Grzegorz (grzeniu) – 350L z Mielca

ToTM Reefhub

Grzegorz  (grzeniu) – 350L z Mielca

Bardzo się cieszę z wyróżnienia i dziękuje za wybranie mojego zbiornika w kategorii do 400l. Przy okazji chcę zachęcić wszystkich zainteresowanych akwarystyką morską do tego litrażu. Oczywiście duży może więcej. Jednak jest to rozmiar, który pozwala już na całkiem sporo i nie generuje wyjątkowych kosztów utrzymania zbiornika. Plusem jest również to, że jest łatwiej utrzymać stałe parametry, co w mniejszych akwariach jest bardzo trudne. Umożliwia również stworzenie warunków dla różnych wymagań koralowców związanych z przepływem wody i oświetleniem. Ale może od początku…

Moja historia

Akwarystyką zaraził mnie mój ojciec. Nie pamiętam czy od urodzenia, ale według zdjęć, w domu zawsze stało akwarium. Pamiętam swoje pierwsze samodzielne zakupy akwarystyczne. Potem pamiętam pierwszą giełdę akwarystyczną w jeszcze istniejącym jednym z nielicznych już Klubów Akwarystycznych. Ależ to były piękne czasy…

Po 10-tym zalaniu mieszkania wadliwym brzęczkiem, przyszedł czas na studia i rozłąkę z akwarystyką. Kiedy wróciłem do akwarystyki zafascynowałem się akwariami holenderskimi.

ToTM Maj 2016

Kiedy wróciłem do akwarystyki zafascynowałem się akwariami holenderskimi.

W domu do dziś mam całą masę jeszcze starych wydań magazynu Akwarium (takich zeszycików) i starych książek akwarystycznych. Jeszcze za młodu, choć wielu ryb nie miałem to wiedziałem o nich wszystko. To zbieractwo również odziedziczyłem. Zebrałem chyb coś około 120 egzemplarzy nowego Magazynu Akwarium i tam ciągle czytałem wzmianki o akwarystyce morskiej. Czytałem, choć nie rozumiałem. Posiadam wiele książek akwarystycznych i według jednej z nich zakładałem swoje pierwsze akwarium morskie. To było 5 lat temu…

Konkurs TOTM

Obecnie wiedzę zbieram z Internetu i tutaj wielkie podziękowania dla wszystkich udzielających się na forach jak również a może i bardziej dla autorów, twórców wspaniałych artykułów przybliżających akwarystykę morską

Grzegorz Gudz

Moje 350L – widok z boku

Dobrze, nie zanudzam. Większość z nas ma swoją historię akwarystyczną J w końcu to pasja nas zmusza do tego moczenia rąk.

Opis

Szkło 105x60x55cm wysokości (wydawało mi się idealne J) dwie szyby OptiWhite , komin zewnętrzny z wbudowanym waveboxem na pompie Tunze 6055 i sterowniku i to był strzał w dziesiątkę. W obecnej formie istnieje 3 lata.

Sump 100x40x40cm standardowy zbiornik, w który sam wklejałem szyby. Trzy przegrody, gdzie jedna tworzy zbiornik na wodę do auto dolewki AquaTrendu, a dwie pozostałe tworzą przegrodę dla komory pompy powrotu taką, w którą mam włożone trochę siporaxu i czasem watę. Trzecią przegrodę też zrobiłem sobie sam i jest to przegroda regulowana. Jest zrobiona z plexy z wyciętymi rowkami na uchwyty z przyssawkami. Mogę przegrodę zrobić większą lub mniejszą w zależności od potrzeb. Nie musi być szczelna a wymusza odpowiedni przepływ przez resztę siporaxu, którego mam obecnie 10l. Dlatego tak dużo, że dojrzewa do następnego zbiornika, który planuje wkrótce odpalić.

 

DSC_0511

Sump, w którym znajduje się odpieniacz…

 

DSC_0515

… i komora wypełniona siporaxem

 

Odpieniacz stożkowy produkcji Aquaspec od Sebastka na pompie Tunze. Według mnie super sprzęt a niedrogi w stosunku do sklepowych. Co najważniejsze super cichy.

Pompa powrotu też Tunze 3500l/h super cicha

Filtr przepływowy firmy chyba Boyu po drobnych przeróbkach zasilany bajpasem, sprawdza się i działa idealnie. Na pewno wybrałem najtańszy, trzeba tylko go trochę jeszcze uprościć.

Cyrkulacja i tu jest dużo. 2x4500l/h Tunze + 2x2500lh Tunze + podwójny Loc-line + Wavebox

DSC_0507

Lampa to samoróbka bez zbędnych bajerów typu plexi, obudowa czy wiatraki.

Oświetlenie. Długo świeciłem Ledami jednak lampa była nieekonomiczna. To znaczy nie mogłem jej wykorzystać, ponieważ miała za dużą moc i zbyt dużo białego koloru. Już dośc dawno zmieniłem ją na 8x39W T5. Muszę się przyznać w tym miejscu, że świetlówki np. aktyniczna jest zmieniona dopiero po 2 latach, a odbłyśniki i świetlówki to może 2-3 razy w roku czyszczę. Lepiej mnie nie naśladować :)

Świecę 2 świetlówkami od 10-22

4 świetlówki świecą od 11:30 do 18:30

Komplet świeci od 12 do 18.

Świetlówki głównie ATI, ale przez okres istnienia przewinęły się też inne.

Obecnie od przodu znajdują się następujące rury:

  1. Sylvania Coral Star
  2. ATI Coral Plus
  3. Narva Blue2
  4. Gieseman Aquapink
  5. Narva Blue2
  6. ATI Blue Special
  7. ATI Blue Plus
  8. ATI Blue Plus

 

Pompy dozujące obecnie firmy Jebao działają bez zarzutu. Na ta chwilę po przeróbkach w zbiorniku podaję 260ml równego Balinga mieszanego własnoręcznie strongami AF. Chwilami konsumpcja dobijała do 340ml na dobę, jednak trochę przewietrzyłem zbiornik i wyciągnąłem dwa duże korale, dlatego dawka się zmniejszyła

TOTM 2016

Tak wyglądało akwarium w kwietniu 2013 roku…

Parametry

Jeśli nie ma niespodzianek to staram się trzymać:

NO3= niewykrywalne

PO4= niewykrywalne

KH= 6,7-7,3

Ca= obecnie 430

Mg= 1340

Zasolenie 35SG

Temperatury nie mierzę i nie mam grzałki. Utrzymuje się od 24-28.

Totm Grzeniu

… a tak akwarium wygląda obecnie.

Obsługa

Nie jestem dobrym przykładem do naśladowania. Brakuje mi czasu, co powoduje brak systematyczności. Akwarium przechodziło różne etapy i różne rodzaje filtracji. Na początku były różne wkłady: zeolity , matrixy, Rowy itp. Następnie był okres około roku na pełnym Zeovicie firmy KZ z kamieniami do potrząsania i mnóstwem buteleczek o czarodziejskim składzie. Było dobrze jednak chyba nie rozumiałem systemu i tego, co podawałem. Stosowałem różnego rodzaju sole: Preis, TM, FM, Instant Ocean, aż do AF. Uważam, że wszystkie były dobre J, różniła je według mnie głównie cena. Od półtora roku stosuje produkty firmy Aquaforest. Od bakterii, balinga do mieszania i strongów, które są strasznie drogie a ich działanie jest trudne do określenia, przez te wszystkie buteleczki magiczne, choć tym razem jasno w miarę napisane w porównaniu do KZ, co to jest. Jestem zadowolony z jakości i głównie znowu z ceny. Przy stosowaniu, trzymam się instrukcji jednak nie napiszę ile, czego leję, bo samemu trudno mi rzetelnie określić. Raz leje więcej jednego innym razem więcej drugiego. Nadal eksperymentuje. Jak mówi stare przysłowie „ 5 minut akwarysty to czas, w którym nie walczy z jakąś plagą”.

Totm nano-reef

Widok z góry

Tak tez jest i u mnie. Na wszystkich produktach spotykały mnie różne problemy. To pęknięty wirnik, miedź w wodzie, malowanie pokoju, wiosenne cyjano, dino, wirki, pasożyty, wolne i szybkie obumieranie tkanki, paprochy w wodzie, zakwity bakteryjne, Valonia , Derbersia itp.

Nie wiąże żadnej marki z problemami w akwarium (może nalot na piasku, który czasem powstaje). Problemem w akwarium jest zawsze akwarysta. Czy to przy doborze sprzętu czy też doborze skały, życia, korali, ryb, chemii i ilości tego wszystkiego. Tylko czasem wina leży po stronie przypadku.

Serwisowanie

Podmianę robię co 10 dni. Wymieniam  20-40l wody.

Raz na miesiąc zmieniam węgiel około 250ml-350ml w woreczku wsadzonym w przegrodę

Zeolit to różnie, czasem wrzucę i leży około 3 miesięcy, obecnie go wyjąłem i zastanawiam się czy wrzucę.

Adsorber PO4- – raz na dwa miesiące czasem dłużej około 250ml jak pojawi się na teście.

Siporaxu nie płucze.

Kropelki podaję wieczorem raczej zgodnie z zaleceniami producenta: bakterie, pożywki, pokarmy, aminokwasy i czasem jod, fluor, stront.

Grzegorz Gudz

i jeszcze jeden rzut z góry

Karmienie

Głównie mrożonki raz dziennie 2-3 kostki

Raz, dwa razy w tygodniu granulat mieszanka różnych pokarmów.

Suchy dla korali raz w tygodniu, mieszanka różnych pokarmów..

Zwierzęta

Ryby od zawsze mają się u mnie bardzo dobrze.

DSC_0408

A. leucosternon jest u mnie okazem zdrowia

Obecnie w akwarium pływaja:

Acanthurus leucosternon

Zebrasoma flavescens

Chelmon rostratus

Synchiropus splendidus

Pseudocheilinus hexataenia

Labroides dimidiatus

Chrysiptera hemicyanea

2x Pterapogon kauderni

2x Amphiprion ocellaris

Totm 2016 maj

Podobnie jak i błazenki

 SPS

33 gatunki: montipory, seriatopory, pocillopory, stylopory, akropory.

LPS

17 gatunków.

Grzegorz Gudz -ToTM

Zółtek i kilka LPSów

Korale miękkie

8 gatunków.

Dodatkowo mam jeszcze 2 gatunki korali niefoto i ukwiał szorstnik.

Oprócz tego w akwarium mieszka kilka rodzajów ślimaków, krabik, 2x krewetka czyszcząca, małż, wężowidło chyba tyle na ten moment.

DSC_0105

Jedna z moich krewetek L.aboinensis

Podsumowanie

Akwarium powstawało z myślą o mieszanej obsadzie. Miało być kolorowe z dużą ilością urozmaiconego życia. Miało też być ekonomiczne i nieabsorbujące.  A nader wszystko, miało cieszyć domowników i robić wrażenie na gościach. Być ciche, pasować wielkością i być częścią pokoju dziennego. Udało się to wszystko w dużej mierze.

Oczywiście tak ja, jak i akwarium ma swoje wady, które można poprawić. Cieszę się jednak, że udało mi się doczekać do momentu, gdzie akwarium jest już przerośnięte i brak jest miejsca na nowe zwierzęta. Wolę, gdy korale rosną szybciej od rozmiaru zbiornika. Kilka z nich mam już od 5lat i wiele z nich, choć popularne cieszą bardzo oko.

Pasja akwarystyki morskiej często porównywana jest z chorobą i u mnie ona postępuje. Obecnie kompletuje kolejny zestaw i czekają mnie duże zmiany tak w litrażu jak i w obsadzie.

Życzę wszystkim akwarystom sukcesów w hodowli i czerpania jak najwięcej przyjemności z tego hobby.

 

Zostaw komentarz...

Translate »