[fb_button]

 Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujących dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Zoanthus sp

Zoanthus spŚrodowisko naturalne:

Rodzaj Zoanthus sp. to kolonialne organizmy zamieszkujące płytkie wody środowisk rafowych oraz strefy pływów. Występują licznie w morzach tropikalnych i są dość odporne na zmienne warunki środowiskowe takie jak krótkotrwały brak wody lub spadek zasolenia. Część zapotrzebowania na substancje odżywcze jest pokrywane dzięki symbiozie z zooksantellami.

Jednak korale te, dzięki obecności parzydełek potrafią aktywnie łapać drobny plankton. Zoanthus spPrzyjmuje się również, że korale z rodzaju Zoanthus sp potrafią absorbować rozpuszczone substancje organiczne bezpośrednio z wody. Rodzaj Zoanthus sp zawiera wiele gatunków i odmian różniących się kolorem, wzorem i wielkością polipów.

Hodowla:

Pomimo dość dużej odporności na zmienne warunki środowiskowe, Zoanthusy powinny być traktowane w taki sam sposób jak inne, nawet wymagające korale. Dotyczy to również transportu i aklimatyzacji. W akwarium wymagają średniego poziomu cyrkulacji i światła, jednak pamiętać należy, że najlepsze wybarwienie uzyskuje się przy wysokiej temperaturze barwowej światła – około 20000 K. Zoanthus spPoza tym, Zoanthus sp. jest raczej mało wymagającym rodzajem korali i przyjmuje się, że są one łatwe w hodowli przez co nadają się dla początkujących akwarystów. Korale te warto karmić pokarmami sypkimi, ponieważ nie wszystkie potrzebne do życia substancje mogą być produkowane z fotosyntezy. Spełniając ich proste wymagania, nagradzają akwarystę dość szybkim namnażaniem bezpłciowym – przez pączkowanie. Rozrośnięte kolonie mogą być łatwo dzielone w celu sprzedaży lub wymiany z innymi akwarystami.

W ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie na rzadkie odmiany barwne, które w handlu dostają dziwaczne imiona np. „Smocze Oko – Dragon Eye” czy „ Nuklearne Brzoskwinie – Nuclear Peaches”.

Warto również wspomnieć, że niektóre polipy mogą zawierać silną truciznę – palytoxynę, która wysłała już paru akwarystów do szpitali. Zaleca się daleko idącą ostrożność w kontakcie z tymi koralami zwłaszcza przy otwartych ranach na rękach. Konieczne jest również stosowanie rękawiczek przy fragowaniu tych korali. Wszelkie prace z Zoanthus sp powinny być wykonywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub, o ile pozwala pogoda na powietrzu np. na balkonie. 

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »