WSTĘP
Zachęcony warunkami uczestnictwa, wg których akwaria z dowolną obsadą mogły próbować swoich sił w konkursie TOTM organizowanym przez portal Reefhub.pl, postanowiłem zgłosić swoje skromne 144l licząc, że nie znikną w gąszczu przepięknych zbiorników o podobny litrażu, które ostatnimi czasy miałem okazję podziwiać. Otrzymanie nominacji do najlepszego zbiornika w lutowej edycji konkursu było wielkim wyróżnieniem i jeszcze większym zaskoczeniem.
POCZĄTKI
Akwarium słodkowodne było obecne w domu odkąd pamiętam. Z sukcesem udało mi się również zaszczepić akwarystycznego bakcyla u córki, która już w wieku 8 lat zaczęła przejmować ode mnie pałeczkę i w dużym stopniu samodzielnie dbać o swoje hobby. W tym samym czasie zachęcany przez znajomego, doświadczonego morszczaka postanowiłem spróbować sił w słonej wodzie. Dzięki jego pomocy oraz lekturze internetu udało się założyć pierwszy 144l zbiornik.
Akwarium, które powstało miało cieszyć różnorodnością morskiego życia przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczeń stworzonego systemu, czyli niewielkiego litrażu oraz braku sumpa/panelu. Celem było utrzymanie zadowolonych mieszkańców i po prawie 2 latach chyba mogę stwierdzić, że obsada wygląda na szczęśliwą.
AKTUALNY PROFIL SYSTEMU
– 144l, 80x40x45cm wys. (opti przod), szkło 8mm
– 15kg żywej skały
– 5kg żywego piachu
– cyrkulacja JVP-101, Jebao WP10, Hydor Koralia 1600
– odpieniacz wewnętrzny Hydor Slimskim 250.65
– lampa LED Lumini Gemis 120
– sump/panel – brak
– filtr RO DI
– grzałka – brak
OŚWIETLENIE
Jest to jeden z aspektów akwarystki, który zawsze dość mocno mnie intrygował i interesował. W okresie 2 lat nad moim akwarium wisiały już trzy różne lampy i muszę powiedzieć że nadal szukam idealnego połączenia zapewniającego zarówno dobre warunki mieszkańcom jak i efektowne doznania obserwującym ich domownikom. Przygodę zaczynałem od belki T5 4x25W, lecz zachęcony wyglądem akwarium morskiego pod ledami postanowiłem spróbować ich na własnej skórze. Używana przeze mnie w tej chwili 4 kanałowa LEDowa lampa z opcją świtu, zmierzchu, burzy i faz księżyca w pełni mnie zadowala…na razie…
OBSŁUGA ZBIORNIKA
Przez pierwsze pół roku akwarium funkcjonowało praktycznie na samych podmianach, lecz z biegiem czasu i wraz z powiększającą się obsadą koralową testowałem różnego rodzaju suplementacje i dodatki – wszystko dla zapewnienia jak najlepszych warunków mieszkańcom zbiornika.
Obecnie akwarium prowadzone jest na soli probiotycznej oraz suplementach/pokarmach jak niżej:
– AF Coral A, B, E, V : 2 krople/dzień
– bakterie Pro Bio S : 2 krople/dzień
– pożywka Pro F : 1 kropla/dzień
– vodka : ok. 1.5ml/dzień
– balling
– roztwór wodny jodu (płyn lugola) : 3 krople/dzień
– 1kostka mrożonki/dzień – ryby
– 1kostka mrożonki/tydzień – korale – podawana bezpośrednio do mordek zainteresowanych
– podmiana wody : 10l/tydzień
AKTUALNE PARAMETRY
Zasolenie: 1025
NO3 : 5-10mg/l
KH: 7-8
Ca: 410
Mg: 1320
Temperatura: ok. 25st. C
OBSADA RYBNA
– 2x Amphiprion ocellaris
– Pterapogon kauderni
– Labroides dimidiatus
– Halichoeres chrysus
– Pseudochromis fridmani
– Chromis viridis
– Valenciennea puellaris
* calcinus elegans
* Percnon gibbesi
* Lysmata amboinensis
* Lysmata kuekenthali
* Nassarius 2x, Turbo 2x, Tectus 1x
OBSADA KORALOWA
LPS: euphyllia paraancora, euphyllia paradivisa, caulastrea furcata, euphyllia glabrescens, duncanopsammia axifuga, lobophyllia corymbosa, blastomussa wellsi.
SPS: montipora, stylophora, seriatopora hystrix, seriatopora caliendrum
MIĘKKASY: rhodactis, zoa, xenia, anthelia, sarcophyton, briareum
UKWIAŁY: cribrinopsis crassa
PODSUMOWANIE
Akwarium morskie okazało się nie lada wyzwaniem ale również bardzo wdzięcznym hobby. Ilość pracy włożona w prowadzenie zbiornika zwraca się wielokrotnie poprzez widoczne gołym okiem zadowolenie podopiecznych. 2 letnie doświadczenie w prowadzeniu zbiornika jest tylko wstępem i pierwszą lekcją wprowadzającą w ogrom wiedzy posolonego świata. Takiego, w którym cierpliwość i systematyczność idą w parze z zachwytem i ciągłą potrzebą poszerzania wiedzy na jego temat. Udało się to osiągnąć i pogodzić dzięki pomocy ze strony doświadczonego kolegi i ciągłej motywacji ze strony kochanej żony i córki :) Obecnie tak u mnie jak i u chyba wszystkich akwarystów na świecie kłębi się w głowie kolejny pomysł na większy zbiornik, ale o tym może innym razem…
Andrzej