby na spokojnie przygotować się do kursu wcześniej, a następnie przyjechać do kraju i ukończyć szkolenie w ciągu 5-6 dni.

Gdzie nurkować po kursie ?

Dla wielu ludzi nurkowanie staje się życiowa pasją. Aby ją realizować, wybierają się na wyjazdy nurkowe organizowane przez różne ośrodki szkoleniowe. Dużym powodzeniem cieszą się wypady grupowe do Egiptu, gdzie każdego zachwycą przepiękne rafy koralowe i tysiące kolorowych ryb. Popularnym kierunkiem są również Wyspy Kanaryjskie, Meksyk i Tajlandia. Również nurkowanie w Polsce może być fascynującym przeżyciem. W naszym kraju mamy wspaniałe zbiorniki wodne, gdzie widoczność sięga kilkunastu metrów przejrzystości, a ilość ryb i bogactwo roślinności może się równać z pięknem Morza Śródziemnego. Czy ten krótki wstęp zachęcił Was drodzy czytelnicy do zwrócenia szczególnej uwagi na to piękne i niezwykłe hobby? Jeżeli tak, to w następnym artykule z tej serii ,,zanurkujemy” głębiej w ten podwodny morski świat.

 

Igor Nicolaos

PADI Course Director

https://www.facebook.com/igor.nicolaos

 

 

 

 

 

 

 

 

O Autorze Wszystkie posty Strona Autora

Igor Nicolaos

Zostaw komentarz...

Translate »