[fb_button]

 Przedstawiamy kolejną część cyklu artykułów opisujących dokładniej popularnych mieszkańców akwarium morskiego. Cykl powstał przy współpracy z Digital-Reef. Copyright (zdjęcia i tekst) – John Clipperton www.digital-reefs.com. Niniejszy cykl ukazywał się w magazynie Marine Habitat pod tytułem “Your Ultimate Species Guide”

Zoanthus sp

Zoanthus spŚrodowisko naturalne:

Rodzaj Zoanthus sp. to kolonialne organizmy zamieszkujące płytkie wody środowisk rafowych oraz strefy pływów. Występują licznie w morzach tropikalnych i są dość odporne na zmienne warunki środowiskowe takie jak krótkotrwały brak wody lub spadek zasolenia. Część zapotrzebowania na substancje odżywcze jest pokrywane dzięki symbiozie z zooksantellami.

Jednak korale te, dzięki obecności parzydełek potrafią aktywnie łapać drobny plankton. Zoanthus spPrzyjmuje się również, że korale z rodzaju Zoanthus sp potrafią absorbować rozpuszczone substancje organiczne bezpośrednio z wody. Rodzaj Zoanthus sp zawiera wiele gatunków i odmian różniących się kolorem, wzorem i wielkością polipów.

Hodowla:

Pomimo dość dużej odporności na zmienne warunki środowiskowe, Zoanthusy powinny być traktowane w taki sam sposób jak inne, nawet wymagające korale. Dotyczy to również transportu i aklimatyzacji. W akwarium wymagają średniego poziomu cyrkulacji i światła, jednak pamiętać należy, że najlepsze wybarwienie uzyskuje się przy wysokiej temperaturze barwowej światła – około 20000 K. Zoanthus spPoza tym, Zoanthus sp. jest raczej mało wymagającym rodzajem korali i przyjmuje się, że są one łatwe w hodowli przez co nadają się dla początkujących akwarystów. Korale te warto karmić pokarmami sypkimi, ponieważ nie wszystkie potrzebne do życia substancje mogą być produkowane z fotosyntezy. Spełniając ich proste wymagania, nagradzają akwarystę dość szybkim namnażaniem bezpłciowym – przez pączkowanie. Rozrośnięte kolonie mogą być łatwo dzielone w celu sprzedaży lub wymiany z innymi akwarystami.

W ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie na rzadkie odmiany barwne, które w handlu dostają dziwaczne imiona np. „Smocze Oko – Dragon Eye” czy „ Nuklearne Brzoskwinie – Nuclear Peaches”.

Warto również wspomnieć, że niektóre polipy mogą zawierać silną truciznę – palytoxynę, która wysłała już paru akwarystów do szpitali. Zaleca się daleko idącą ostrożność w kontakcie z tymi koralami zwłaszcza przy otwartych ranach na rękach. Konieczne jest również stosowanie rękawiczek przy fragowaniu tych korali. Wszelkie prace z Zoanthus sp powinny być wykonywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub, o ile pozwala pogoda na powietrzu np. na balkonie. 

[fb_button]

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

KomentarzeSkomentuj

  • Witaj. Miałem morskie 700 l, musiałem zlikwidowac, heh szkoda. Ale do tematu, robię sobie nieduże (na poczatek) akwarium słonawowodne (na pocztku 1.003 potem może 1.012), kolcobrzuchy karłowate i babki karłowate itp. Woda z RO, sól profesjonalna, żywy piasek i skała, trochę roslin Pytanie, gdzie można poczyta o wymaganiach odnosnie wielkosci zasolenia różnych ryb i korali. Chodzi mi o zaadoptowanie do tak małego zasolenia np. zoanthusa, albo innych, ryby, korale, slimaki. cos (pewnie bredzę, ale temat minie wciagnał) może znasz jakies. Pozdrawiam. Strona ok. :)

    • Nie wiem czy da się zaadaptować zwierzęta do tak niskiego zasolenia. Owszem, niektóre ryby np molinezje czy węgorze maja taką umiejętność ale to wynika z ich cech gatunkowych np migrują pomiędzy wodami słonymi i słodkimi. z drugiej strony jeśli chcesz stworzyć środowisko słonawe, to musisz celować w organizmy, które w takim środowisku żyją. Nie rozumiem czemu chcesz adoptować zwierzęta do ich nienaturalnych środowisk, pomijając już sprawę etyki takiego eksperymentu, to nie spodziewam się tu wielkich sukcesów. Owszem, część organizmów mniej wymagających a bardziej odpornych, pewnie przez jakiś czas wytrzyma w nienaturalnych dla nich warunkach, ale spodziewam się, że będzie to raczej w kierunku zejścia.

  • Witam,
    Bardzo ciekawa stronka. Jestem poczatkujaca,wiec na pewno bede tu zagladac czesto,pozdrawiam Edyta

  • Zdravim,som akvarista zo slovenska.Tuto stranku som nasiel nahodou na nete,su tu poucne a zaujimave prispevky.Mam na Vas prozbu.Nasiel som internetovy obchod extremecorals.eu z Krakowa,odkial chcem objednat zoantusi,no neviem ci je to seriozna firma,lebo neviem sa tam telefonicky dovolat.mozem len vyplnit objednavku a tovar vyplatit dopredu,no bojim sa ci nepridem o peniaze .Nepoznate tuto firmu,neobchodovali ste s nimi.Dakujem s pozdravom bunda

    • Odpowiedni kolor światła to odczucie subiektywne. W wielu przypadkach wystarczy. Ważne jest tez czym swiecisz.

Zostaw komentarz...

Twój email nie będzie widoczny dla innych. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Translate »