Rafał (rafik73) – 375L z Legionowa

Rafał Duplicki

Rafał  (rafik73) – 375L z Legionowa

Początki…

Na początku chciałem podziękować za to wyróżnienie. To super uczucie, gdy Twoje akwarium uznane jest za jedne z ładniejszych. Myślę, że osiągnąłem to głównie dzięki długo pielęgnowanej pasji jaką jest akwarystyka ogólnie. U mnie ujawniła się w dzieciństwie, kiedy byłem jeszcze uczniem szkoły podstawowej.

Pamiętam jak dziś swoje pierwsze akwarium oczywiście ramowe – szyby klejone tzw .kitem do stalowej ramy. Popularne gupiki , gurami , mieczyki to rybki które chyba każdy miał podczas rozpoczęcia przygody z akwarystyką.

Konkurs TOTM

Później wszystko zaczęło rozwijać się.  Miałem akwaria biotopowe . Malawi razem z Tanganiką różne kolorowe Pyszczaki , Naskalniki , skałki z piaskowca.

Następnie ulubiona Amazonka na początku  Skalary (Pterophyllum scalare) w końcu Paletki (Symphysodon discus) i bardzo długi okres poświęciłem tym rybkom. Na Paletkach i ich rozmnożeniu zakończyłem swoją przygodą z akwarystyką słodkowodną .

Przygodę z akwarystyką słodkowodną zakończyłem na rozmnożeniu paletek

Przygodę z akwarystyką słodkowodną zakończyłem na rozmnożeniu paletek

Marzenie o założeniu sobie zbiornika rafowego drzemie w każdym akwaryście. Lecz nieliczni są na tyle szaleni, żeby się na to zdecydować .  Mi dodał skrzydeł pierwszy wyjazd do Egiptu i nurkowanie na rafach koralowych w Ras Mohamed. Postanowiłem wtedy , że chociaż część tej niesamowitej przyrody –mały skrawek muszę mieć w domu.

Opis…

Obecne akwarium 375l. powstało na skale z poprzedniego akwarium 160l. na którym to stawiałem pierwsze kroki w akwarystyce morskiej.  Fundamentem akwarium jest żywa skała około 50kg. ustawiona w formie trzech filarów . Z założenia jest akwarium rafowym typu LSPS. Moim celem było pozostawienie jak największej wolnej przestrzeni dla ryb do pływania. Akwarium usytuowane jest w centralnej części  pomiędzy kuchnią a jadalnią, także widoczne jest z 3 stron.

 

Rafał Duplicki - TOTM

Widok od strony  salonu

 

Rafał Duplicki - TOTM Czerwiec

Widok od strony kuchni

 

Rafał Duplicki - TOTM

Widok od wąskiego boku

W dolnej części zbiornika znajdują się LPS-y ,a  w górnej części są SPS-y. Pełni życia zbiornikowi dodają ryby, które w nim pływają z moja ulubioną babką kopiącą Valenciennea puellari, która jest wspaniałym towarzyszem do przesiewania piasku . Ona robi to codziennie ja raz na tydzień przy podmianie wody, super nam się współpracuje.

Sprzęt…

Akwarium o wymiarach 150x50x50, obsługuje sump o wymiarach 120x40x40, Odpieniacz WS200 na pompie Tunze 9430.040, dwa falowniki RW8 i RW4, Pompa obiegowa NJ4500. Filtr recyrkulacyjny z biopellets NP250ml., dozownik ballinga AquaTrend i auto dolewka AquaTrend do obiegu na bajpasie podłączona jest lampa UV11W. Oświetlenie lampa T5 ATI  8 x 54W. Nad wszystkim czuwa już UPS.

Rafał Duplicki - TOTM 2016

Zawartość mojego sumpa

Raz w tygodniu podmieniam 10% wody, raz na miesiąc wymieniam media filtracyjne –węgiel aktywowany.

Parametry wody wg testów Saliferta przy zasoleniu 35SG:

No3: 0,2

KH:   7,7

Mg: 1280

Ca: 390-400

K: 450

Po4: niewykrywalne –mała Hanna

 

Suplementacja:

W akwarium opieram się głównie o produkty firmy Fauna Marin

Balling FM,

Ultra color FM,

Coral Balnce FM,

Reef vitality FM,

Ultra lps grow and color FM

Sół: RedSea Salt.

Karmienie ryb –codziennie , korali -raz w tygodniu.

Rafał Duplicki - TOTM

załoga koralowa

Załoga:

Korale :

Euphyllia ancora,

Euphylliaparaancora,

Euphyllia glabrescens

Duncanopsammia axifuga

 Acanthastrea lordhowensis

Caulastrea

Zoanthusy

Stylophora milka

Seriatopora caliendrum

Pocillopora tricolor

Acropora milleopora  oraz A. hiacinthus .

Montipora talerzowa czerwona i zielona

Ukwiał :

Entacmea quadricolor

Rafał Duplicki - TOTM

Grupa Anthiasów

Ryby :

Żółtek- Zebrasoma flavescens

Białobrody- Acanthurus leucosternon

Hepatus- Paracanthurus hepatus

Stado 9szt.Anthiasów –Pseudanthias squamipinnis,

parka Mandarynów Synchiropus splendidus

babka kopiąca Valenciennea puellari

 

Rafał Duplicki - TOTM

Zoanthusy

Niniejsze wyróżnienie tym bardziej cieszy, patrząc przez pryzmat tego co przeszło moje akwarium i ja razem z nim, np plaga dino która zniszczyła ¾ korali SPS o mało nie zniechęcając mnie do porzucenia hobby, czy liczne awarie prądu będące utrapieniem nas wszystkich.

To wszystko, te dobre chwile i te złe doświadczenia ukierunkowały mnie i mój zbiornik, który widzicie na załączonych zdjęciach. Jest mi niezmiernie miło gościć z nim w waszych multimediach.

Chciałbym również podziękować mojej córce Klaudii i żonie Agnieszce za ich opiekę akwarium pod moją nieobecność.

Na zakończenie dodam , że nie jest to jeszcze  akwarium moich marzeń. Wyróżnienie w konkursie dało mi motywacje i utwierdziło w przekonaniu, że czas na więcej. Może już za rok uda mi się ponownie wstawić  zbiornik do kolejnej edycji TOTM w nowym niestandardowym szkle.

Pozdrawiam Rafał 

Translate »