Roman Bukalski (r_33) -30L z Radomia

Witam wszystkich czytelników portalu reefhub.pl.

Na początku chciałbym podziękować za wyróżnienienie – wręcz ciężko mi w to uwierzyć.

Co mnie pokusiło do udziału w konkursie? Otóż wpis na jednym z forum  założyciela portalu reefhub.pl, który brzmi następująco „Wrzuć nawet jak nie wygrasz to zawsze warto pokazać swoje osiągnięcia”. A więc sobie pomyślałem – czemu niby ja mam nie pokazać swojego akwarium. Porównując laureatów wcześniejszych miesięcy do mojego akwarium, to byłem raczej pewien, że laureatem nie zostanę. A tu takie kwiatki – wygrałem:)

Konkurs TOTM

A teraz już wracam do mojego akwarium.

Samą akwarystyką interesuję się od dziecka. Tak jak pewnie każdy z nas zaczynałem od zbiorników ze słodką wodą. Pierwsze zbiorniki to były takie pomieszanie z poplątaniem – czyli trochę ryb, trochę roślin – oczywiście nie do końca pasujących do siebie. Z biegiem czasu moja świadomość akwarystyczna rosła i kolejne akwaria były już bardziej przemyślane. Poszedłem w kierunku akwariów roślinnych. Jedno z nich wygrało konkurs fotograficzny (zdjęcie poniżej) . Główną nagrodą między innymi był zestaw Aquaela ShrimpSet 30.

ToTM - zbiornik miesiąca Roman Bukalski

Poszedłem w kierunku akwariów roślinnych. Jedno z nich wygrało konkurs fotograficzny

Przeglądając właśnie ich stronę natrafiłem na filmik – jak można sobie urządzić w takiej kosteczce mini rafkę.  No i właśnie w taki sposób trafiłem do akwarystyki morskiej. Moja przygoda póki co jest dość krótka. Trwa dopiero od 3 lat – tyle właśnie też liczy moja kostka.

Wystartowałem na żywej skale, żywym piasku i wodzie – wszystko to dostałem z działającego zbiornika z jednego z radomskich sklepów z akwarystyką morską. Za filtrację i falowanie odpowiadała kaskada Hagen AquaClear 300, w której umieściłem trochę ceramiki od Filtusa, węgiel a także phosguard i purigen. Do tego dochodziły regularne cotygodniowe podmianki w objętości 5l. Przez pierwsze pół roku akwarium „chodziło” na soli Red Coral.

ToTM - r_33

Tak wyglądało po trzech miesiącach od startu:

Co do kontroli samych parametrów ze względu na malutki litraż i bardzo regularne podmiany zrezygnowałem z kontrolowania parametrów. Jedynie KH starałem się mierzyć na bieżąco. Od czasu do czasu zaniosę próbkę wody do jednego z kolegów, który mi sprawdza wodę – zawsze wynik co do zasolenia jest w normie.

Od startu nie napotkałem jakichś większych problemów ze stabilnością w akwarium. Posiadałem Garbika, krewetkę czyszczącą i koralowce miękkie – wszystko rosło bardzo dobrze.

Potem wpadłem na niezbyt mądry pomysł. A mianowicie dokupiłem dwa Błazenki. Niestety Garbikowi to się nie spodobało i nieomal zabił jednego z nich. Rozbójnik znalazł dom w większym akwarium a Błazenki zostały u mnie przez jakieś 1,5 roku. Podrosły trochę więc i one zmieniły właściciela. Obecnie posiadam dwa Garbiki.

Roman Bukalski (r_33) -30L z Radomia

Tak wyglądało akwarium po roku działania

Z czasem jak się naoglądałem zbiorników innych użytkowników forum – zachciało mi się mieć i u siebie jakieś SPS-y. Powoli zaczęły trafiać do mnie „łatwe” koralowce twarde. Zagłębiając się w zagadnienia na forum postanowiłem przejść na bogatszą sól. Zdecydowałem się na rodzimy produkt – Aquaforest Reef Salt, którą stosuję do dnia dzisiejszego.

dwa

Tak wyglądało akwarium w swoje 2 urodziny

Oczywiście były też i porażki. Największą z nich to była moja próba zmiany aranżacji w akwarium.
przed

Przed zmianą aranżacji było tak

A po zmianie aranżacji – katastrofa. Otóż jak wyjąłem skały z koralami i przełożyłem je do miednicy – zapomniałem je zalać wodą, bo myślałem,że zejdzie mi z tą zmianą co najwyżej godzinę. Niestety zeszło mi kilka godzin – a połowa korali wyschła niestety. Przede wszystkim Acropory, które jak wrzuciłem z powrotem do akwarium – po kilka minutach odrzuciły tkankę.
Cześć korali udało się odratować a część nie. Taka moja nauczka i głupota.
po

Po tym wszystkich moich rewolucjach  akwarium wyglądało tak

Kilka korali z powyższego zdjęcia niestety jeszcze padło – straciły tkankę.

Od tamtych niemiłych wydarzeń postanowiłem jak najmniej ingerować w akwarium. To była bardzo dobra decyzja. Akwarium odżyło – trafiło kilka nowych korali i aż miło było widać u nich przyrosty. Akwarium ze względu na swoja wielkość nie daje możliwości rozbudowy

Roman Bukalski

Tak wygląda akwarium na obecną chwile

Poniżej kilka zdjęć ze stanu obecnego mojej małej kosteczki.

Zostaw komentarz...

Translate »