Dziennik akwarystyczny Adama Świątka

Dziennik akwarystyczny Adama Świątka – Akwarium morskie 520L – cz.2

[fb_button]

W tej części napiszę jak planowałem moje akwarium i sprzęt.

Tym razem zamażyło mi się akwarium morskie SPS-owo LPS-owe, z większą przewagą tych pierwszych.

I w tym kierunk zacząłem poszukiwanie wiedzy i ludzi , którym udało się prowadzić akwaria z tymi gatunkami koralowców. Po wielonocnych przeszukiwaniach for akwarystycznych o tematyce morskiej, przeczytaniu mnóstwa artykółów i wątków , znalazłem kilka akwarii, które postawiłem sobie za wzór i które mają mnie inspirować do cięzkiej i czasochłonnej pracy.

Planując akwarium , chciałem tym razem aby wzystko było wykonane według schematu od A do Z.

Chcąc przedstawić mój projekt czytelnie i schludnie w kilka dni przeszedłem ‘You Tube kurs’ fajnego programu do rysunku 3D, ‘Sketchup’. On pozwolił mi na wizualizację mojego projektu i jako takie rozeznanie w wymiarach i proporcjach powsatjącego akwarium.

Pierwsze rysunki były tragedią i męczarnią dla mnie, ale po kilku dniach ( czyt. nocach) spędzonych przy komputerze powstało kilka fajnych szkiców z wymiarami.

Dziennik akwarystyczny Adama Świątka

Projekt nowego sumpa

Ostatecznie powstaje projekt na akwarium o wymiarach 145x60x60 cm. co daje wartość bruto 522 litry.

Sump ostatcznie osiągnie wymiar 90x50x37cm. i jest to wymiar pozwalający na przyjęcie wody z akwarium w razie zaniku napięcia lub awarii pompy powrotu. Jest to skrupulatnie wyliczone przeze mnie i mam nadzieję że zda egazmin w praktyce.

Dziennik akwarystyczny Adama Świątka

Projekt nowego akwarium 520L

 

Do szafki trafi też zbiornik na dolewkę odparowanej wody o wymiarach 20 x 45 x 45 cm., co daje ok 40 litrów świeżej wody.

Szafkę zaprojektowałem  tak, aby można było w przyszłości włożyć , a potem w miarę komfortowo obsługiwać większość odpieniaczy o dużych mocach. Czyli szafka o wymiarach 150x80x60cm. ma zapewnić mi te warunki i mam nadzieję że tak będzie.

Dziennik akwarystyczny Adama Świątka

Projekt w widoku ogólnym

 

Sprzęt, i tu mam mnóstwo niepewności i problemów z dokonaniem wyborów. Mając ograniczony budżet, muszę lawirować pomiędzy ceną jakością. Czasami jest to nie możliwe, ale postaram  się jak mogę aby tym razem sprzęt był dobrany do metody prowadzenia zbiornika , jak i do przyszłej obsady.

Podstawą jest oświetlenie, i tu czytając dużo na ten temat stwierdziłem że postawię na sprawdzone światło , czyli lampę ze świetlówkami T5. Jako, że założeniem są korale SPS w przewadze, zdecydowałem się na światło o mocy 8x54wat T5. Daje to fajną możliwość doboru świetlówek, jak i , według mnie, wystarczającą moc na moje akwarium. Przesukując różnych producentów lamp akwarystycznych, natrafiłem na nowy produkt na rynku, a, mianowicie lampę firmy PacyficSun, Diuna 8x54wat T5, w pełni sterowalną i oświetleniam nocnym. Po rozmowie z producentem zakupiłem oświetlenie, jak i również stację dozującą wraz z automatyczną dolewką tej firmy Kore 5th. Są to moje pierwsze zakupy (nawet akwarium nie zlecone do klejenia, a oświetlenie i dozownik już są) dokonane na poczet nowego projektu.

Dziennik akwarystyczny Adama Świątka

Widok przedstawiający szafkę z sumpem.

Następnie , po ukończeniu całego projektu, skompletowania wszystkich rysunków z dokładnymi wymiarami poszczególnych elementów, plan został wysłany do wykonawcy akwarium i i szafki. Czas realizacji 6 tygodni. Nie marnując czasu postanowiłem poszukać i skompletować resztę sprzętu.

Jako że założyłem, że sposób w jaki chcę prowadzić moje akwarium morskie będzie, metoda probiotyczna AquaForest, wspomagana peletemi All in One, moje poszukiwania zaczną się od odpieniacza i filtra do biopelet. Udało mi się w dobrej cenie kupić półroczny odpieniacz firmy Royal Exclusiv Bubble King 200 Mini. Myślę że ten sprzęt sprosta wymaganiom akwarium i obranej metodzie. Do kręcenia palet AIO, postawiłem jednak na filtr z recyrkulację. Wykonanie tego filtra zleciłem wykonawcy i za kilka tygodni ma być zrobiony……

 

[fb_button]

               

O Autorze Wszystkie posty

Bartek Stańczyk

Jestem pasjonatem mórz i oceanów już od czasów dzieciństwa, a edukacja w dziedzinie biologii morskiej pozwoliła mi na bardziej naukowe spojrzenie na typowe akwarium morskie.

Zostaw komentarz...

Translate »